Թվա՞լ, թե՞ լինել կամ՝ Աբդուլլա՛, մի հատ վալերիանի բեր՝ խմենք
Եթե հետադարձ հայացքով դիտենք Սերժ Սարգսյանի «նախագահության» անցած համարյա մեկ ու կես տարին, ապա կարող ենք վստահության մեծ չափով պնդել, որ միակ փաստացի, շոշափելի իրադարձությունը, որ եղել է այդ ընթացքում (և որը, միաժամանակ, ոչընտրի կառավարության նախաձեռնության արդյունքն է), 2009-ի ապրիլի 23-ի հայ-թուրքական հայտարարությունն է: Մնացած ամեն ինչը կարելի է որակել որպես «ջուր», ձանձրալի քարոզչություն, գործողության պատրանք կամ, լավագույն դեպքում, սկսած ու անավարտ թողած նախագծեր: Ապրիլի 23-ը դժվար է այլ կերպ որակել, քան Եղեռնի հիշատակի ուրացում, ապառիկ վաճառք՝ նույնիսկ առանց դրա փոխհատուցման գումարը երբևէ ստանալու երաշխիքի: Այն, որ մեր հասարակության մի զգալի մասն այդ իրադարձությունից չցնցվեց, ավելորդ անգամ ցույց է տալիս, որ Եղեռնի փաստը երբեք էլ խորապես չի վերապրվել և իմաստավորվել մեզանում: Դա կարելի է բացատրել տարաբնույթ հանգամանքներով: Բայց այն, որ կգտնվեն մարդիկ, որոնք ապրիլի 23-ը դրական կգնահատեն, արդեն ոչ թե ողբերգությունների, այլ զավեշտների շարքից է: Եվ ո՞ր ճամբարից պետք է հայտնվեին այդ մարդիկ: Ինչ-որ մեկը գուցե ենթադրեր, որ դրանք պետք է լինեն տողերիս հեղինակի նման անձինք, որոնք բավական երկար ժամանակ է, ինչ հրապարակայնորեն վիճարկում են Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի աջակցության՝ ՀՀ քաղաքականության նպատակահարմարությունը (կոնկրետ իմ դեպքում՝ համարելով, որ Ցեղասպանության հարցի՝ չափից ավելի քաղաքականացումը վնասում է դրա բարոյական առումներին, իսկ Հայաստանի անկարողությունը՝ ստիպել Թուրքիային ճանաչել Ցեղասպանության փաստը, պետք է ուշ թե շուտ բերեր Ցեղասպանության ուրացման, ինչը և եղավ): Բայց պարզվում է «հրճվողները» հայտնվում են այն ճամբարից, որը վերջին տաս տարվա ընթացքում երդվում էր Եղեռնի հիշատակի անունով, իսկ հակառակորդներին մեղադրում էր թուրքամոլության մեջ: Եթե մեկը դեռ չի կորցրել զարմանալու ունակությունը, զարմացե՛ք, որովհետև սա նաև շատ ուսանելի պատմություն է: Բայց զարմանալու ողջ ռեսուրսը մի՛ սպառեք, որովհետև առջևում դեռ ինչե՜ր ասես՝ չեն լինելու:
Ապրիլի 23-ն ունեցավ առնվազն մեկ շատ կոնկրետ հետևանք: Այն հայտնի է նույնիսկ մանուկներին. Օբաման հնարավորություն ստացավ չարտասանել «ցեղասպանություն» բառը: Սա միակ արդյունքը չէ. հետևանքները դեռ զգալու ենք տարիների ընթացքում: Իսկ ի՞նչ ստացանք մենք այս աննախադեպ քայլի փոխարեն: Նույն մանուկներին և նույնիսկ Սերժ Սարգսյանին քաջ հայտնի է, որ ստացանք кукиш с маслом, որ թուրքերը դրանից հետո ոչ միայն չընդառաջեցին հայերին, այլև է՛լ ավելի կոշտացրեցին իրենց դիրքերը, որ հիմա մռութները կախ ոչընտիրն իր անուժ թաթիկները բռնցքելով՝ սպառնում է ձյաձյաներին, թե, եթե սահմանը չբացեք, չեմ գա ձեր հետ ֆուտբոլ խաղալու: Վա՛յ, ամա՜ն, վախեցանք, լեղաճաք եղանք, սրտներս կանգնեց, Աբդուլլա՛, մի հատ վալերիանի բեր՝ խմենք:
