Իսրայելի վարչապետ. «Քրդերն արժանի են սեփական պետություն ունենալուն»
Իրաքում իրավիճակի սրման համապատկերին Իսրայելի վարչապետ Բինիամին Նեթանյահուն կոչ է արել ստեղծել անկախ քրդական պետություն՝ որպես Իրաքում սուննի գրոհայիններին հակազդելու միջոց:
«Քրդերը մարտական ժողովուրդ են, ովքեր հավատարիմ են իրենց քաղաքական սկզբունքներին և արժանի են անկախությանը»,– Թել-Ավիվում հայտարարել է Նեթանյահուն։
Իրաքի քրդերի առաջնորդ Մասուդ Բարզանին իր հերթին CNN հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել էր, թե «քրդերի համար եկել է սեփական ապագան որոշելու պահը»:
«ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»–ը հիշեցնում է, որ քրդերը բավականին երկար ժամանակ պայքարում են անկախ պետություն հիմնելու համար, սակայն դրան խանգարում է այն, որ նրանք հիմնականում բնակվում են միանգամից չորս պետությունների՝ Սիրիայի, Թուրքիայի, Իրանի և Իրաքի տարածքներում:

Премьер Израиля поддержал идею независимости Курдистана
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху поддержал идею создания независимого Курдистана в целях усиления противодействия группировке «Исламское государство Ирака и Леванта» на Ближнем Востоке, сообщает ВВС.
Нетаньяху заявил, что «курды – это народ воинов, доказавших свою политическую умеренность и заслуживших свое собственное государство».
Израильский премьер также отметил, что его страна будет поддерживать Иорданию, чтобы помешать исламистам занять территории в этой стране и предотвратить таким образом угрозу для Израиля.