Ֆինանսների փոխնախարար. «Բյուջեն կկատարվի 12–15% տնտեսական անկման պարագայում»
-Ներկա դրությամբ մենք ունենք 16,3% տնտեսական անկում, և, ըստ էության, այս անկումները շատ ավելի խորն էին, քան մենք ակնկալում էինք եռամսյակներ առաջ։ Գրեթե նույն իրավիճակն է տիրում համաշխարհային տնտեսությունում։ Այսինքն, մեր տնտեսական զարգացումները համահունչ են համաշխարհային տնտեսության զարգացումներին,- «Հայացք» ակումբում նման կարծիք է հայտնել ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը, այնուամենայնիվ, նշելով, որ բոլոր հեղինակավոր կառույցները որոշակի կայունացում և վերելք արդեն իսկ նախանշում են, քանի որ համաշխարհային շուկաներում գնանշվող կորպորատիվ ինդեքսները մարտից հետո աճի միտումներ են ունեցել։
-Մենք ակնկալում ենք, որ տարվա վերջում այս կոնտեքստում կունենանք 12-15% անկման շրջանակ։ Շատ կարևոր է, որ այն միջոցառումներով, որոնցով որ Կառավարությունը բավական մեծ լիկվիդայնություն է լցնում տնտեսության մեջ։ Կախված նրանից, թե ինչ արագությամբ այդ լիկվիդայնությունը կկլանվի, կարող ենք ունենալ երկու ելք. եթե արագ ընկալվի, ապա մեր տնտեսական անկումը կլինի շատ ավելի ցածր,- ասել է Վարդան Արամյանը։
Նա նաև նշել է, որ Կառավարությունը հիմնականում ընդլայնողական գործողություններ է իրականացրել և հիմնականում ընդլայնողական ազդակ է տվել, որը մասնավորապես երևացել է ծախսերի մասով, քանի որ ծախսերն ավելի շատ են կատարվել, քան պահանջել է ՀՆԱ-ն։
Բյուջեն, Վարդան Արամյանի խոսքերով, կկատարվի 12-15% տնտեսական անկման պարագայում։ Այստեղ Կառավարությունն ունի երկու սահմանափակում՝ առաջինը պակասուրդ -ՀՆԱ ցուցանիշն է, որը, եթե ավել լինի 7,5%-ից, ապա «Կառավարությունը պարտադրված է լինելու մտնել ԱԺ և օրենք փոփոխել», և երկրորդ՝ «եթե բյուջեում կատարած փոփոխությունները գերազանցեն 10%-ը, Կառավարությունը նորից պարտադրված մտնելու է ԱԺ և օրենք փոփոխի»։

Замминистра финансов: «Бюджет будет выполнен в случае экономического спада в размере 12-15%»
«В нынешней ситуации у нас есть экономический спад в размере 16,3%,  и по сути эти спады были глубже, чем мы ожидали три месяца тому назад. Почти та же ситуация царит в мировой экономике. То есть, наши экономические развития созвучны развитиям мировой экономики», - выразил мнение в клубе «Взгляд» замминистра финансов РА Вардан Арамян. Он также отметил, что все авторитетные структуры определенную стабильность и подъем уже отмечают, поскольку на мировых рынках с марта фиксированные корпоративные индексы имели тенденции к росту.
«Мы ожидаем, что к концу года в этом контексте будем иметь спад в рамках 12-15%.  Очень важно, что правительство своими мерами вносит достаточно большую ликвидность в экономику страны. В зависимости от того, с какой скоростью эта ликвидность будет поглощена, будем иметь два исхода - если быстро будет поглощена, то наш экономический спад будет более низким», - сказал В.Арамян.
Он отметил также, что правительство в основном осуществило экстенсивные действия и в основном придало экстенсивный стимул, который в частности был виден по части расходов, поскольку расходов было сделано больше, чем требовал ВВП.
По словам Вардана Арамяна, бюджет будет выполнен в условиях 12-15% экономического спада. Здесь у правительства два ограничения: первое, недостача-показатель ВВП, который если будет больше 7,5%, то правительство будет вынуждено войти в НС и изменить закон, и второе, «если внесенные в бюджет изменения превысят 10%, то правительство вновь вынуждено войдет в НС и изменит закон».