Եթե դուք, սիրելի՛ ընթերցող, մոտավորապես նույն կարծիքին եք, որը ես նոր շարադրեցի, պետք է ձեզ տեղեկացնեմ, որ չարաչար սխալվում եք: Որովհետև պարզվում է՝ wo՜w (ինչպես կասեր Մեթյու Բրայզան), մենք այս ամենի փոխարեն շահել ենք (շահում եք դուք, շահում է պետությունը) ոչ ավել, ոչ պակաս նյուզմեյքեր դառնալու հնարավորություն: Այսպես, «նախագահը, Հայաստանը դառան «նյուզմեյքեր». հայտնվեցինք համաշխարհային լրատվամիջոցների գլխագրերում, և ամենակարևորը՝ ցույց տրվեց Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ բարելավել հարաբերությունները հարևանների հետ», նաև «Հայաստանը ցույց տվեց, որ պատրաստակամ է հարաբերությունները բարելավել հարևանի՝ Թուրքիայի հետ՝ առանց որևիցե նախապայմանի»: Ո՞ւմ ապացուցեցինք. «Դա միջազգային հանրությունն է, քաղաքակիրթ աշխարհն է, դրանք այն հավաքներն են, որտեղ խոսվում է Հայաստանի մասին» (ընդհանրապես մարդկանց խումբ կա, որին չի կարելի արտասահման սեմինարների ուղարկել. նրանք այնքան են կաշկանդվում ու խեղճանում ցանկացած «ֆիրմա» դեմքի ամեն մի բլթոցից, որ մոռանում են իրենց բոլոր «համոզմունքները»), միաժամանակ «Ես կարծում եմ, որ այդ խնդիրն ամբողջությամբ չի լուծվելու։ Դա տարիների, հարյուրամյակների (???!!!) խնդիր է, որպեսզի դու քեզ ներկայացնես որպես քաղաքակիրթ և ժողավրդավար, քրիստոնյա և ոչ ագրեսիվ պետություն»։ Դեռ պատանեկան տարիներից միշտ զարմացել եմ «աշխարհում մեր մասին ի՞նչ կասեն», «աշխարհը մեզնով զարմացավ» և նմանատիպ ֆրազներից, որոնք բավական հաճախ են հանդիպում հայկական կենցաղային, բայց նաև՝ քաղաքական դիսկուրսներում: Կարծես մենք հեռուստացույցում ենք ապրում, ու աշխարհն էլ, իր բանուգործը թողած, մեր մասնակցությամբ նկարահանված անորակ սերիալն է դիտում: Հետո սկսեցի նկատել նաև, որ մենք մեր իսկ ազգային արժեքները սկսում ենք գնահատել հատկապես այն բանից հետո, երբ որևէ արտասահմանցի դա ճանաչում է: Օրինակ՝ քչերն էին հայ մտավորականներից գնահատում դուդուկը, բայց հենց աշխարհով դա «պրեստիժ» դառավ, միանգամից բոլորը հիշեցին դրա մասին: Նման իրավիճակ է նաև, այսպես կոչված, «հայ մեծերի» ցուցակում, ուր Շերն ու Ազնավուրը՝ շնորհիվ իրենց «ֆիրմա» հայ լինելուն, առաջին պատվավոր տեղերն են կիսում, ասենք, Հովհաննես Թումանյանի և Վարդան Մամիկոնյանի հետ:
Այս և նման փաստերը ստիպում են ենթադրել, որ հայկական առօրյա գիտակցության համար ավելի կարևոր է ոչ թե լինել, այլ թվալ, երևալ, ներկայանալ: Եթե նպատակը թվալն է, ապա այդ դեպքում առաջին հայացքից բացարձակ անտրամաբանական թվացող դատողությունները՝ շնորհիվ ապրիլ 23-ի մենք նյուզմեյքեր դառանք, դառնում են «տրամաբանական»: Իհարկե, ես չեմ պատրաստվում ժխտել իմիջի, ներկայանալու կարևորությունը, մանավանդ՝ ժամանակակից աշխարհի պայմաններում: Բայց իմիջը չի կարող առաջնային դառնալ կամ փոխարինել բուն իրականությանը: Առավել ևս՝ անհնար է շոշափելի իրականության փոխանակումը «քաղաքակիրթ աշխարհին» (էլ չասած՝ «էն հավաքներին») սեփական «ոչ ագրեսիվ» և «քրիստոնյա» (մեղա Աստծո) «ապացուցելու» իրոք որ գավառական (ահա թե ուր է իրական «գավառամիտ վախը») ճիգի հետ:
