Չեխիայի նախագահ. «Ուկրաինան մինչ օրս եղել է տարբեր ավազակախմբերի իշխանության տակ»
«Korrespondent.net»-ի փոխանցմամբ՝ Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանն ուկրաինական նախկին իշխանություններին համեմատել է ավազակների հետ: Այս հայտարարությունը Զեմանն արել է Լիբերեցում բուհերի ուսանողների հետ տեղի ունեցած քննարկումների ժամանակ։
«Ուկրաինան մինչ օրս եղել է տարբեր ավազակախմբերի իշխանության տակ, ովքեր հարստացել են շնորհիվ մի շարք կասկածելի գործարքների, այդ թվում՝ գազային: Եղել են նաև խմբեր, որոնք չեն խորշել վարձու մարդասպանների ծառայություններից։ Ուկրաինայում դա տեղի քաղաքական գործիչների միջև շփման ձև էր»,- ասել է Չեխիայի նախագահը՝ ընդգծելով, որ այսօր Ուկրաինայի համար կարևորագույն խնդիրներն են «տնտեսական սնանկությունը, քաղաքացիական պատերազմի և ռուսական ներխուժման սպառնալիքը»։
«Պյոտոր Պորոշենկոյին սպասվում են դժվար ժամանակներ։ Միակ ուղին, որը կարող է կայունացնել իրավիճակն Ուկրաինայում, ապակենտրոնացումն է, տարածաշրջաններին մեծ ինքնուրույնություն տրամադրելը»,- ասել է Զեմանը։

Президент Чехии: «Украиной до сих пор владела кучка гангстеров»
Перед новым президентом Украины стоят непростые задачи, считает чешский президент Милош Земан. Об этом он накануне заявил во время дебатов со студентами вузов в городе Либерец.
В выступлении Милош Земан подчеркнул, что Украиной до сих пор «владели различные группы гангстеров, которые обогащались благодаря ряду сомнительных операций с просверливанием газопроводов включительно». «Действовали и группы, которые не стеснялись наемных убийц ведь это был обычный метод общения между тамошними политиками», - сказал Земан.
По его словам, наибольшей опасностью для Украины в настоящее время является «угроза экономического банкротства, гражданская война и российское вторжение», а потому Петра Порошенко, отметил президент Чехии, «ждут нелегкие времена».
По мнению Милоша Земана, «единственный путь, который может успокоить ситуацию в Украине, это децентрализация», предоставление регионам большей самостоятельности.