Սերժ և Տիգրան Սարգսյանների «հանրահավաքն» ԱԺ–ում
Շատ յուրօրինակ մարդ է Սերժ Սարգսյանը՝ Բաքվի պարտիական դպրոցի շրջանավարտը։ Նա մի կողմից «նոր» Կառավարությանն ուղարկում է ԱԺ՝ ծրագիր ներկայացնելու, իսկ մյուս կողմից նույն այդ Կառավարության դեմ «հանրահավաք» է կազմակերպում գեղամյանական «շկոլայի» նորաթուխ ներկայացուցչի միջոցով։ Այսինքն, «Վերջի բոլշևիկն» իր ոճին չի դավաճանում։
Նրանց, ովքեր ոգևորված են Նիկոլ Փաշինյանի «թունդ ընդդիմադիր» ելույթից, խորհուրդ կտանք նայել Արտաշես Գեղամյանի համանման ելույթները մինչև ՀՀԿ համամասնական ցուցակում հայտնվելը։
Կատարողական վարպետությամբ ու էլեկտորատով Նիկոլը զգալիորեն զիջում է Արտաշես Մամիկոնիչին։ Այնպես որ, «տղա յա», «մալադեց», «Նիկոլը տեսա՞ք՝ ինչ ելույթ ունեցավ», «Բա որ ասում ենք՝ Նիկոլը դեմք ա ...» ու նմանատիպ այլ բացականչությունները և հիացական գնահատականները վկայում են այդպիսի բացականչություններ անողների և գնահատական տվողների անտեղյակության կամ քաղաքական անմեղսունակության մասին, քանզի ակնհայտ է, որ գործ ունենք շարքային հաճախորդի հետ, ընդ որում՝ վաղուց բացահայտված հաճախորդի։
Դե հիմա թող Հովիկ Աբրահամյանը տեսնի, որ բոլորի համար ընդունելի վարչապետ լինելու տարբերակը բացառված է, քանզի Սերժ Սարգսյանն այս Կառավարությունից ակնկալում է ընդամենը իր վերարտադրությանը նպաստող սահմանադրական փոփոխությունների անցկացում (կեղծում), որից հետո նա պարզապես «կքցի» Հովիկ Աբրահամյանին էլ, մյուսներին էլ։ Իսկ ահա սոցիալ–տնտեսական վիճակի բարելավումը բացարձակապես չի հետաքրքրում Սարգսյանին։ Ճիշտ հակառակը՝ որքան վատ լինի, այնքան նա հեշտությամբ հետագայում «կքցի» «նոր» Կառավարությանը՝ դա ներկայացնելով որպես վատ աշխատանքի պատիժ։ Այնպես որ, հանրության և Սերժ Սարգսյանի շահերը խիստ հակասության մեջ են։ Իսկ դա նշանակում է, որ Հովիկ Աբրահամյանը, ձգտելով բոլորի համար ընդունելի լինել, վերածվելու է բոլորի համար անընդունելի վարչապետի՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով, բայց դա իր որոշելիքն է։
Ակնհայտ է, որ ՀՀԿ ղեկավարը մշտապես աշխատելու է Հովիկ Աբրահամյանի ու նրա կաբինետի դեմ՝ օգտագործելով տարբեր տեխնոլոգիաներ ու մարդկանց։ Նիկոլի երեկվա շոուն Սերժի ռեժիսուրայով էր։ Նմանատիպ շոուներ դեռ շատ են լինելու, այնպես որ, Հովիկ Աբրահամյանը թող պատրաստ լինի դրան։
Նիկոլի ու նրա նմանների միջոցով Սերժը պայքարելու է ամենօրյա ռեժիմով։
«Դհոլության» պահանջարկը Տիգրան Սարգսյանի հեռացումից հետո կտրուկ բարձրացել է Մելիք–Ադամյան փողոցի «տիրակալի» մոտ, քանզի «Օֆշորի Տիկոյի» հեռացումը չէր մտնում նրա պլանների մեջ։
«Դհոլները» Սերժին պետք են տարբեր «ճակատներում», այդ թվում՝ Կառավարության դեմ կռիվ տալու համար։ Դա է պատճառը, որ երեկ Նիկոլը փրփուրը բերանին «ատռաբատիված» էր անում։ Այսինքն, զբաղված էր յուրօրինակ գործարարությամբ (գործելով ամբողջությամբ ստվերային դաշտում)՝ բոլշևիկյան հռետորաբանության և գեղամյանատիպ ճղճղան ձայնի կիրառմամբ։
Հովիկ Աբրահամյանը եթե խելք ունենա, ապա ստվերի դեմ պայքարը պետք է սկսի հենց հաճախորդությա՛ն տիրույթից։ Դրա համար նա պետք է իր հարաբերությունները պարզի Սերժի և երկխոսության մեջ մտնի հանրության հետ, բայց դե, մարդն ուզում է բոլորի համար ընդունելի վարչապետ դառնալ ...

