Ֆրանսիացիներն ուշացե՞լ են։ Հայաստանում արդեն գրանցվել է «Orange mobile» ապրանքանիշը
2009թ. օգոստոսի 19-ին «Ռեգնում»-ում մի հոդված էր հրապարակվել՝ «Նարնջագույնը կլինի՞, թե՞ չի լինի Հայաստանում. մի ֆրանսիացին երկու ռուսների դեմ» վերնագրով, որտեղ հիմնականում տեղեկատվություն էր հաղորդվում այն մասին, որ բջջային կապի օպերատոր «France Telecom»-ը, որը լիցենզիա էր ստացել Հայաստանում բջջային կապի ծառայություններ մատուցելու համար, շուկայում կներկայանա «Orange mobile» ապրանքանիշով։
«Բրեյվ» իրավաբանական ընկերության տնօրեն Ա. Զոհրաբյանը, որը ներկայացնում է «Колорфул Мобайл» ընկերության շահերը, «Ռեգնում» գործակալությանն ասել է, որ «Orange mobile» առևտրային ապրանքանիշ արդեն գրանցված է և «երկար ժամանակ է՝ օգտագործվում է ՀՀ-ում մեր հաճախորդների կողմից»։
-Որպես ապացույց՝ գոյություն ունի առևտրային ապրանքանիշի գրանցման վկայական՝ տրված ՀՀ ինտելեկտուալ սեփականության գործակալության կողմից 2007թ. հոկտեմբերի 18-ին՝ 12146 համարով,-հավելել է Զոհրաբյանը։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր «Ռեգնումը»՝ 2008թ. նոյեմբերի 19-ին, ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշում է ընունել «France Telecom» (ապրանքանիշը՝ «Orange mobile») ընկերությանը, որը Հայաստանում գրանցված է որպես «ФТА Телеком», կապի ծառայություններ մատուցելու համար լիցենզիա տրամադրել։  Դեռևս հոկտեմբերի 7-ին ցուցանշային ընկերությունը, որը պետք է ընտրեր երրորդ բջջային օպերատորին, հաղթող է ճանաչել ֆրանսիական «Orange» ընկերությանը։ «Orange»-ը («France Telecom») ամենաբարձր գինն է առաջարկել՝ 51 մլն 500 000 եվրո։

Французы опоздали? В Армении уже зарегистрирована торговая марка «Orange mobile»
19 августа 2009 года на сайте «Регнум» была опубликована статья под заголовком «Быть или не быть "оранжевым" в Армении: один француз против двуx русскиx», в которой помимо прочего содержится информация о том, что оператор мобильной связи «France Telecom», получивший лицензию на право предоставления услуг сотовой связи в Армении, будет представлен на рынке мобильной связи под брендом «Orange mobile».
Директор юридической фирмы «Брейв» А. Зограбян, представляющая интересы ООО «Колорфул Мобайл», сообщил, что торговая марка «Orange mobile» уже зарегистрирована «и длительное время используется нашим клиентом на территории Республики Армения».
«В подтверждение этого существует Свидетельство о регистрации торговой марки за номером 12146, выданное Агентством интеллектуальной собственности Республики Армения 18 октября 2007 года», - сообщил Зограбян.
Как ранее сообщал «Регнум», 19 ноября 2008 года Комиссия по регулированию общественных услуг приняла решение предоставить France Telecom (бренд «Orange mobile»), зарегистрированной в Армении как ЗAO «ФТА Телеком», лицензию на право предоставления услуг сотовой связи. Еще 7 октября тендерная комиссия по выбору третьего оператора сотовой связи признала французскую компанию «Orange» победителем в тендере на лицензию третьего оператора по предоставлению услуг глобальной мобильной связи и лицензию на использование радиочастот. «Orange» (France Telecom) предложила наибольшую сумму среди претендентов - 51,5 млн. евро.