Եվ հետաքրքրիր է, որ ավանդական հայկական այս գոյակերպի փիլիսոփայությունը՝ թվալ, այլ ոչ թե լինել, այսպես ասած, կենակցելով հետսովետական գավառական պոստմոդեռնի հետ, հաջողությամբ ներգծվեց քոչարյանիզմի ընդհանուր իմիտացիոն քաղաքական ռազմավարության շրջանակներին: Իրոք, քոչարյանիզմի ողջ էությունը կարելի է նկարագրել հենց այդ սկզբունքի միջոցով: Իրական քաղաքական-գաղափարական ուժերի փոխարեն՝ շինծու կուսակցական «պրոյեկտներ», երկրին հուզող իրական խնդիրների փոխարեն՝ արհեստական օրակարգ, նորությունների փոխարեն՝ Հայլուր, վերլուծության փոխարեն՝ դավադրության տեսություններ, տնտեսության գլխավոր ճյուղերը՝ տուրիզմ («աշխարհին ներկայանանք որպես քրիստոնյա». թքած, թե իրականում քրիստոնյա չենք) և էլիտար շինարարություն (էս էլ «քաղաքակիրթ» երևալու ձևը) և այլն: Այս մարդկանց, իրոք, կարող է թվալ, որ ողջ քաղաքականությունն ընդամենը «նյուզմեյքերություն» է: Եվ հատկանշական է, որ սա հենց Հ1-ի ներկայացուցիչն է ասում: Այս համատեքստում, իրոք, ինչո՞ւ չփոխանակել Ցեղասպանության հիշատակը մեկ օր CNN-ով հեդլայն նյուզմեյքեր լինելու հետ:

Казаться или быть? Или, Абдулла, принеси валерьяну, выпьем!
Если посмотрим ретроспективным взглядом на почти полуторагодичное «президентства» Сержа Саргсяна, то можем с большей долей уверенности утверждать, что единственным фактическим, осязаемым событием (и которое, одновременно, является результатом инициативности правительства неизбранного), за этот период было армяно-турецкое заявление 23 апреля 2009 года. Всё остальное можно квалифицировать как «воду», скучную пропаганду, иллюзию деятельности или в лучшем случае, начатые и заброшенные проекты. 23 апреля трудно квалифицировать иначе, чем отречение от памяти Геноцида, продажа в кредит даже без гарантии когда-нибудь получить сумму компенсации. То, что значительная часть нашего общества не была потрясена этим событием, лишний раз показывает, что факт Геноцида никогда у нас глубоко не переживался и не осмыслялся. Это можно объяснить различными причинами. Но то, что найдутся люди, которые положительно оценят 23 апреля, уже не, то что трагедия, а курьез. И из какого лагеря должны объявиться эти люди? Кто-то, быть может, предположил, что это должны быть люди, подобные автору этих строк, которые достаточно длительное время публично оспаривают целесообразность для политики РА содействия процессу признания Геноцида (конкретно в моем случае, считая, что чрезмерная политизация вопроса Геноцида наносит вред его моральному аспекту, а недееспособность Армении принудить Турцию признать факт Геноцида, должна была рано или поздно привести к отречению от Геноцида, что  и произошло). Но выясняется, что «ликующие» оказываются из другого лагеря, который в течение последних десяти лет клялся именем памяти Геноцида, а противников обвинял в туркофильстве. Если кто-то еще не потерял способность удивляться, то удивляйтесь, поскольку это еще и очень поучительная история. Однако не исчерпайте весь ресурс удивления, поскольку в будущем, чего еще только не будет.
