Հովիկ Աբրահամյան. «7% տնտեսական աճը Սերժ Սարգսյանի քաղաքական գնահատականն էր»
Անդրադառնալով Կառավարության ներկայացրած ծրագրում սահմանված տնտեսական աճի 5% ցուցանիշին և Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը, որ 2013-17թթ. Կառավարության առջև 7% տնտեսական աճի խնդիր է ինքը դրել, Հ. Աբրահամյանը նշել է.
–Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը՝ 7%–ի հետ կապված, նրա քաղաքական գնահատականն էր, դա նրա ցանկությունն էր: Կառավարության տնտեսական աճի ապահովման պարտավորությունը 5-7% է եղել միջնաժամկետում։
Հիշեցնենք, որ Սերժ Սարգսյանը 2013թ. մարտի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր. «ՀՀ այն Կառավարությունը, որը տարվա արդյունքներով (դա վերաբերում է 2013–2017թթ.) չապահովի 7% տնտեսական աճ, պետք է հրաժարական տա»:

Овик Абрамян: «7-процентный экономический рост был политической оценкой Сержа Саргсяна»
В ходе сегодняшнего заседания НС депутаты продолжили задавать свои вопросы премьер-министру РА Овику Абрамяну.
Касаясь указанного в проекте программы правительства 5-процентного экономического роста и заявления Сержа Саргсяна о том, что перед правительством в 2013-2017гг. поставлена задача обеспечения 7-процентного роста, Абрамян отметил:
«Заявление Сержа Саргсяна о 7-процентном экономическом росте было его политической оценкой, его пожеланием. Обязательство правительства по обеспечению 5-7-процентного экономического роста было в среднесрочной перспективе».
Напомним, что 18 марта 2013 года в ходе встречи с журналистами Серж Саргсян заявил: «То правительство страны, которое по итогам года в 2013-2017гг. не обеспечит 7-процентного роста экономики, должно будет подать в отставку».