Քառյակը Սերժ Սարգսյանին այնպիսի առաջարկներ է ներկայացրել, որոնցից նա չի կարող հրաժարվել
Քառյակի առաջարկները հունից հանել են Սերժ Սարգսյանին ու իր նեղ շրջապատին։ Դա է պատճառը, որ Բաղրամյան 26–ին կցված լրատվամիջոցներն ու «թունդ ընդդիմադիր» գործիչները քննադատության են ենթարկում 12–կետանոց պահանջները՝ բնականաբար, «թունդ արմատական» դիրքերից։
Կիրառվում է հին ու «պայթած» տեխնոլոգիան. Սերժ Սարգսյանի հաճախորդները մեղադրում են քառյակին ... Սերժ Սարգսյանին օր առաջ չհեռացնելու համար։ Փաստորեն, Սերժն իր գեղամյաններին առաջադրանք է տվել հայհոյել իրեն, որպեսզի ավելի «հեղափոխական» դիրքերից հնարավոր լինի ցեխ շպրտել քառյակի վրա։
«Անկախ» լրատվամիջոցներին հանձնարարված է էժանագին «մուտիլովկաներ» տարածել և գրել, թե, իբր, քառյակն իր փայն է ուզում Հայաստանի վաճառքից, թե, իբր, առաջարկվող պահանջները Հովիկ Աբրահամյանին սատարելու միջոց են, թե, իբր ...
Պաշտոնապես սերժական համարվողներն էլ հայտարարում են, թե, իբր, այդ բոլոր կետերն իշխանության օրակարգում կան, և ցավ են հայտնում, որ սահմանադրական փոփոխությունների պահով կետ չկա (ՀՀԿ ղեկավարը հիմա յոթ երգ գիտի, յոթն էլ՝ սահմանադրական փոփոխությունների մասին, քանզի դա անձամբ իր քաղաքական ապագային է վերաբերում)։
Բայց ինչ էլ ասեն, ինչ էլ գրեն, դրանից իրականությունը չի փոխվում. շունը հաչում է, քարավանը գնում է։
Հարկ է առանձնահատուկ ընդգծել, որ քառյակի պահանջների հասցեատերը «նոր» Կառավարությունը չէ։ Դա «դհոլների» տարածած կոդն է։
Քառյակի պահանջներն ուղղված են Սերժ Սարգսյանին։
Եթե ավելի պարզ լեզվով ներկայացնենք այդ պահանջները, ապա դրանց բովանդակությունը հետևյալն է. «Սե՛րժ, հրաժարվի՛ր պետության ու հասարակության հաշվին փող աշխատելուց, հրաժարվի՛ր սեփական աթոռի պահպանության համար Հայաստանն ու Ղարաբաղը աճուրդի առարկա դարձնելուց»։
Քառյակի պահանջները յուրօրինակ վերջնագիր են։ Սերժ Սարգսյանին արվել են առաջարկներ, որոնցից նա չի կարող հրաժարվել։
Եթե Սերժ Սարգսյանը կատարի այդ պահանջները, ապա դրանից կշահի պետությունը, քառյակը և ամենակարևորը՝ հանրությունը։ Նաև իշխանական բուրգը։
Պահանջներն, ի դեպ, միայն կամք են պահանջում, այլ ոչ թե ռեսուրսներ և մեծ ջանքեր, այսինքն՝ ցանկության դեպքում հեշտությամբ կատարելի են։
Պահանջների կատարումից անձնապես կտուժի Սերժ Սարգսյանը, քանզի բոլորն էլ հասկանում են, որ կարմիր կետագծերով մարդկանց գրպանը մտնելը, արագաչափերով ու տեսախցիկներով ռեկետ անելը, տնտեսական մենաշնորհների ձևավորմանը նպաստելը, Որոտանի հէկն ամերիկյան ընկերության անվան տակ «կոպեկներով» սեփականաշնորհելը, գյուղատնտեսության ոլորտն ու ընդհանրապես հայ ժողովրդին բանկային տոկոսի տակ գցելը, «Նաիրիտը» փողերի լվացման կենտրոն սարքելը, փոքր ու միջին բիզնեսին հարկերով քերթելը, քաղաքային տրանսպորտի թանկացմանը ձգտելը, մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավոր դարձած «անլեզուներով» ԱԺ մեծամասնություն ձևավորելը բացառապես Սերժ Սարգսյանի և նրա նեղ շրջապատի ձեռքի գործն են, և բխում են նրանց անձնական շահերից։