«Митинг» Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна в НС
Вот уж действительно весьма своеобразный человек выпускник бакинской партшколы Серж Саргсян. С одной стороны он отправляет «новое» правительство в НС – на представление своей программы, а с другой – организует против того же правительства «митинг» посредством новоиспеченного представителя гегамяновской школы. То есть, «последний большевик» верен своему стилю.
Тем, кто воодушевлен «яро оппозиционным» выступлением Никола Пашиняна, советуем просмотреть аналогичные выступления Арташеса Гегамяна до появления в пропорциональном списке РПА.
По своему исполнительскому мастерству и своим электоратом Арташесу Мамиконовичу Никол уступает значительно. Так что, возгласы и восторженные оценки в духе «красавчик», «мужик», «видели, как он выступил?», «мы ж говорили, что Никол…» и т.д. свидетельствуют либо о неосведомленности, либо о политической невменяемости их авторов, поскольку очевидно, что дело здесь мы имеем с рядовым клиентом власти, при этом уже давно разоблаченным.
Пусть теперь Овик Абрамян увидит, что вариант приемлемого для всех премьера исключен, так как Серж Саргсян от данного правительства ожидает всего лишь проведения (фальсификации) конституционных изменений в целях своего воспроизводства у власти, после чего он попросту «кинет» и Овика Абрамяна, и всех остальных. Улучшение же социально-экономической ситуации Саргсяна абсолютно не интересует. Даже наоборот, чем хуже она будет, тем легче он впоследствии «кинет» «новое» правительство, представив это в качестве наказания за плохо проделанную работу. Так что, интересы общества и Сержа Саргсяна находятся в глубоком противоречии. А это означает, что Овик Абрамян, стремясь быть приемлемым для всех, превратится в неприемлемого всеми премьера со всеми вытекающими из этого последствиями, но решать, как говорится, ему.
Очевидно, что руководитель РПА будет постоянно работать против Овика Абрамяна и его кабинета, используя различные технологии и различных людей. Вчерашнее шоу Никола было из той же оперы. Таких шоу будет еще немало, так что Овик Абрамян должен быть к этому готов.
Посредством Никола и ему подобных Серж будет бороться в ежедневном режиме.
Спрос на «барабанство» после отстранения Тиграна Саркисяна у «властелина» улицы Мелик-Адамяна резко возрос, поскольку отставка «Оффшорного Тико» не входила в его планы.
«Барабаны» Сержу нужны на различных фронтах, в том числе на фронте борьбы с правительством. Именно поэтому накануне Никол отрабатывал с пеной у рта, то есть был занят своеобразным предпринимательством (полностью работая в тени) с применением большевистской риторики и гегамяноподобной пискливости.
Если бы Овик Абрамян нашелся немного умным, он начал бы борьбу с «тенью» как раз с клиентской сферы. Для этого ему необходимо прояснить свои отношения с Сержем Саргсяном и пойти на диалог с обществом, однако человек хочет стать приемлемым для всех премьером…