Կիրո Մանոյան. «Եթե այս վճիռն անփոփոխ մնա, ապա այն թուրքական շրջանակների կողմից վստահաբար օգտագործվելու է»
Հիշեցնենք, որ 2000թ. Կալիֆոռնիայի նահանգն օրենք էր որդեգրել, որը Ցեղասպանության զոհերի ժառանգների համար հնարավորություն էր ստեղծում ամերիկյան կամ օտար ապահովագրական ընկերությունների դեմ Կալիֆոռնիայի դատարաններում դատական գործ հարուցել իրենց իրավունքները տվյալ ընկերություններից ստանալու համար։
2008թ. օգոստոսի 20-ին Կալիֆոռնիայի վերաքննիչ դատարանը վճիռ է կայացրել ընդդեմ Ցեղասպանության զոհերի ժառանգների։
Հայցվորի առարկություններից քննարկվել է միայն մեկը՝ արդյոք Կալիֆոռնիա նահանգի օրենքը սահմանդրորեն ճի՞շտ է՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ ԱՄՆ Սահմանադրության համաձայն արտաքին քաղաքականությունը կիրառվում է ուղղակիորեն նախագահի կողմից, և քանի որ նախորդ երկու նախագահները համաձայն չէին Կոնգրեսի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը, ապա դա նշանակում է, որ ԱՄՆ-ն Ցեղասպանությունը չի ճանաչում։ Հետևաբար, Կալիֆոռնիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը հակառակ է այդ քաղաքականությանը, և պետք է հռչակվի հակասահմանադրական։ Հայցվոր կողմի առարկությունն այն էր, որ Կալիֆոռնիա նահանգի խորհրդարանը գերազանցել է իր իրավունքները և սկսել է արտաքին քաղաքականության մասին խոսել, քանի որ խնդրի առարկա հանդիսացող օրենքում առկա է «ցեղասպանություն» բառը։  Կողմ արտահայտված դատավորները վճռել են, որ հայցվորի առարկությունը ճիշտ է, քանի որ երկու նախագահները ոչ միայն խուսափել են արտասանել «ցեղասպանություն» բառը, այլև դեմ են եղել Կոնգրեսի կողմից բանաձևի ընդունմանը։ Մեկնաբանելով, որ այդ քաղաքականությունը ենթադրում է նաև, որ Ամերիկայի առանձին նահանգների արգելվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, դատավորները կողմ են արտահայտվել առարկությանը։ Փոքրամասնություն հանդիսացող դատավորի կարծիքով այդպիսի խնդիր չկա, որովհետև ոչ մի տեղ ԱՄՆ նախագահները նման արգելք չեն դրել։ Այլ հարց է, որ նրանք խուսափել են այդ բառն օգտագործելուց։
-Եթե այս վճիռն անփոփոխ մնա, ապա այն թուրքական շրջանակների կողմից վստահաբար օգտագործվելու է մնացած բոլոր նահանգների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումները դատական վճռով չեղյալ համարելու և նույնիսկ ողջ Կոնգրեսին այս վճռի հիման վրա որևէ բանաձև որդեգրել  արգելելու համար,- «Դե ֆակտո» ակումբում օգոստոսի 20-ին Կալիֆոռնիայի վերաքննիչ դատարանի դատավճռի մասին խոսելիս՝ ասել է ՀՅԴ Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը։
Նա նաև առաջարկել է՝ ինչ կարելի է անել։ Նրա կարծիքով խնդիրը կարող է լուծվել երկու ուղղությամբ՝ իրավական և քաղաքական։ Իրավական միջոցներով առաջնորդվելով՝ կարելի է դիմել, որ փոխանակ այս հարցը երեք դատավորներով քննելու, լսեն ավելի մեծ թվով դատավորներ։ Մյուս հնարավորությունն այն է, որ այս դատավճիռն այլ գործերի համար որպես նախադեպ չօգտագործվի։ Եթե այս երկուսը ձախողվեն, տեսականորեն հնարավորություն կա դիմելու Սահմանադրական դատարան, ինչը, սակայն, Կիրո Մանոյանի խոսքերով, գործնականորեն շատ դժվար է։
Մյուս ճանապարհը քաղաքական ճանապարհն է։ Այդ առումով ՀՅԴ ԱՄՆ հանձնախումբն արդեն որոշ քայլեր ձեռնարկել է։ Հանձնախումբը  նամակ է հղել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային՝ հորդորելով հստակեցնել, որ «ցեղասպանություն» բառն օգտագործելը չի նշանակում արգելել որևէ նահանգի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Նամակում նաև ասվում է, որ Օբամայի՝ Ցեղասպանությունը չճանաչելը առիթ է հանդիսացել, որ դատարանը նման եզրակացության գա։

Киро Маноян: «Если этот приговор останется неизменным, то он со стороны турецких кругов точно будет использоваться»
Напомним, в 2000 году штат Калифорния издал закон, который для пототмков жертв Геноцида создает возможность против американских или иностранных страховых компаний в судах Калифорнии возбуждать судебные дела для получения своих прав в данных компаниях.
20 августа 2008 года Апелляционный суд Калифорнии вынес решение против потомков жертв Геноцида.
Из возражений истца было обсуждено лишь одно -  действительно ли закон штата Калифорнии является конституционно правильным с учетом того факта, что согласно Конституции США внешняя политика осуществляется напрямую президентом и поскольку прежние два президента не были согласны с принятием резолюции, признающей Геноцид, то это означает, что США не признает Геноцид. Следовательно, признание Калифорнией Геноцида противоречит этой политике и должно быть признано антиконституционным. Возражение со стороны истца заключалось в том, что парламент штата Калифорнии превысил свои права и начал говорить о внешней политике, поскольку в законе, ставшем причиной проблемы, наличествует слово «геноцид». Высказавшие в пользу этого судьи решили, что возражения истца верно, поскольку оба президента не только избежали произнести слово «геноцид», а были против принятия резолюции со стороны Конгресса. Комментируя, что эта политика предполагает также, что отдельным штатам Америки запрещается признавать Армянский геноцид, судьи высказались в пользу этого возражения. По мнению судьи, являющимся нацменьшинством, такой проблемы нет, поскольку нигде президенты США подобной преграды не ставили. Другой вопрос, что они избегали использования этого слова.
«Если это решение американского суда останется неизменным, то оно может быть использовано турецкими силами с целью недопущения принятия резолюции о Геноциде армян со стороны всех остальных  штатов и в Конгрессе США и признания этого факта официальным Вашингтоном», - заявил 20 августа в клубе «Де факто» ответственный офиса Ай дата и по политическим вопросам АРФД Киро Маноян.
Он также предложил, что можно сделать. По его мнению, проблема может быть решена двумя путями - правовым и политическим. Руководствуясь правовыми средствами можно обратиться, что вместо того, чтобы этот вопрос рассматривать тремя судьями, выслушать судьям в большем количестве. Другая возможность в том, чтобы этот приговор не использовался  в качестве прецедента. Если эти две пути провалятся, теоретические есть возможность обратиться в Конституционный суд, что, однако, по словам Киро Манояна, практически очень трудно.
Другой путь - политический путь. В этом смысле комиссия АРФД США уже предприняла некоторые шаги. Комиссия направила письмо президенту США Браку Обаме, призвав уточнить, что использование слова «геноцид» не означает запретить какому-либо штату признать Армянский геноцид. В письме также говорится, что непризнание со стороны Обамы геноцида стало причиной того, что суд пришел к подобному заключению.