Արթուր Բաղդասարյան. «Սերժ Սարգսյանի հետ մեր ճանապարհները բաժանվել են»
Այսօր Ազգային անվտանգության խորհրդի շենքում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ԱԽ քարտուղար, ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հայտարարել է, որ հրաժարվում է ԱԽ քարտուղարի պաշտոնից։
–Այս հրաժարականը վերլուծված, փաստարկված որոշում էր,–ընդգծել է Ա. Բաղդասարյանը՝ ավելացնելով, որ վերջին վեց տարիների ընթացքում իրենց հաջողվել է Ազգային անվտանգության խորհուրդը կայացնել.
–Ուզում եմ համատեղ աշխատանքի համար շնորհակալություն հայտնել Անվտանգության խորհրդի նախագահին և աշխատակիցներին։ Ինչ վերաբերում է իմ նոր կարգավիճակին, ապա ես կգլխավորեմ ՀԱՊԿ ակադեմիան։
Ասուլիսին ներկա էին նաև ՕԵԿ փոխնախագահներ Հեղինե Բիշարյանը, Հովհաննես Մարգարյանը և Մհեր Շահգելդյանը։ Ա. Բաղդասարյանը վստահություն է հայտնել, որ նրանց հետ շարունակելու է քաղաքական ճանապարհը՝ այժմ արդեն կոալիցիային մաս չկազմելով։
–Մենք կոալիցիայից դուրս գալու որոշում կայացրեցինք՝ ելնելով Հայաստանի ներքաղական իրավիճակից և այն զարգացումներից, որոնց ծիրի մեջ գտնվում է երկիրը։ Մեր ազդեցությունը որոշումների կայացման վրա սահմանափակ էր, ես սա ազնիվ եմ ասում։ Մի՞թե պետք է մոռանան, որ բազմաթիվ վիճահարույց օրենքներ ՕԵԿ–ի քվեների շնորհիվ էին անցնում։ ՕԵԿ–ը քաղաքական կոալիցիայում չունեցավ որոշիչ դերակատարում։ Երկրի ռազմավարական հարցերում մեզ չի հաջողվել ունենալ ազդեցություն։
Ա. Բաղդասարյանը պնդել է, որ քաղաքական դաշտում ՕԵԿ–ը ոչ մեկի տեղը չի զբաղեցնում, այլ առաջարկում է ապագայի իր օրակարգը։ Միաժամանակ, ՕԵԿ–ը դեմ չէ համագործակցել նաև ԱԺ ոչիշխանական չորս ուժերի հետ։
–Մենք այս վեց տարիների ընթացքում Սերժ Սարգսյանի հետ եղել ենք ընկերներ, բայց, ինչպես ընկերների մոտ է լինում, հիմա նա գնում է ի՛ր ճանապարհով, մենք գնում ենք մե՛ր ճանապարհով։ Մեր ճանապարհները բաժանվել են։ Սխալներ միշտ էլ լինում են, և այդ սխալները միշտ էլ պետք է կարողանալ ժամանակին ուղղել։ Մտել ենք կոալիցիայի մեջ ժողովրդի համար և այսօր դուրս ենք գալիս կոալիցիայից նորից ժողովրդի համար։ Բաց տեքստով պետք է ասենք, որ մեր բոլոր ծրագրերը չենք կարողացել իրականացնել,–ասել է նա,–բայց մենք չենք խանգարելու նոր կառավարությանը. սպասելու ենք այդ հարյուր օրը, նոր գնահատական տանք։
Ա. Բաղդասարյանը հիշատակել է Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը, որ չի պատրաստվում առաջադրվել երկրի նախագահի պաշտոնում և վարչապետության հավակնություններ չունի։
–Կասեք՝ իսկ կարո՞ղ էր երրորդ անգամ առաջադրվել։ Բելառուսի և Ադրբեջանի փորձը ցույց է տալիս, որ Սահմանադրությունները փոխելով՝ գնացել են երրորդ ժամկետի,–նշել է Ա. Բաղդասարյանը։

Артур Багдасарян: «Наши пути с Сержем Саргсяном разошлись»
В ходе пресс-конференции в здании Совета национальной безопасности Армении председатель партии «Оринац еркир» Артур Багдасарян заявил о своем уходе с поста секретаря СНБ.
«Данное решение было проанализированным и аргументированным», - подчеркнул Багдасарян, добавив, что за последние 6 лет им удалось обеспечить состоятельность Совета национальной безопасности.
«Хотелось бы поблагодарить председателя и аппарат СНБ за совместную работу. Что касается моего нового статуса, то я возглавлю Академию ОДКБ», - отметил Багдасарян.
Он выразил также уверенность, что продолжит совместный с присутствовавшими на пресс-конференции членами ПОЕ Эгине Бишарян, Ованнесом Маргаряном и Мгером Шахгельдяном политический путь, но уже вне правящей коалиции.
«Мы приняли решение выйти из состава коалиции, исходя из внутриполитической ситуации и тех политических развитий, в русле которых протекают процессы в стране. Наше влияние на принятие решений было ограниченным, и я говорю об этом со всей искренностью. Неужели они забудут, что многие спорные законы прошли благодаря голосам «Оринац еркир»? ПОЕ не смогла получить в политической коалиции решающей роли. Мы не смогли оказать влияние на имеющие для страны стратегическое значение вопросы», - отметил Багдасарян, настояв, что ПОЕ не занимает на политическом поле чьего-либо места, а предлагает свою повестку будущего страны.
По словам экс-секретаря СНБ, «Оринац еркир» не против сотрудничества с остальными некоалиционными силами Национального собрания.
«Эти 6 лет мы были с Сержем Саргсяном друзьями, но, как часто бывает между друзьями, сейчас он идет своим путем, а мы – своим. Наши пути разошлись. Ошибки бывают всегда, и их всегда нужно пытаться вовремя исправлять. Мы вошли в коалицию ради народа, и сейчас мы раде него же и выходим из коалиции. Следует открытым текстом сказать, что не все наши программы удалось реализовать, - заявил он. – однако мы не будем мешать новому правительству – дождемся этих ста дней, и лишь потом дадим оценку».
Багдасарян коснулся также заявления Сержа Саргсяна о том, что он не пойдет на третий президентский срок и не претендует в будущем на премьерское кресло:
«Вы спросите: а разве он мог пойти на третий срок? Опыт Беларуси и Азербайджана показывает, что изменением Конституции это возможно».