Վան Բայբուրդ. «Դա բացառվում է. ո՞նց կարող են Հայաստանի սահման մտնել վրացի սահմանապահները»
-Ես կարող եմ 100% ասել, որ այդպիսի բան  տեղի չէր կարող ունենալ։ Դա բացառվում է։ Վրաստանի և Հայաստանի միջև սահմանի դեմինտիզացիայի հարցով աշխատանքը գնում և շարունակվում է, բայց որ վրացի սահմանապահները մտնեն Հայաստանի սահման, դա բացառվում է,-«7օր»-ի հետ զրույցում պարզաբանելով այն լուրերը, թե հայ-վրացական սահմանի Շիրակի մարզի որոշ հատվածներում վրացի սահմանապահները մի քանի տասնյակ մետր առաջ են եկել, մտել հայկական տարածքներ և հայ գյուղացիներին արգելում են մշակել հողը՝ ասել է Վրաստանի նախագահի խորհրդական Վան Բայբուրդը։
Նա նշել է, որ իր ասածը կարող են հաստատել Վրաստանում Հայաստանի դեսպանատան աշխատակիցները։ Վան Բայբուրդի խոսքերով՝  Հայաստանը և Վրաստանն ունեն մի մեծ թշնամի, որն ուզում է կռվեցնել երկու հարևան երկրներին։
-Որոշ թերթեր, որոշ կազմակերպություններ Հայաստանում ուրիշի երգն են երգում, ու հորինում են հազար ու մի առասպելներ միայն, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները լարվեն։ Աշխարհում միայն մի երկիր է, որ Վրաստանի հերն ուզում է անիծի. դուք գիտեք այդ երկիրը։ Ցավոք, բացի այդ երկրից, աշխարհում էլի մի քանի թերթեր և մի քանի կազմակերպություններ Ռուսաստանի հետ այդ երգը երգում են,-հավելել է նա։

Ван Байбурд: «Это исключено. Как могут грузинские пограничники пересечь границу Армении?»
«Я могу на 100% сказать, что такого не могло произойти. Это исключено. По вопросу демаркации границы Грузии и Армении работа ведется и продолжается, но чтобы грузинские пограничники пересекли границу Армении, это исключено», - сказал в беседе с «7or» советник президента Грузии Ван Байбурд, комментируя информацию о том, что грузинские пограничники продвинулись на десятки метров вглубь армянской территории и запрещают армянским фермерам обрабатывать свои земли.
Он отметил, что его слова могут подтвердить сотрудники посольства Грузии в Армении. По словам Вана Байбурда, у Армении и Грузии есть большой враг, который хочет поссорить две соседние страны.
«Некоторые газеты, некоторые организации в Армении поют чужую песню и сочиняют тысячу и одну легенду, только чтобы внести напряжение в отношениях с Грузией. В мире только одна страна, которая хочет расправиться с Грузией, вы знаете эту страну. К сожалению, кроме этой страны, в мире еще несколько газет и несколько организаций поют эту песню вместе с Россией», - добавил В. Байбурд.