Հյուսիսային Կորեայում 200 բարձրաստիճան պաշտոնյա մահապատժի կենթարկվի
Հյուսիսային Կորեայում 200 բարձրաստիճան պաշտոնյա մահապատժի կենթարկվի: Այս մասին հայտնում է gazeta.ru-ն՝ հղում անելով «The Chosun Ilbo»-ին:
Խոսքն այն պաշտոնյաների մասին է, ովքեր հավատարիմ են մնացել ԿԺԴՀ առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի ազգական, Պաշտպանության պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Չան Սոն Տհեկին, ով մահապատժի ենթարկվեց նախորդ տարվա դեկտեմբերին։
Դրանից հետո կոմիտեում իրականացված հատուկ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Տհեկի 200 հիմնական կողմնակիցներն ու 1000 հետևորդները:
Այդ 1000 անձինք ու նրանց ընտանիքների անդամներն, առանց դատի, կուղարկվեն համակենտրոնացման ճամբարներ։
Մահապատժի ենթակա անձանց թվում են «Բանվորական կուսակցության» անդամներ, կառավարության ու բանակի ներկայացուցիչներ, ովքեր անմիջական հրահանգներ են ստացել Տհեկից:
Նրանց կգնդակահարեն բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների ներկայությամբ Կան Կոնի անվան ռազմական ակադեմիայի հրաձգարանի տարածքում:

В КНДР казнят 200 высокопоставленных чиновников
В КНДР 200 высокопоставленных чиновников, лояльных к казненному дяде Ким Чен Ына, председателю государственного комитета обороны Чан Сон Тхэку, приговорят к смертной казни. Об этом, как передает «Gazeta.ru», сообщает южнокорейская газета «The Chosun Ilbo».
«Комитет государственной безопасности провел операцию по выявлению сторонников Чан Сон Тхэка после его казни в декабре прошлого года и определил 200 основных его сторонников и 1000 последователей», - пишет издание.
Отмечается, что около 1000 членов их семей будут отправлены в концентрационные лагеря без суда по обвинению в соучастии.
«Среди тех, кто будет приговорен к смертной казни, 200 чиновников из Трудовой партии, правительства и армии, которые получали приказы непосредственно от Чан Сон Тхэка. Казни пройдут на стрельбище военной академии имени Кан Кона на глазах у высокопоставленных чиновников партии, правительства и военных», - пишет газета.