Կ. Մանոյան. «Միջնորդները փորձում են բավարարել Թուրքիայի պահանջը...»
-Միջնորդները փորձում են բավարարել Թուրքիայի պահանջը, նախապայմանը, որ մինչև Ղարաբաղի հարցը չկարգավորվի, ինքը Հայաստանի հետ որևէ պայամանագիր չի ստորագրի,- «Փաստարկ» ակումբում ասել է ՀՅԴ հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը։
Նա պարզ է համարում, որ այդ նպատակով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները ճնշում են գործադրում Հայաստանի և Ադրբեջանի վրա՝ այդպիսով փորձելով մինչև հոկտեմբերի 14-ը կայանալիք ֆուտբոլային հանդիպումը ապահովել Հայաստանի և Ադրբեջանի  համաձայնությունը ԼՂ-ի կարգավորման հիմնական սկզբունքների հարցում։
-Կարծում եմ՝ երկու կողմերն էլ իրականում չեն ցանկանում «այո՛» ասել այդ հիմնական սկզբունքներին, բայց կողմերից և ոչ մեկը չի ուզում լինել առաջին «ո՛չ» ասողը,- նշել է Կ. Մանոյանը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանը «ո՛չ» կասի, քանի որ երբեք չի հայտարարել Ադրբեջանի կազմից դուրս Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում իր համաձայնության մասին, Հայաստանն էլ չի համաձայնի Մադրիդյան սկզբունքների հետ, որովհետև այնտեղ խոսվում է ԼՂ-ի 7 շրջանները Ադրբեջանին հանձնելու մասին, իսկ ՀՀ իշխանության ներկայացուցիչները խոսում են 5 շրջանները հանձնելուց։
-Մինչև հոկտեմբերի սկիզբը կողմերը դրական պատասխան չեն տա, բայց թե ո՞վ կլինի առաջին «ո՛չ» ասողը, պետք է սպասել և տեսնել,- նշել է Կ. Մանոյանը։

К. Маноян: «Посредники пытаются удовлетворить требование Турции...»
«Посредники пытаются удовлетворить требование, предусловие Турции, что до тех пор, пока Карабахский вопрос не будет урегулирован, она не подпишет с Арменией никакого  договора», - сказал ответственный офиса Ай дат и по политическим вопросам АРФД Киро Манояна в клубе «Пастарк».
Он считает очевидным, что с этой целью страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ оказывают давление на Армению и Азербайджан, таким образом, пытаясь до предстоящей 14 октября футбольной встречи обеспечить согласие Армении и Азербайджана в вопросе основных принципов Нагорно-карабахского урегулирования.
«Думаю, что в действительности обе стороны не желают сказать «да» этим основным принципам, но никто из сторон не хочет быть первым кто скажет «нет»», - отметил К. Маноян, добавив, что Азербайджан скажет «нет», поскольку никогда не заявлял о своем согласии в вопросе статуса Карабаха вне Азербайджана, Армения тоже не согласится с Мадридскими принципами, поскольку там говорится о сдаче 7 районов Азербайджану, а представители властей РА говорят о сдаче 5 районов.
«До начала октября стороны не дадут положительного ответа, но кто первым скажет «нет»? Поживем и увидим», - отметил К. Маноян.