Արգամ Այվազյան. «Երբ Ադրբեջանում ոչնչացնում էին մեր հուշարձանները, այդ նույն տարում Հայաստանում ոչնչացվում էր այդ հուշարձանների վերաբերյալ հրատարակած պատրաստի աշխատությունը»
«Դուպլեքս» ակումբում Նախիջևանի խնդիրների մասին խոսելիս մատենագիր, հրապարակախոս Արգամ Այվազյանն ասել է, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը շատ կրավորական վերաբերմունք է ցուցաբերում Նախիջևանի հարցում։ Նա նշել է, որ, չնայած նրան, որ հարցը բազմաթիվ միջազգային ատյաններում բազմիցս բարձրացվել է, սակայն հետևողական գործողություններ չեն հետևել։ Այնուամենայնիվ, նրա կարծիքով այսօր Նախիջևանի խնդիրը բարձրացնելու ժամանակը չէ, քանի որ ո՛չ հասարակությունը, ո՛չ իշխանությունները դրան պատրաստ չեն. ուղղակիորեն չկա հասարակական պահանջարկ։
-Այսպիսի հայրենասիրությամբ մենք մեր պատմական խնդիրներն ի զօրու չենք լուծել։ Այսօր ոչ ոք պատրաստ չէ այս խնդիրն իրապես բարձրացնել, չնայած որ Հայաստանի համար Նախիջևանի հարցն ավելի կարևոր է, քան Արցախը։ Մեր պետությունը հսկայական անելիքներ ունի Նախիջևանի խնդրում։ Նախիջևանի ճակատագիրն է սպասվում նաև Ջավախքին։ Չի կարելի անհարկի տեղը շահարկել պատմական տարածքների կամ պայմանագրերի վերաբերյալ խնդիրները։ Պետք է լինի հստակ դիրքորոշում։ Դրանով մենք ավելի ենք արժեզրկում պատմական իրավունքը։
Նա նաև նշել է, որ 1990թ. «Անահիտ» հրատարակչությունը 30 հազ տպաքանակով հրատարակել էր «Նախիջևան. գիրք հուշարձանաց» գիրքը, որի 26 հազ տպաքանակը 2006թ., չգիտես՝ ում կողմից, ուղղակիորեն ոչնչացվել է։ Այդ առումով Արգամ Այվազյանը համապատասխան դիմում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին, սակայն ոչ մի պատասխան չի ստացել։
-Երբ Ադրբեջանում ոչնչացնում էին մեր հուշարձանները, այդ նույն տարում Հայաստանում ոչնչացվում էր այդ հուշարձանների վերաբերյալ հրատարակած պատրաստի աշխատությունը,- ասել է Արգամ Այվազյանը։

Аргам Айвазян: «Когда в Азербайджане уничтожали наши памятники, в том же году в Армении уничтожили изданный готовый труд относительно этих памятников»
Говоря в клубе «Дуплекс» о проблемах Нахиджевана летописец, публицист Аргам Айвазян сказал, что сегодня в вопросе Нахиджевана Республика Армения демонстрирует очень пассивное отношение. Он отметил, что, несмотря на то, что вопрос многократно поднимался в многочисленных международных инстанциях, однако, последовательных действий не было. Тем не менее, по его мнению, сегодня не время для поднятия проблемы Нахиджевана, поскольку ни общество, ни власти не готовы к этому, попросту нет общественного спроса.
«С таким патриотизмом мы не в состоянии решать наши исторические проблемы. Сегодня никто не готов действительно поднять эту проблему, не смотря на то, что вопрос Нахиджевана для Армении важнее, чем Арцах. Нашему государству многое предстоит сделать в вопросе Нахиджевана. Джавахку тоже уготована  судьба Нахиджевана. Нельзя без причины спекулировать проблемами, связанными с историческими территориями или договорами. Должна быть конкретная позиция. Этим мы еще больше обесцениваем историческое право», - заявил он.
Айвазян также отметил, что в 1990г. издательство «Анаит» 30-ти тысячным тиражом издало книгу «Нахиджеван. Книга памятников», 26 тысяч экземпляров было уничтожено неизвестно кем в 2006г. По этому поводу, Аргам Айвазян представил соответствующие обращение в Генеральную прокуратуру РА, однако не получил никакого ответа.
«Когда в Азербайджане уничтожали наши памятники, в том же году в Армении уничтожили изданный готовый труд относительно этих памятников» - сказал Аргам Айвазян.