Ադրբեջանցի և թուրք հակերները շարունակում են հարձակվել հայկական կայքերի վրա
Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում հայկական կայքերը զանգվածային հակերային հարձակման էին ենթարկվել։  Հարձակման ենթարկված հայկական կայքերի քանակն անցնում է 100-ից։ Ընդ որում,  դրանք ինչպես պետական կառույցների ու հիմնարկությունների, այնպես էլ մասնավոր սեկտորի հայկական բովանդակության կարևոր կայքեր են։ Ըստ տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի՝ այս հարձակումներն աննախադեպ են, քանի որ բավական երկար են ձգձգվում։
-Հարձակումները չեն դադարել։ Դեռ երեկ ցերեկով Սփյուռքի նախարարության կայքն էր հարձակման տակ։ Սա համաշխարհային բնույթի շատ լուրջ հարձակում է, և պետության վրա է գնում հիմնական հատվածը։ Սա բավականին լուրջ հարված է Հայաստանին զուտ իմիջային տեսանկյունից, քանի որ հարձակումը չի կանխվում,-նշել է նա։
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետը կարծիք է հայտնել, որ այս հարձակումներն ադրբեջանցիների և թուրքերի ձեռքի գործն է: Իսկ «Միտք» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Էդուարդ Աբրահամյանը նշել է, թե ադրբեջանցիների և թուրքերի կողմից հայկական կայքերի հարձակումները պետական ծրագրի մի մասն են ու նպատակ ունեն ազդելու հայ հասարակության վրա: Ըստ փորձագետների՝ Ադրբեջանը թե՛ իր ժողովրդին, թե՛ հայերին ցանկանում է ցույց տալ իր հզորությունը։
-Ադրբեջանական տեղեկատվական ոլորտն ապատեղեկատվության և այլ հնարքների միջոցով փորձում է առավելության հասնել ու հոգեբանական ճնշում գործադրել հայկական կողմի վրա,-ասել է Էդուարդ Աբրահամյանը։
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ պետական մակարդակով պետք է ուշադրություն դարձվի այս խնդրին, ու որոշակի մեխանիզմ ստեղծվի, որով կվերահսկվի տեղեկատվական ոլորտը։

Азербайджанские и турецкие хакеры продолжают атаковать армянские сайты
В последнее время, в течение недели, армянские сайты подверглись массовой хакерской атаке. Число армянских сайтов, подвергших атаке, превышает 100. При этом они, очень важные сайты, как государственных структур и организаций, так и частного сектора армянского содержания. По словам эксперта по вопросам информационной безопасности Самвела Мартиросяна, эти атаки беспрецедентны, поскольку достаточно долго длятся.
«Атаки не прекратились. Еще вчера днем сайт Министерства Диаспоры подвергался атаке. Это очень серьезная атака мирового характера и основная его часть выпадает на государство. Это достаточно серьезный удар на Армению с точки зрения имиджа, поскольку атака не пресечена», - отметил он.
Эксперт выразил мнение, что атака является делом рук азербайджанцев и  турок. А эксперт аналитического центра «Митк» Эдуард Абрамян отметил, что атаки на армянские сайты со стороны азербайджанцев и турок являются частью одной государственной программы и преследуют цель повлиять на армянское общество. По мнению экспертов, Азербайджан, как своему народу, так и армянам, желает показать свою мощь.
«Информационная сфера Азербайджана дезинформацией и путем других уловок пытается достичь преимущества и применить психологическое давление на армянскую сторону», - сказал Эдуард Абрамян.
Он также выразил мнение, что на государственном уровне необходимо обратить внимание на эту проблему и создать определенный механизм, которым будет  проконтролирована информационная сфера.