Կարզայի մրցակիցը նույնպես հայտարարել է ընտրություններում հաղթանակի մասին
Աֆղանստանի ներկա նախագահ Համիդ Կարզայի հիմնական մրցակից Աբդուլլա Աբդուլլայի ներկայացուցիչներն ուրբաթ օրը հայտարարել են, որ հենց նա է հաղթանակի հավակնորդը երկրում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններում։
«Արդյունքները, որոնք մենք ստացել ենք մեր ընտրողների կողմից, վկայում են, որ մենք  կհավաքենք քվեների 63%-ն այն ժամանակ, երբ Համիդ Կարզայը 31% կհավաքի»,-հաղորդել է դոկտոր Աբդուլլա Աբդուլլայի նախընտրական շտաբի մամլո քարտուղար Սայեդ Ակա Ֆազիլ Սանչարակին. «Սրանք վերջնական արդյունքները չեն։ Մենք շարունակում ենք տվյալներ ստանալ նաև մեր տեղական ներկայացուցիչներից, հնարավոր է՝ վաղը նույնպես,-Սանչարակի խոսքերով՝ հաղորդել է բրիտանական  «ВВС» հեռուստառադիոկայանը։
Ավելի վաղ Աֆղանստանի գործող նախագահ Համիդ Կարզայի նախընտրական շտաբի ղեկավար Դին Մահամմադը հաղորդել էր նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում նրա հաղթանակի մասին։
«Նախնական տվյալները ցույց են տալիս, որ նախագահը ձեռք է բերել  մեծամասնության աջակցությունը»,-նրա խոսքերը մեջբերել է բրիտանական «Sky News» հեռուստաալիքը։ Այդ պատճառով էլ  շտաբի ղեկավարը հաստատել է, որ Աֆղանստանի նախագահական ընտրություններում երկրորդ փուլ չի սպասվում։
Աֆղանստանի ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները միաժամանակ հաղորդել են, որ ընտրությունների առաջին պաշտոնական տվյալները կհրապարակեն հաջորդ շաբաթ։

Соперник Карзая тоже заявил о победе на выборах
Основной соперник нынешнего президента Афганистана Хамида Карзая доктор Абдулла Абдуллы в пятницу заявил, что именно он одерживает победу на президентских выборах в стране.
«Результаты, которые мы получаем от наших наблюдателей на избирательных участках, говорят нам, что мы сейчас набираем 63% голосов, в то время как Хамид Карзай - 31%", - сообщил Сайед Ака Фазиль Санчараки - пресс-секретарь предвыборного штаба доктора Абдуллы Абдуллы. «Это не окончательные результаты. Мы продолжаем получать данные от наших представителей на местах, может быть, до завтрашнего дня», - передает слова Санчараки британская телерадиокорпорация ВВС.
Ранее Дин Мухаммад, руководитель предвыборного штаба нынешнего президента Афганистана Хамида Карзая, заявил о его победе в первом туре президентских выборов.
«Первоначальные данные указывают на то, что президент заручился поддержкой большинства», - приводит британский телеканал «Sky News» его слова. При этом руководитель штаба выразил убеждение, что второго раунда президентских выборов в Афганистане не потребуется.
Между тем, представители избирательной комиссии Афганистана заявили, что первые официальные данные о результатах голосования появятся на следующей неделе.