Մի խոսքով, պահանջների կատարումից կտուժի Սարգսյանը, կշահի պետությունը։ Բայց եթե ՀՀԿ ղեկավարը մի քիչ պետական մտածողություն ունենա, ապա կհասկանա, որ պահանջների կատարումը բխում է նաև ի՛ր շահերից, քանզի արդյունքում կմեղմվի հանրային լարվածությունը, և մարդիկ մի քիչ շունչ կքաշեն, իսկ ինքն էլ կխուսափի ցնցումային քաղաքական զարգացումներից և անորոշ ճակատագրից։
Քառյակը Ս. Սարգսյանին մինչև սեպտեմբերի վերջ ժամանակ է տվել մտածելու և կոնկրետ քայլեր կատարելու համար։ Եթե նա, այդուհանդերձ, չհրաժարվի պետության ու հասարակության հաշվին հարստանալու գործելաոճից, ապա կընկնի Տիգրան Սարգսյանի օրը, բայց ավելի վատ տարբերակով, քանզի վերջինիս ինքը կարողացավ դեսպան նշանակել ու առայժմ պլստացնել դատարանի առաջ հայտնվելուց, իսկ ահա պահանջների չկատարմանը հաջորդող գործընթացներից հետո մարդ չի մնա, որ Սերժին դեսպան նշանակի կամ օգնի նրան խուսափել Յանուկովիչի կամ նրա նմանների ճակատագրից։
Մեզ ցնցումներ պետք չեն։ Հետևաբար, «Վերջի բոլշևիկը» պետք է ճիշտ որոշում կայացնի ու չբարդացնի վիճակը։ Իսկ այն, որ քառյակն իր «փիս խասիաթի» համաձայն՝ մինչև վերջ կգնա իր պահանջների կամ դրանց չկատարման դեպքում՝ դիրքորոշման կոշտացման ճանապարհով, Սերժ Սարգսյանը համոզվել է սեփական մաշկի վրա։
Քառյակը պահանջում էր Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականը և հասավ դրան, թեև դա Սերժի սրտով չէր։ Հիմա էլ առաջ են քաշվել այլ պահանջներ, որոնք նույնպես Սերժի սրտով չեն, բայց դե, քառյակի «փիս խասիաթը» չի փոխվել։
Թեև ոչ վաղ անցյալում է դա տեղի ունեցել, և դժվար է մոռանալը, բայց ավելորդ չէ հիշեցնելը, որ օֆշորային սկանդալի առանցքային ֆիգուր Տիգրան Սարգսյանի պահով էլ էին իշխանություններն ինքնավստահ հայտարարում, որ քառյակի պահանջներին ընդառաջ չեն գնա, և չեն հեռացնի նրան, բայց ստիպված եղան անել դա։
Ընդամենը շուրջօրյա հանրահավաքների մասին հայտարարությունը բավարար եղավ, որպեսզի Բաղրամյան 26–ը «փուռը տա» իր սիրելի վարչապետին։ Թե ինչ կլինի քառյակի համատեղ հրապարակային գործողությունների արդյունքում, դժվար չէ կռահել։

«Четверка» сделала Сержу Саргсяну предложения, от которых он не может отказаться
Выдвинутые некоалиционной «четверкой» НС требования вывели Сежа Саргсяна и его узкое окружение из себя. Именно поэтому закрепленные за президентским дворцом СМИ и «яро оппозиционные» деятели с «крайне радикальных» позиций критикуют требования из 12 пунктов.
Применяется старый и уже давно лопнувший метод: клиенты Сержа Саргсяна критикуют «четверку» за то, что они… до сих пор не отстранили Сержа от власти. Фактически, Саргсян предоставил своим гегамянам возможность критиковать себя, чтобы те получили возможность с более «революционных» позиций поливать «четверку» грязью.
