Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահության հայտարարությունը
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման  և երկու երկրների միջև սահմանի բացման շուրջ բանակցությունների անհապաղ վերսկսման մասին Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահության ս.թ. օգոստոսի 31-ի հայտարարությունը
- մեջբերման սկիզբը-
« Հանրապետության Նախագահը  գոհունակությամբ և հույսով ծանոթացավ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և երկու երկրների միջև սահմանի բացման մասին բանակցությունների անհապաղ վերսկսման մասին այսօր արված հայտարարությանը։
Ֆրանսիան ողջունում է Հայաստանի և Թուրքիայի իշխանություններին և խրախուսում նրանց  կրկնապատկել ջանքերն արագորեն համաձայնագիր ստորագրելու համար։
Հանրապետության Նախագահը համարում է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կունենա տարածաշրջանային կայունությանը նպաստող պատմական նշանակություն»։

Заявление президента Французской Республики относительно утверждения дипломатических отношений между Арменией и Турцией
Заявление президента Республики Франция от 31 августа с. г. относительно утверждения дипломатических отношений между Арменией и Турцией и незамедлительного возобновления переговоров вокруг открытия границы между двумя странами.
- начало цитаты-
«Президент Республики с удовлетворенностью и надеждой ознакомился с распространенным сегодня заявлением относительно утверждения дипломатических отношений между Арменией и Турцией и незамедлительного возобновления переговоров вокруг открытия границы между двумя странами.
Франция приветствует власти Армении и Турции и поощряет их на то, чтобы они удвоили усилия для скорого подписания соглашения.
Президент Республики считает, что нормализация армяно-турецких отношений станет историческим событием, которое обеспечит стабильность в регионе».