Ռուբեն Սաֆրաստյան. «Չի բացառվում, որ Թուրքիայի այս քաղաքականությունը ժամանակավոր բնույթ կրի»
Թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ կարծիք է հայտնել, որ Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերություններրի զարգացման վերաբերյալ արձանագրությունների նախաստորագրումը խոսում է այն մասին, որ Թուրքիան փորձում է կարևոր դեր ստանձնել տարածաշրջանում, ինչի մասին վկայում է նաև Ռուսաստանի հետ ձեռք բերված էներգետիկ համաձայնությունը։
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարությանը, թե հայ-թուրքական սահմանը չի բացվի, ապա Ռուբեն Սաֆրաստյանը հատկանշական է համարել այն, որ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքէջում տեղադրված է միայն այդ հայտարարությունը, իսկ արձանագրությունները  տեղադրված չեն, այնինչ ՀՀ ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքէջում դրանք  տեղադրվել են։
Թուրքիայի կողմից ստանձնած պարտականությունների իրագործմանն անդրադառնալով՝ նա ասել է, որ Թուրքիան դժվար թե միանգամից սկսի իրականացնել դրանք.
-Մենք մեր դիվանագիտության մեջ շատ հստակ պետք է լինենք. թուրքերը նման ոճը հարգում են։ Սակայն, հարգելով հանդերձ, գալիս է մի փուլ, երբ Թուրքիան սկսում է դանդաղեցնել գործընթացը։ Ես սպասում եմ, որ նման բան նորից տեղի կունենա։
Ամեն դեպքում, Ռուբեն Սաֆրաստյանը նաև նշել է, թե ինքը չէր սպասում, որ Թուրքիան նման քայլի կգնա։ Նրա կարծիքով դա պետք է տեղի ունենար ավելի ուշ։

Рубен Сафрастян: «Не исключено, что данная политика Турции будет иметь временный характер»
Во время встречи с журналистами тюрколог Рубен Сафрастян выразил мнение, что предварительное подписание с Турцией протоколов относительно развития двухсторонних отношений с Арменией говорит о том, что Турция пытается  взять на себя важную роль в регионе, о чем также свидетельствует достигнутое с Россией энергетическое соглашение.
Что касается заявления министра иностранных дел Турции о том, что армяно-турецкая граница не откроется, то Рубен Сафрастян посчитал примечательным, что на официальном сайте МИД Турции размещено лишь это заявление, а протоколы не размещены, тогда как на официальном сайте МИД РА они размещены.
Касаясь осуществления взятых Турцией обязательств, он сказал, что вряд ли Турция станет осуществлять их сразу.
«Мы должны быть очень конкретными в нашей дипломатии: турки уважают подобный стиль. Однако, вместе с уважением, приходит этап, когда Турция начинает замедлять процесс. Я ожидаю, что подобное снова произойдет», - отметил востоковед.
В любом случае, Рубен Сафрастян отметил, что он не ожидал, что Турция пойдет на такой шаг. По его мнению, это должно было произойти позднее.