Ինտերակտիվ արվեստի փառատոն
Սեպտեմբերի 22-26-ը «Փոփոխությունների թատրոն» մշակութային հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի Ինտերակտիվ արվեստի փառատոն, որին կմասնակցեն Հայաստանի, Թուրքիայի և Վրաստանի ինտերակտիվ ֆորում թատրոնների պրոֆեսիոնալ դերասանները: Փառատոնի շրջանակներում կանցկացվի նաև երեքօրյա մասնագիտական վերապատրաստման դասընթաց՝ Մեծ Բրիտանիայից հրավիրված ինտերակտիվ ֆորում թատրոնի հանրահայտ մասնագետ Քարին Չափման Քլարքի կողմից:
Ինտերակտիվ «Ֆորում թատրոն» մեթոդը մշակվել է յոթանասունական թվականներին բրազիլացի հանրահայտ ռեժիսոր և քաղաքական գործիչ Ավգուստո Բոալի կողմից՝ նպատակ հետապնդելով խթանել հասարակական կարևոր գործընթացներում քաղաքացիների ակտիվ մասնակցությանը: Ֆորում թատրոնն իր հանդիսականներին հնարավորություն է տալիս ընդհատել ներկայացումը, ինտերակտիվ կապ հաստատել կերպարների հետ և կենդանի խաղի միջոցով իրատեսական լուծումներ առաջարկել ներկայացված իրավիճակներում:
Փառատոնի նպատակը շարքային քաղաքացիներին հասարակական ոչ ֆորմալ քննարկումներին ներգրավելն է՝ ինտերակտիվ Ֆորում թատրոնի միջոցով ստեղծված անկաշկանդ և կառուցողական մթնոլորտում: Միաժամանակ նախագիծը նպատակ ունի խթանել Հայաստանում և մասնակից երկրներում «Ֆորում թատրոն» մեթոդի արմատավորումն ու տարածումը՝ փորձի փոխանակման, մասնագիտական վերապատրաստման, ինչպես նաև համագործացկության հեռանկարների ստեղծման ճանապարհով:
Փառատոնի շրջանակներում հանրությանը կցուցադրվեն չորս ինտերակտիվ ֆորում ներկայացումներ՝ նվիրված կանանց իրավունքներին, հանդուրժողականությանը, բազմակարծությանը և հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը:

Фестиваль интерактивного искусства
С 22 по 26 сентября по инициативе культурной общественной организации «Театр перемен» впервые в Армении пройдет Фестиваль интерактивного искусства. В фестивале примут участие профессиональные актеры интерактивных форумов из Армении, Грузии и Турции. В рамках фестиваля планируется проведение  трехдневного курса профессиональной переподготовки под руководством известного британского специалиста интерактивного театра-форума Карин Чапман Кларк.
Метод интерактивного «театра-форума» был разработан в 70-х годах известным бразильским режиссером и политическим деятелем Августо Боалем с целью стимулирования активного участия граждан в важных общественных процессах. Форум-театр дает возможность зрителям прерывать представление, налаживать интерактивную связь с образами и посредством живой игры предлагать реальные решения в представленных ситуациях.
Цель театра - вовлечение рядовых людей в общественные не формальные обсуждения в непринужденной и конструктивной обстановке интерактивного театра. Одновременно проект направлен на укоренение оригинального интерактивного театра в Армении и странах-участницах, обмен опытом, профессиональную переподготовку, а также создание перспектив сотрудничества.
В рамках фестиваля общественности будут представлены четыре форума-представления, посвященные широкому спектру актуальных вопросов: защиты прав женщин, толерантности, плюрализму и мирному решению конфликтов.