Ինչո՞ւ է Հայաստանը ՄԱԿ–ում դեմ քվեարկել Ուկրաինայի վերաբերյալ բանաձևին
Հակամարտությունների կարգավորումը չի կարող տեղի ունենալ բանաձեւերի միջոցով, այդ պատճառով էլ Հայաստանը դեմ է քվեարկել «Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը» անվանմամբ բանաձևին: Այս կերպ է Հայաստանի դիրքորոշումը մեկնաբանել ՄԱԿ-ում Հայաստանի դեսպան Կարեն Նազարյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովում:
ilur.am-ի փոխանցմամբ՝ Կարեն Նազարյանը ասել է, որ «Հայաստանը նպատակամղված սկզբունքային դիրքորոշում ունի միջազգային իրավունքի վերաբերյալ, և այդ դիրքորոշումը ենթադրում է հավասար հնարավորություններ ազգերի միջև»:
Նա ընդգծել է ազգերի ինքնորոշման իրավունքի կարեւորությունը` հավելելով, սակայն, որ ցանկացած հակամարտության լուծման բանալին երկխոսությունն է. «Ուկրաինայի ճգնաժամը զգայուն հարց է, որի հաղթահարումը պետք է ընթանա երկխոսության միջոցով: Խաղաղ գործընթացը պատասխանատու քայլ է: Կարգավորումը չի կարող տեղի ունենալ բանաձեւերի միջոցով: Այս հիմքով մեր պատվիրակությունը դեմ է քվեարկել բանաձեւին»,-ասել է դեսպան Նազարյանը:
Հիշեցնենք, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը 100 կողմ, 58 ձեռնպահ եւ 11 դեմ ձայներով ընդունել է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանող բանաձեւը: Բանաձեւում, մասնավորապես, նշվում է, որ Ղրիմում մարտի 16-ին տեղի ունեցած անկախության հանրաքվեն հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին: Հայաստանը դեմ է քվեարկել:

Почему Армения в ООН проголосовала против резолюции по Украине?
Конфликты не могут быть урегулированы посредством резолюций, поэтому Армения проголосовала против резолюции под названием «Территориальная целостность Украины». Об этом заявил посол Армении в ООН Карен Назарян по итогам голосования в Генассамблее организации.
По его словам, «Армения занимает целенаправленную принципиальную позицию в вопросе международного права, и она предполагает равные права для народов».
Он также подчеркнул важность права наций на самоопределение, добавив при этом, что ключом к решению любого конфликта является диалог. «Украинский кризис – болезненный вопрос, решение которого должно осуществляться посредством диалога. Именно на этой основе наша делегация проголосовала против резолюции», - отметил Назарян.
Напомним, что накануне Армения и еще 10 стран проголосовали против резолюции Генассамблеи ООН, по которой результаты референдума в Крыму необходимо считать не имеющими законной силы, а значит не влияющими на статус Крыма и Севастополя.