23 апреля имел место, по меньшей мере, один очень конкретный результат. Он известен даже детям: Обама получил возможность не произнести слова «геноцид». Это не единственный результат -  последствия мы еще ощутим в течение лет. А что мы получили взамен этого беспрецедентного шага? Тем же детям и даже Сержу Саргсяну хорошо известно, что получили мы «кукиш с маслом», что после этого турки не только не пошли на встречу армянам, но и еще больше ужесточили свои позиции, что сейчас с недовольной физиономией неизбранный, сжав свои бессильные лапки в кулаки, угрожает «дядям», что если не откроете границу, не поеду играть с вами футбол. Вай, Боже мой, испугались, душа ушла в пятки, сердце остановилось, Абдулла, принеси валерьянку, выпьем.
Если вы, дорогой читатель, примерно того же мнения, которое только что я изложил, то я должен вас проинформировать, что глубоко ошибаетесь. Поскольку  выясняется, что  wo՜w (как сказал бы Метью Брайза), мы вместо всего этого выиграли (выигрываете вы - выигрывает государство) не много, ни мало возможность стать ньюсмейкерами. Так, «президент, Армения стали «ньсюмейкерами - оказались на передовицах мировых СМИ и самое главное - была показана готовность Армении улучшить отношения с соседями», также «Армения показала, что готова улучшить отношения с соседом - Турцией без каких-либо предусловий». Кому доказали? «Это международное сообщество, цивилизованный мир, это те сборы, где говорится об Армении» (вообще есть группа людей, которых нельзя отправлять на семинары, поскольку они бывают так скованы и пришиблены при любой болтовне «фирменного» лица, что забывают  все свои убеждения), в то же время «Я считаю, что эта проблема полностью не будет решена. Эта проблема годов, сотни лет (???!!!), чтобы ты себя представлял как цивилизованное и демократическое, христианское и неагрессивное государство». Еще с юношеских лет всегда удивлялся «Что о нас будут говорить в мире?», «мир удивился нами» и подобными фразами, которые достаточно часто встречаются в армянском быту, однако также в политических дискурсах. Как будто мы живем на телевидении, а мир, оставив всё на свете, смотрит некачественные сериалы,  снятые при нашем участии. Потом начал замечать, что мы свои же национальные ценности начинаем ценить особенно после того, как кто-либо из иностранцев это признает.  Например, мало кто из армянской интеллигенции оценивал дудук, но как только он по всему миру стало «престижным», сразу все вспомнили о нем. Подобная ситуация также со списком, так называемых, «великих армян», где Шэр и Азнавур, благодаря тому, что они «фирменные» армяне, делят почетные первые места, скажем, с Ованесом Туманяном и Варданом Мамиконяном.
Это и подобные факты заставляют предполагать, что для ежедневного армянского сознания важнее не быть, а казаться, показаться, представляться. Если цель кажущаяся, то в этом случае с первого взгляда кажущиеся нелогичными соображения - стать ньюсмейкерами благодаря 23 апреля, становятся «логичными». Конечно, я не готовлюсь отрицать важность имиджа, представляться, тем более в условиях современного мира. Однако, имидж не может стать первостепенным или заменить саму реальность. Тем более, что невозможна замена ощутимой реальности на воистину провинциального (вот где реальный «провинциальный страх») усилия для доказательства  (не говоря уже о тех сборах) «цивилизованному миру» в собственной «неагрессивности» и «христианстве» (Боже упаси).
И интересно, что философия этого традиционного армянского образа жизни казаться, а не быть, так сказать,  сожительствуя с постсоветским провинциальным постмодерном, с успехом вписалась  в  рамки общей имитационной политической стратегии кочарянизма. Действительно, всю суть кочарянизма можно описать именно посредством этого принципа. Вместо реальных политико-идеологических сил, ложные партийные «проекты», вместо реальных проблем, волнующих общество, искусственная повестка дня, вместо новостей, Айлур, вместо анализа, теории заговора, главные отрасли экономики - туризм («миру представиться как христиане - плевать, что на самом деле нехристиане) и элитарное строительство (это тоже способ показаться «цивилизованным») и т.д. Этим людям действительно может показаться, что вся политика - это действительно «ньюсмейкерство».  И примечательно, что это говорит именно представитель Общественного телевидения Армении. В этом контексте, действительно, почему бы не заменить память о Геноциде на то, чтобы на день быть по CNN headline ньюсмейкером.