Գազի խնդրով բանակցությունները Կիևում ավարտվել են. «Գազպրոմի» դիրքորոշումն անփոփոխ է
Գազի հարցով եռակողմ՝ Ռուսաստան, Ուկրաինա, ԵՄ բանակցությունները Կիևում ավատրվել են, «Գազպրոմի» դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ռուսական գազային հոլդինգի ներկայացուցիչ Սերգեյ Կուպրիանովը։
Կիրակի ուշ երեկոյան Կիևում վերսկսվել են գազի խնդրով բանակցությունները, որոնք անց էին կացվում ուկրաինական կառավարությունում «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերի, Ուկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկի և էներգետիկայի խնդրով եվրահանձնակատար Գյունթեր Էթթինգերի մասնակցությամբ։ Կուպրիանովը նշել է, որ ռուսական կողմը սպասում է գազի կուտակված պարտքերի վճարմանը մինչև հունիսի 16-ի առավոտյան։ Եթե փոխանցումները չստացվեն, ապա գազն Ուկրաինա կմատակարարվի կանխավճարային ռեժիմով։
Հիշեցնենք՝ Ուկրաինայի գազի պարտքը սկսել է կուտակվել 2013 թվականի վերջից և հասել 3.5 մլրդ դոլարի։ «Գազպրոմը», համաձայն պայմանագրի, որոշում է ընդունել Ուկրաինային գազ մատակարարել կանխավճարով։

Переговоры по газу в Киеве завершились: «Газпром» переходит на предоплату
Трехсторонние переговоры по газу в Киеве между представителями России, Украины и Еврокомиссии завершились, позиция «Газпрома» осталась неизменной. Как передает РИА «Новости», об этом сообщил журналистам официальный представитель российского газового холдинга Сергей Куприянов.
Поздним вечером в воскресенье в Киеве возобновились переговоры по газу, они проходили в украинском правительстве с участием главы «Газпрома» Алексея Миллера, премьера Украины Арсения Яценюка и еврокомиссара по энергетике Гюнтера Эттингера.
Куприянов отметил, что российская сторона ожидает оплату накопившейся задолженности за газ в размере 1,951 млрд. долларов до 10 утра 16 июня. В случае непоступления средств поставки газа на Украину переводятся на режим предоплаты.
Отметим, что долг Украины за газ на конец апреля достиг 3,5 миллиарда долларов. «Газпром» в соответствии с контрактом принял решение перевести Украину на предоплату поставок.