Հայկական համայնքը ռուսական թերթին մեղադրել է ռասայական խտրականության մեջ
Մերձմոսկովյան Կլին քաղաքի հայկական համայնքը դիմել էր տեղի դատախազություն՝ կապված Согласие и Правда շաբաթաթերում տպագրված հրապարակումների հետ։ Նշենք, որ հայկական համայնքի ներկայացուցիչների պնդմամբ՝ տվյալ հրապարակումները պարունակում են ռասայական խտրականության դրսևորումներ, սերմանում են թշնամություն ու ատելություն և միտված են նվաստացնել ազգային կամ կրոնական այլ պատկանելություն ունեցող անձնանց արժանապատվությունը։
Ինչպես հաղորդում է Analitika.at.ua կայքը, Կլինի դատախազությունն անցկացրել է հետաքննություն, որի արդյունքում պարզել է, որ 2008թ. նոյեմբերի 6-ից մինչև 11-ը տեղի բնակչության շրջանում տարածվել են Согласие и Правда թերթի համարներ, որտեղ հրապարակված են եղել «Վտանգավոր հարևանություն», «Մեզ սպանում են», «Ապօրինիները Կլինում», «Ո՞վ է վաճառում հերոինը Կլինում» անունները կրող հոդվածներ։
Մասնագետների հանձնաժողովը եկել է այն եզրակացության, որ տվյալ հրապարակումների տեքստերը միտված են ատելություն և թշնամություն սերմանելուն։
Դատախազության ստուգումների արդյունքում 2009թ. օգոստոսի 21-ին Կլինի քննչական բաժինը քրեական գործ է հարուցել տվյալ դեպքի կապակցությամբ։
Բացի այդ, դատախազը Դաշնային դատարան է դիմել՝ Согласие и Правда թերթի տվյալ համարները ծայրահեղական բնույթի ճանաչելու և դրանք առգրավելու առաջարկով։

Армянская община обвинила российскую газету в пропаганде расовой ненависти
В подмосковном Клину возбуждено уголовное дело в связи с публикациями в местной газете «Согласие и Правда» статей экстремистской направленности.
Analitika.at.ua сообщает, что клинской городской прокуратурой в порядке надзора за исполнением законодательства о противодействии экстремисткой деятельности проведена проверка по обращениям представителей Армянской диаспоры Клинского муниципального района в связи с публикациями еженедельной информационной газетой «Согласие и Правда» высказываний.
В ходе проверки доводы заявителей подтвердились. Так, в период с 6 ноября по 11 декабря 2008 года, в Клинском муниципальном районе, были сверстаны и распространены среди местного населения номера газеты "Согласие и Правда", в которых опубликованы статьи под названием: «Опасное соседство», «Нас убивают», «Нелегалы в Клину», «Кто торгует героином в Клину». Согласно заключению комиссии специалистов лингвистов, тексты данных публикаций содержат вышеназванные высказывания.
В связи с этим прокуратура направила материалы проверки в следственный отдел по городу Клин СУ СКП РФ по Московской области для принятия решения о возбуждении уголовного дела в отношении виновных лиц.
По материалам прокурорской проверки, 21 августа 2009 года, следственный отдел по городу Клин СУ СКП РФ по Московской области возбудил уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч.1 ст.282 (возбуждение ненависти либо вражды, а равно унижение человеческого достоинства) УК РФ.
Кроме того, городской прокурор направил в федеральный суд представление о признании вышеуказанных номеров газеты «Согласие и Правда» экстремистскими и об их конфискации.