Ալեքսանդր Արզումանյան. «....սա կարող է խթան հանդիսանալ Լեռնային Ղարաբաղի՝ այս ոչ նպաստավոր առաջարկների շուրջ բանակացությունների արագացման»
Մենք բազմիցս ահազանգել ենք, որ չի կարելի հայ-թուրքական հարաբերությունները պայմանավորել Լեռնային Ղարաբաղի բանակցություններով և հարցի խաղաղ կարգավորաման հետ։ Բազմիցս նշվել է, որ որևէ նախապայման կողմերը չպետք է ներկայցնեն, բայց չնայած երկու կողմն էլ ասում են, որ առանց նախապայմանների պատրաստ են  հարաբերություններ հաստատել, բայց մենք ականատես ենք եղել, որ երկու կողմն էլ բազմաթիվ  նախապայմաններ է առաջ քաշում,-խոսելով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունների մասին՝ ասել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար, ՀԱԿ անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը։
Նրա խոսքերով՝ այս արձանագրություններում ամենավտանգավորն այն է, որ այն կարող է խթան հանդիսանալ Լեռնային Ղարաբաղի՝ այս ոչ նպաստավոր առաջարկների շուրջ բանակցությունների արագացմանը։
-Միջազգային հարաբերությունների պրակտիկայում ընդունված չէ դիվանագիտական հարաբերությունների մասին արձանագրությունները վավերացնելը։ Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել  մոտ 140 երկրների հետ, բոլորի հետ առանձին-առանձին ստորագրել է  նման արձանագրություն, դրանցից և ոչ մեկը չի վավերացվել, քանի որ կա միջազգային պրակտիկա՝ Վիեննայի կոնվենցիան։ Թե՛ Թուրքիայի կողմից, թե՛ Հայաստանի կողմից այդ կոնվենցիան վավերացվել է։ Ֆորմատն ընդամենը հնարավորություն է տալիս ձգձգելու այդ արձանագրության՝ ուժի մեջ մտնելու պահը, այսինքն՝ նորից պատանդի կարգավիճակում պահել հայ-թուրքական հարաբերությունները՝ սպասելով, թե երբ կկարգավորվի ԼՂՀ խնդիրը,-նշել է նախկին արտգործնախարարը։

Александр Арзуманян: «...это может явиться стимулом для ускорения переговоров вокруг не очень благоприятных предложений»
«Мы много раз били тревогу о том, что нельзя армяно-турецкие отношения обуславливать переговорами по Нагорному Карабаху и мирным урегулированием вопроса. Много раз отмечалось, что стороны не должны предъявлять никаких предусловий, но, несмотря на то, что обе стороны говорят, что готовы наладить отношения без предусловий, но мы были очевидцами того, что обе стороны выдвигают многочисленные предусловия», - сказал бывший глава МИД РА, член АНК Александр Арзуманян, говоря о протоколах предварительно подписанных Арменией и Турцией.
По его словам, самое опасное в этих протоколах то, что они могут явиться стимулом для ускорения переговоров вокруг не очень благоприятных предложений.
«В практике международных отношений не принято ратифицировать протоколы о дипломатических отношениях. Армения установила дипломатические отношения с примерно 140 странами, с каждой по отдельности подписала подобные протоколы, и не один из них не был ратифицирован, поскольку есть международная практика - Венская конвенция. И Турция, и Армения ратифицировали эту конвенцию. Формат всего лишь дает возможность оттягивать момент вхождения в силу этого протокола, то есть, снова держать армяно-турецкие отношения в качестве заложника, выжидая урегулирования Нагорно-карабахской проблемы», - отметил бывший министр иностранных дел.