Բաքվում կայացել է Ալիև-Լավրով հանդիպումը
Երեկ երեկոյան Բաքվում կայացել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը, տեղեկացնում է Trend գործակալությունը։
Ընդգծելով երկկողմ հարաբերությունների արդյունավետ առաջխաղացումն՝ Ադրբեջանի նախագահը հույս է հայտնել, որ Լավրովի այցը դրական կազդի հարաբերությունների հետագա ամրապնդման վրա: Ալիևն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները զարգանում են բոլոր ոլորտներում:
Լավրովն իր հերթին Ալիևին է փոխանցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ջերմ ողջույնները։
«Մենք կիսում ենք Ձեր տեսակետը, որ երկու երկրների հարաբերությունները ռազմավարական բնույթ են կրում և հաջողությամբ զարգանում են»:
Լավրովը հայտնել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների նախորդ հանդիպման արդյունքները, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդիրները։

В Баку состоялась встреча Алиев-Лавров
Накануне вечером в Баку состоялась встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и министра иностранных дел России Сергея Лаврова.
Подчеркнув, что двусторонние отношения между Азербайджаном и Россией успешно и динамично развиваются, Алиев выразил уверенность в том, что нынешний визит министра Лаврова внесет вклад в дело дальнейшего укрепления связей. Алиев отметил, что отношения между двумя странами носят стратегический характер, Азербайджан и Россия успешно сотрудничают во всех областях.
Лавров передал Алиеву теплые приветствия президента России Владимира Путина. Он отметил, что они разделяют мнение о том, что отношения между двумя странами носят стратегический характер и успешно развиваются.
Лавров сказал, что в ходе обсуждений был проведен обмен мнениями о прошлогодней встрече президентов Азербайджана и Армении, об урегулировании армяно-азербайджанских отношений и Карабахского конфликта.