Ուորլիք. «Ինձ համար անակնկալ էր երեկվա բողոքի ակցիան»
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հանդիպումը տևել է 1.5 ժամ, որից հետո ռուսաստանցի համանախագահը լրագրողներին հայտնեց, որ չեն պատրաստվում ճեպազրույց ունենալ, եւ իրենց տեսակետը տարածաշրջան կատարած այցի մասին կհրապարակեն իրենց պաշտոնական էջում: Այս մասին հաղորդում է aparaj.am–ը։
«Մեր այցելության հիմնական շեշտը դրված է տարբեր շրջանների հետ ծանոթանալու, ինչպես նաեւ մարդկանց հետ շփվելու վրա»,- նշեց ռուսաստանցի համանախագահը: Ըստ Իգոր Պոպովի՝ համանախագահները պատրաստվում են հանդիպել Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների հետ սահմանում առկա իրավիճակը քննարկելու համար:
Այն, որ Ղարաբաղի բնակչությունը համաձայն չէ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից ներկայացված 6 կետերի հետ, ապացույցն էր երեկ Բերձորում տեղի ունեցած բողոքի ակցիան:
Ըստ ամերիկացի համանախագահի՝ երեկ Բերձորում անակնկալի են եկել. «Մենք հարգում ենք բնակչության իրավունքը, ովքեր խաղաղ ձեւով ներկայացնում են իրենց իրավունքները: Ինձ համար անակնկալ էր երեկվա բողոքի ակցիան, այնուամենայնիվ, ես մեքենայից դուրս եկա եւ շատ օգտակար զրույց ունեցա բողոքի ակցիայի մասնակիցների հետ: Ես կարծում եմ, որ շատ օգտակար է իմանալ տարբեր կարծիքներ այս տեսանկյունից՝ լինելով Ղարաբաղում, ես իսկապես ծանոթացա տարբեր կարծիքների հետ, եւ կարծում եմ, դա օգտակար կլինի:
Ըստ Ուորլիքի՝ արդեն երկու տասնամյակ է, ինչ նախկին եւ ներկայիս համանախագահներն աշխատում են, որպեսզի գտնեն հակամարտության կարգավորման լուծումը, եւ ամենավատ տարբերակն, ամերիկացի համանախագահի գնահատմամբ, կլինի հակամարտության վերսկսումը, սակայն Ուորլիքը գտնում է նաեւ, որ չնայած կարող է անհամաձայնություն լինի, սակայն եթե բոլորս միասին աշխատենք, կկարողանանք ինչ-որ ելք գտնել:
«Լեռնային Ղարաբաղը չափազանց գեղեցիկ երկիր է, եւ ես տպավորված եմ՝ տեսնելով երիտասարդներին, եւ բոլորիս պարտքն է այնպես անել ամեն ինչ, որ այստեղ լինի խաղաղություն, որպեսզի նոր սերունդն ապրի խաղաղ պայմաններում,- հավաստիացնում է ամերիկացի համանախագահը եւ հավելում,-մեր հիմնական նպատակն այն է, որ հարավկովկասյան տարածաշրջանում լինի երկարատեւ խաղաղություն եւ կայունություն, եւ մարդկանց համար ստեղծենք բարեկեցության պայմաններ»:
Ուորլիքը ներկայացրեց տեսակետ իր կողմից ներկայացված բանակցային 6 կետերի մասին, որոնց դեմ են արցախցիները:
«Այն 6 կետերը, որոնք ես ներկայացրել եմ, նոր բան չեն, եւ նախկինում էլ դրանց մասին խոսել են ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահները: Իհարկե, սրանք վերջնական տարբերակներ չեն, դեռեւս պետք է դրանք քննարկենք, սակայն դրանք կարող են հիմք հանդիսանալ հետագա կարգավորման համար: Խնդիրների թաքցնելը Ճիշտ չէ, եւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իրավունք ունի եւ արժանի է, որպեսզի իմանա այդ ամենի մասին եւ հայտնի իր համաձայնությունը կամ անհամաձայնությունը: Կարծում եմ, որ սա անկեղծ երկխոսության հիմքն է»:

Акция протеста в Бердзоре была для меня неожиданной – Джеймс Уорлик
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ уважают право народа мирно представлять свои требования. Об этом, как передает «news.am», заявил 18 мая в беседе с журналистами сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик, комментируя то, как встретили сопредседателей МГ жители Кашатагского района.
Сопредседатели, в том числе новоназначенный французский посредник Пьер Андре, встретились с президентом Нагорного Карабаха Бако Саакяном. После встречи российский сопредседатель Игорь Попов заявил, что отвечать на вопросы журналистов они не собираются, но Уорлик на несколько вопросов ответил.
Журналисты напомнили Уорлику о вчерашней акции протеста в Бердзоре, отметив, что такой же прием они могут получить в других районах Карабаха, а значит, народ НКР не принимает 6 пунктов урегулирования, недавно объявленные сопредседателем.
«Мы уважаем право народа мирно представлять свои требования. Для меня это было неожиданно, тем не менее я вышел из машины, и мы провели очень полезную беседу с участниками демонстрации», - отметил сопредседатель, добавив, что выслушать разные мнения очень полезно.
Он подчеркнул, что самым плохим вариантом станет возобновление военных действий, но «нужно работать общими силами, хотя могут быть и несогласия, и попытаться найти какой-нибудь выход. Карабах очень красив, и я был впечатлен, увидев эту молодежь. Наш общий долг – сделать так, чтобы здесь был мир, и новое поколение жило в мирных условиях»,- заявил он.
Говоря о 6 пунктах, американский сопредседатель заявил: «В случае если эти пункты не будут реализованы, мы вернемся к исходной точке, то есть снова начнется война. Что вы скажете об этом? Наша основная цель – чтобы во всем южно-кавказском регионе был долгий мир и стабильность, а для людей созданы благополучные условия. 6 пунктов – не новость, о них говорили ранее президенты стран-сопредседателей. Конечно, это не окончательный вариант, мы еще должны обсуждать, но это может служить дальнейшему урегулированию».
Уорлик добавил, что скрывать от народа эти пункты не нужно. «Народ Нагорного Карабаха имеет право и достоин знать об этом, сообщить свое согласие или несогласие. И, думаю, это основа искреннего диалога», - заявил Уорлик.
Отвечая на вопрос о непризнании Нагорного Карабаха международными организациями, американский сопредседатель заявил: «Поэтому мы хотим, чтобы вопрос был урегулирован, но комплексно. Не то чтобы мы должны говорить об 1-2 задачах и закрывать глаза на остальное. Вопрос статуса – лишь один из пунктов, но есть и другие, и нужно сделать так, чтобы мы добились успеха по всем направлениям. С этой точки зрения считаю важным подчеркнуть одно: все это не обязательное решение. Минская группа не может навязывать решение, мы здесь, чтобы помочь народу, выслушать ваше мнение и встретиться не только с де-факто властями, но и с народом. С нетерпением жду других посещений».
Отметим, что 17 мая на подъезде к центру Кашатагского района Нагорного Карабаха, г. Бердзор, жители перекрыли проезд сопредседателям Минской группы, которые проводили очередной региональный визит. Сопредседатели были вынуждены выйти из машин и выслушать требования жителей. Дорогу зарыла местная молодежь с плакатами: «Мы – хозяева этой земли», «Уважайте наши права, мы приняли свое решение в 1991 году», «Нет размещению международных сил».