Վ. Դիլանյան. «Թե՛ հայ, թե՛ ադրբեջանական հասարակություններում պատրաստ չեն փոխզիջումային որևէ տարբերակի»
-Թե՛ հայ, թե՛ ադրբեջանական հասարակություններում պատրաստ չեն փոխզիջումային որևէ տարբերակի ընդունման,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Քաղաքական զարգացումների հետազոտական կենտրոնի նախագահ Վահան Դիլանյանը։
Նրա կարծիքով՝ այս հարցում չափազանց կարևորվում է երկու հանրապետությունների նախագահների քաղաքական կամքի դրսևորման հանգամանքը։
-Երկու երկրների ղեկավարները կանգնած են երկու հիմնական ճանապարհների կենտրոնում և պետք է ընտրություն կատարեն,-ասել է Վ. Դիլանյանը, ապա շարունակել,- կա՛մ պետք է մերժեն Մադրիդյան սկզբունքների փաստաթուղթը՝ պահպանելով ստատուս քվոն, կա՛մ պետք է ընտրեն բարեկեցիկ ապագա, որը պետք է խստապես հիմնվի երկու երկրների միջև փոխվստահության հիմքի վրա։

В. Диланян: «Ни в армянском, ни в азербайджанском обществах не готовы к какому-либо варианту компромисса»
«Ни в армянском, ни в азербайджанском обществах не готовы к принятию какого-либо варианта компромисса», - сказал во время встречи с журналистами председатель Исследовательского центра политических развитий Ваан Диланян.
По его словам, в данном вопросе придается чрезмерная важность обстоятельству проявления политической воли президентами двух республик.
«Главы двух стран стоят в центре двух основных дорог и должны сделать выбор», - сказал В. Диланян, продолжив: «или должны отклонить Мадридские принципы, сохранив статус-кво, или должны выбрать достойное будущее, которое должно строго базироваться на основе взаимодоверия между двумя странами».