«Независимым» СМИ дано распоряжение распространять дешевые «мутиловки» и писать, что «четверка» требует своей доли в сделке по продаже Армении, что выдвигаемые требования являются средством поддержки Овика Абрамяна, что…
Официально же считающиеся сержевцами заявляют, что в повестке властей все эти пункты уже имеются, и выражают сожаление, что нет положения касательно конституционных изменений (для руководителя РПА на конституционных изменениях свет сошелся клином, ведь это касается лично его будущего).
Но что бы ни говорилось и что бы ни писалось, реальность от этого не меняется – собака лает, караван идет.
Стоит особо подчеркнуть, что адресатом требований «четверки» является не «новое» правительство. Это распространяемый политическими «барабанами» код.
Требования «четверки» адресованы Сержу Саргсяну.
Если представлять эти требования на более доступном языке, то их содержание следующее: «Серж, перестань наживаться за счет государства и общества, откажись от превращения Карабаха и Армении в предмет торга ради сохранения собственного кресла».
Требования «четверки» являются своеобразным ультиматумом. Сержу Саргсяну сделаны предложения, от которых он не может отказаться.
Если Саргсян удовлетворит эти требования, от этого выиграют государство, «четверка» и, самое главное, общество. И еще – властная пирамида.
Кстати, для их реализации необходима политическая воля, а не ресурсы и большие усилия, то есть, при желании они могут быть легко выполнены.
Лично Серж Саргсян от выполнения этих требований пострадает, поскольку все понимают, что залезание в карманы граждан посредством расчерченных на улицах красных пунктиров, занятие рэкетом посредством спидометров и камер видеонаблюдения, способствование формированию экономических монополий, приватизация за копейки Воротанской ГЭС под именем американской компании, заведение сельскохозяйственной сферы и армянского народа в целом под банковские проценты, превращение «Наирита» в центр по отмыванию денег, обдирание малого и среднего бизнеса посредством налогов, намерение повысить тарифы на городской транспорт и формирование «немого» парламентского большинства посредством мажоритарной избирательной системы являются делом рук исключительно Сержа Саргсяна и его окружения и продиктованы их личными интересами.
Словом, от реализации этих требований пострадает Саргсян, но выиграет государство. Но если руководитель РПА возымеет хоть немного государственного мышления, он поймет, что выполнение требований исходит и из его личных интересов, так как будет смягчено социальное напряжение и люди смогут немного вздохнуть, а он сам избежит политических развитий с потрясениями и неопределенного будущего.
«Четверка» предоставила Саргсяну до конца сентября время, чтобы подумать и предпринять конкретные шаги. Если он, тем не менее, не откажется от варианта обогащения за счет государства и общества, его ждет участь Тиграна Саркисяна, но в худшем сценарии, поскольку последнего он смог назначить послом и уберечь от появления на скамье подсудимых, а вот в случае процессов после неисполнения требований назначить Сержа послом или помочь ему не удостоиться участи Януковича уже будет некому.
Нам не нужны потрясения. Следовательно, «последний большевик» должен принять правильное решение и не усложнять ситуацию. А в том, что «четверка», согласно своему «дурному характеру», пойдет до конца в вопросе своих требований или ужесточения своей позиции в случае их невыполнения, Серж Саргсян убедился на собственной шкуре.
«Четверка» требовала отставки Тиграна Саркисяна, и она добилась ее, хоть это и было Сержу не по душе. Сейчас выдвинуты новые требования, которые Сержу снова неприятны, но «дурной нрав» некоалиционной «четверки» не изменился.
Хоть это и произошло в не столь далеком прошлом и об этом трудно было забыть, тем не менее, напомним, что по части главного фигуранта оффшорного скандала Тиграна Саркисяна власти тоже самоуверенно заявляли, что не пойдут навстречу требованиям «четверки» и не отправят его в отставку, но оказались вынуждены пойти на это.
Уже одного заявления о круглосуточных митингах было достаточно, чтобы президентский дворец сдал своего любимого премьера. Что же будет в случае совместных действий «четверки» на площади, догадаться не сложно.