Նախաձեռնությունը Քեսաբի ճակատում անցել է կառավարական ուժերին
Սիրիական զորքերն անցել են Թուրքիայի հետ սահմանակից Քեսաբ քաղաքի (Լաթակիայից 65 կմ հյուսիս) ազատագրման գործողությանը։ Ինչպես հայտնել է «Սիրիա ալ–Էն» տեղեկատվական գործակալությունը, հետևակային զորքերը կրակահերթ են բացել քաղաքը շրջապատած հակառակորդի դիրքերին Էլ–Քեբիր և Էլ– Քոուզ սարերում և Գիմամ բնակավայրում։
Կիրակի սիրիացի զինծառայողներն իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել 45 ռազմավարական բարձունք և մոտեցել են Նասր բարձունքին, որտեղից ճանապարհ է բացվում դեպի զավթված տարածք։ Ոչնչացվել են գրոհայինների հրթիռային սարքավորումները՝ տեղադրված Նաբաա–էլ–Մուրրում սահմանային գոտում։ Ռազմական աղբյուրը փոխանցում է, որ «նախաձեռնությունը Քեսաբի ճակատում ամբողջովին անցել է կառավարական ուժերին»։ Քեսաբ են ուղարկվել ռազմական ստորաբաժանումներ՝ Դամասկոսից հյուսիս՝ Կալյամուն լեռներում մարտեր մղելու պատրաստվածությամբ։ Վերջին երկու օրվա ընթացքում Խիրբեթ–Սալուսում, Նաբաէյնեում և Սամրում ոչնչացվել են հարյուրավոր զինյալներ։ Դերաա նահանգում կառավարական բանակին է հանձնվել 500 զինյալ ընդդիմադիր։

Инициатива на фронте в Касабе полностью перешла к правительственным силам
Сирийские войска приступили к операции по освобождению пограничного с Турцией города Касаб (65 км к северу от Латакии), захваченного боевиками. Как сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на информагентство «Сурия аль-Эн», артиллерийские батареи обстреливают позиции противника на холмах, окружающих город, на горах Эль-Кебир и Эль-Коуз, а также в селении Гимам.
В воскресенье сирийские военнослужащие вернули под свой контроль стратегическую высоту 45 и подошли вплотную к вершине Наср, откуда открывается проход к захваченному району. Уничтожены ракетные установки боевиков, установленные в Набаа-эль-Мурр у пограничной полосы.
Военный источник сообщил, что «инициатива на фронте в Касабе полностью перешла к правительственным силам». По его словам, «для перехода в контратаку созданы необходимые плацдармы». К Касабу переброшены армейские подразделения, имеющие опыт сражений в горной местности Калямун к северу от Дамаска.
За последние двое суток в Хирбет-Салусе, Набаэйне и Самре уничтожены сотни боевиков. «Сурия аль-Эн» приводит данные турецких медиков, согласно которым число убитых экстремистов составило с 21 марта 2695 человек. В больницы на территории Турции доставлены из Сирии 5635 раненых.