Հ. Չաքրյան. «Շատ տարօրինակ է Ռիչարդ Կիրակոսյանի հայտարարությունը»
Թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը տարօրինակ է անվանել Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանի այն հայտարարությունը, թե Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև գաղտնի բանակցություններ են ընթանում՝ համաձայն որոնց Ռուսաստանին իրավունք է տրվելու օգտագործել թուրքական օդային տարածքը Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմահենակետին զենք-զինամթերք մատակարարելու համար:
-Այնտեղ գաղտնի պայմանագրի մասին է խոսվում, իսկ գաղտնի պայմանագիրը ստորագրելու համար ծավալվող բանակցություններն ավելի քան գաղտնի են լինում։ Ես զարմանում եմ, թե Ռ. Կիրակոսյանն ի՞նչ միջոցներով կամ ո՞ր պետության հետախուզական ծառայությունների տվյալների վրա է այդպիսի տեղեկություն իմացել,- ասել է թուրքագետը՝ հավելելով,-Երևանում նստել և իմանալ, թե թուրքերը ռուսների հետ ի՞նչ գաղտնի բանակցություններ, ի՞նչ նպատակով են ծավալում...դա նույնիսկ Հայաստանի պես պետությունը չի կարող իմանալ։ Դա կարող են իմանալ ԱՄՆ կենտրոնական հետախուզական վարչությունը, Մոսադը... Ռ. Կիրակոսյանը թե որտեղի՞ց է իմացել, շատ տարօրինակ է թվում։
Հ. Չաքրյանը նաև իրատեսական չի համարում, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ հանդիսացող Թուրքիան կարող է ՌԴ-ի հետ նման գաղտնի պայմանագիր ստորագրել։

А. Чакрян: «Заявление Ричарда Киракосяна очень странное»
Тюрколог Акоп Чакрян назвал странным заявление директора Армянского центра стратегических и национальных исследований (АЦСНИ) Ричарда Киракосяна, в котором говорится, что между Турцией и Россией проходят тайные переговоры, согласно которым Россия получит право использовать турецкое воздушное пространство для поставок оружия и боеприпасов размещенным в Армении российским военным базам.
«Здесь говорится о тайном договоре, а переговоры, проводимые для подписания тайного договора, бывают более чем тайными. Я удивляюсь, каким способом или на основе данных разведывательных служб какого государства Р. Киракосян узнал такую информацию?», - сказал тюрколог, добавив: «Сидеть в Ереване и знать, какие переговоры и с какой целью ведут турки с русскими... Это даже государство, подобное Армении, не может знать. Это может знать  ЦРУ США, Моссад.... Очень странным кажется, откуда узнал Р. Киракосян».
А. Чакрян не считает реалистичным то, что Турция, являющаяся членом НАТО, может подписать с РФ подобный тайный договор.