Սերժ Սարգսյանի գորիսյան «մեսիջը»
Եվ այսպես, Գորիսի քաղաքապետի ընտրություններն արդեն ավարտվեցին։ Ճիշտ է, բուն քվեարկությանը դեռ շատ կա, բայց արդյունքներն արդեն հայտնի են. քաղաքապետ է դառնում նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի թեկնածուն։
Բանն այն է, որ օրերս ինքնաբացարկ էր հայտնել Սուրիկ Խաչատրյանի տան բակում սպանված և վիրավորված Բուդաղյանների եղբայր Արան, ով այդ քայլին էր դիմել քաղաքապետի մեկ այլ թեկնածու առաջադրված Տիգրան Կարապետյանի օգտին ձայները կենտրոնացնելու համար։
Ըստ տարածված տեղեկությունների՝ Տիգրան Կարապետյանը վայելում է նաև Սյունիքի գործող մարզպետ Վահե Հակոբյանի աջակցությունը։ Հիշեցնենք, որ վերջինս մարզպետ դարձավ այն բանից հետո, երբ Սուրիկ Խաչատրյանը հրաժարական ներկայացրեց իր տան բակում տեղի ունեցած սպանության պատճառով։ Հրաժարական ներկայացրեց, բայց քրեական պատասխանատվությունից խուսափեց, քանզի Սերժին նման մարդիկ են պետք։
Դառնանք ընտրություններ կոչվածին։
Սերժ Սարգսյանի ու Սուրիկ Խաչատրյանի կողմից պաշտպանվող թեկնածուի և գործող մարզպետի ու հանրային աջակցությունն ունեցող թեկնածուի միջև Գորիսում սպասվում էր թեժ պայքար։ Սակայն պարզվեց, որ պայքար չի լինելու, քանզի Տ. Կարապետյանը ինքնաբացարկ հայտնեց։
Պարզից էլ պարզ է, որ եղել են ճնշումներ, ինչպես նաև պարզ է, որ Սերժ Սարգսյանը Լիսկային դե ֆակտո վերադարձնում է մարզպետի ու տեղական նշանակության «նայողի» կարգավիճակը։ Եթե ոտքի տեղը պնդացնի, ապա նույն Լիսկան արդեն դե յուրե կվերադառնա Սյունիքի մարզպետի աթոռին։
Անայլընտրանք թեկնածուով Գորիսի քաղաքապետի ընտրություններ անցկացնելը «Վերջի բոլշևիկի» «մեսիջն» է հայ ժողովրդին առ այն, որ ինքը խրախուսում է տեղական խանիկների գոյությունը։ Դա նաև բացահայտում է Սերժի ծրագրերը, ըստ որոնց՝ առաջարկվող սահմանադրական փոփոխությունները բերելու են այն բանին, որ Սերժը լիսկաների միջոցով ձևավորի իր ուզած խորհրդարանն ու հավերժ իշխի։
Գորիսում տեղի ունեցածը, հետևաբար, ևս մեկ փաստարկ է այն թեզի օգտին, որ Բաղրամյան 26–ի առաջարկած սահմանադրական փոփոխությունները պետք է մերժել, քանզի մինի մոդելով արդեն ցույց է տրվում, թե որն է Սերժի երազած համակարգի էությունը։
Եթե սահմանադրական փոփոխությունների հարցը դրվի հանրաքվեի, ապա դա պետք է տրանսֆորմացնել Սերժի անվստահության հանրաքվեի։
Ի դեպ, Սերժն այդ վտանգը զգում է, և դա է պատճառը, որ նիկոլփաշինյանների, «անկախ» լրատվամիջոցների, ներդրված հաճախորդների և նմանատիպ սուբյեկտների միջոցով պայքարում է ոչիշխանական քառյակը պառակտելու և «ոչիշխանական ուժերն էլ մի բան չեն» «մուտիտը» տարածելու համար։ Այդ նպատակին հասնելու համար նա աշխատեցնում է իր գեղամյաններին հատկապես ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի դեմ, քանզի իր իշխանությունը հավերժացնելու խոչընդոտն այդտեղ է տեսնում։
Այնպես որ, բոլոր այն ուժերն ու անհատները, ովքեր չեն ուզում Հայաստանի ամբողջ տարածքը վերածել Գորիսի պես խանության, պետք է իրենց քննադատության միակ թիրախը դարձնեն Սերժ Սարգսյանին ու մերժեն Սերժի վերարտադրության ծրագիր հանդիսացող սահմանադրական փոփոխություններին գնալու հարցը։

Горисский мессидж Сержа Саргсяна
Итак, выборы мэра Гориса состоялись. Правда, самого голосования еще не было, но результаты уже известны – мэром становится кандидат бывшего губернатора Сюникского марза Сурика Хачатряна.
Дело в том, что на днях самоотвод взял Ара Будагян, один из братьев которого был убит, а другой – ранен, во дворе дома Сурика Хачатряна. По всей видимости, пошел он на этот шаг в целях объединения голосов в пользу другого кандидата – Тиграна Карапетяна.
Согласно распространенной информации, Тигран Карапетян пользуется также поддержкой действующего губернатора Сюникского марза Ваге Акопяна. Напомним, что последний стал губернатором после того, как Сурик Хачатрян подал в отставку в связи с произошедшим во дворе его дома убийством. Подал в отставку, но избежал уголовного наказания, поскольку Сержу именно такие люди и нужны.
Между поддерживаемым Сержем Саргсяном и Суриком Хачатряном кандидатом и кандидатом, пользующимся поддержкой действующего губернатора и простых граждан, ожидалась серьезная борьба. Однако выяснилось, что борьбы не будет, так как Карапетян тоже представил самоотвод.
Более чем очевидно, что было оказано давление, как и ясно, что Серж Саргсян де-факто возвращает Лиске статус губернатора и местного «смотрящего». Если ему удастся укрепить свои позиции, он сможет вернуть губернаторское кресло уже де-юре.
Проведение выборов мэра Гориса с безальтернативным кандидатом было мессиджем «последнего большевика» армянскому народу, что он поощряет существование местных князьков. Это раскрывает также планы Сержа, согласно которым предлагаемые конституционные изменения приведут к тому, что Серж посредством лисок сформирует нужный ему парламент и будет править вечно.
Следовательно, произошедшее в Горисе является очередным аргументов в пользу того, что предлагаемые президентским дворцом конституционные изменения нужно отвергнуть, поскольку мини-модель уже свидетельствует о сути желаемой Сержем системы.
Если вопрос конституционных изменений будет вынесен на референдум, его нужно будет трансформировать в плебисцит по вынесению вотума недоверия Сержу.
Кстати, Серж ощущает эту угрозу, поэтому посредством николпашинянов, «независимых» СМИ, внедренных клиентов и подобных им субъектов борется за раскол невластной «четверкой» и распространение «мутиловок» в духе «невластные силы тоже не миром помазаны». Для достижения этой цели он задействовал своих гегамянов в особенности против ППА и АНК, поскольку именно там видит угрозу увековечения своей власти.
Так что, все те силы и индивиды, которые не хотят превращения всей Армении в подобное горисскому княжество, должны сделать единственной мишенью своей критики Сержа Саргсяна и отвергнуть являющуюся программой воспроизводства Сержа у власти повестку конституционных изменений.