Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը Լեռնային Ղարաբաղի անկախության տոնի առթիվ
Անցած տասնութ տարիները վերահաստատեցին 1991 թվականին ընդունված պատմական որոշման աներկբայությունը: Այսօր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը կայացած պետություն է իր կառույցներով, բանակով եւ որ ամենակարեւորն է՝ սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինող քաղաքացիներով:
Այսօր ի դեմս Արցախի՝ մենք, ինչպես նաև ողջ միջազգային հանրությունը, գործ ունենք ազատության, ինքիշխանության և ժողովրդավարության իդեալները կյանքի կոչող արդիական հանրապետության հետ, որ ի հեճուկս բոլոր օբյեկտիվ և արհեստական դժվարությունների, ծանր փորձությունների, առաջընթաց է ապրում, զարգացնում իր տնտեսությունն ու մշակույթը, պաշտպանում խաղաղությունը:
Հայաստանի Հանրապետությունը և համայն հայությունը բոլոր այս տարիներին եղել և միշտ մնալու են Արցախի հուսալի թիկունքը: Հավաստիացնում եմ բոլոր արցախցիներին և ողջ հայությանը, որ Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման որևէ լուծում լինելու է առաջին հերթին Ղարաբաղի ժողովրդի համաձայնությամբ և ազատ կամարտահայտմամբ:
Սիրելի՛ արցախցիներ,
Այս տոնի համար մենք առաջին հերթին պարտական ենք նրանց, ովքեր անմահացան՝ իրենց կյանքը դնելով հայրենիքի և ազատության զոհասեղանին: Գլուխ խոնարհելով նրանց շիրիմների առջև՝ կրկին շնորհավորում եմ ձեզ այս պայծառ տոնի կապակցությամբ, մաղթում եմ բարօրություն, երջանկություն և ոգու արիություն:

Поздравительное послание Президента Сержа Саргсяна в связи с Праздником независимости Нагорного Карабаха
Поздравляю вас с Праздником независимости Нагорного Карабаха.
Прошедшие восемнадцать лет подтвердили безальтернативность принятого в 1991 году исторического решения. Сегодня Нагорно-Карабахская Республика - состоявшееся государство со своими структурами, армией и, что самое главное, - самостоятельно определяющими свою судьбу гражданами.
Сегодня в лице Арцаха мы, как и все международное сообщество, имеем дело с современной республикой, воплощающей в жизнь идеалы свободы, суверенитета и демократии, которая при всех объективных и искусственных трудностях, тяжелых испытаниях, переживает прогресс, развивает свою экономику и культуру, защищает мир.
Республика Армения и все армянство все эти годы были и всегда будут надежной опорой Арцаха. Заверяю всех арцахцев и все армянство, что всякое решение мирного урегулирования проблемы Карабаха будет в первую очередь при согласии и свободном волеизъявлении народа Карабаха.
Дорогие арцахцы,
Этим праздником мы в первую очередь обязаны тем, кто ушел в бессмертие, возложив свои жизни на алтарь родины и свободы. Склоняя голову перед их могилами, вновь поздравляю вас с этим светлым праздником, желаю благополучия, счастья и мужества духа.