Նազարբաևի արձագանքը Սերժ Սարգսյանի առաջարկին
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն առաջարկել է Հայաստանի անդամակցության հարցը Եվրասիական տնտեսական միությանը դիտարկել մինչ հուլիսի 1-ը։ Այդպիսով նա մեկնաբանել է Սերժ Սարգսյանի առաջարկը՝ արագացնել հանրապետության անդամակցության պայմանագրի ստորագրումը նոր ինտեգրացիոն միությանը։
«Համաձայն եմ առաջարկի հետ»,–արձագանքել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նույնպես ընդգծել է, որ Հայաստանը պետք է կատարի բոլոր պահանջները՝ ներկայացվող միության մասնակիցներին։
Ավելի վաղ Սերժ Սարգսյանն առաջարկել էր Հայաստանի՝ ստեղծվող Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության պայմանագիրը ստորագրել մինչև սույն տարվա հունիսի 15-ը։ Ելույթ ունենալով Աստանայում՝ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում, նա նշել է, որ համապատասխան նախագծի փաստաթուղթն արդեն պատրաստ է։

Назарбаев ответил на предложение Сержа Саргсяна
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев предложил к 1 июля рассмотреть вопрос о присоединении Армении к создаваемому Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС). Таким образом он прокомментировал предложение Сержа Саргсяна ускорить процесс подписания договора о вступлении Армении в новое интеграционное объединение, передает ИТАР-ТАСС.
«В течение июня - если все вопросы торговые решаются», - сказал Назарбаев. «Согласен с предложением», - отреагировал президент РФ Владимир Путин. Президент Белоруссии Александр Лукашенко также подчеркнул, что Армения должна выполнить все требования, предъявляемые к участникам союза.
Напомним, что ранее Серж Саргсян предложил подписать договор о присоединении Армении к создаваемому Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС) до 15 июня текущего года. Выступая на заседании Высшего евразийского экономического совета в Астане, он отметил, что проект соответствующего документа уже готов.