Փաստաբան. «Պարոն Սուքիասյանը որոշեց ներկայանալ, հաստատել իր անմեղությունը և վիճարկել իրեն ներկայացված քրեական մեղադրանքը»
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, երեկ ինքնակամ դատախազության նախաքննական մարմին է ներկայացել հետախուզման մեջ գտնվող ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը։ «7օր»-ի հետ զրույցում Խ. Սուքիասյանի փաստաբան Արթուր Գրիգորյանն ասել է, որ Սուքիասյանը գտնվում է Երևան Կենտրոն համայնքի քրեակատարողական հիմնարկում։
-Պարոն Սուքիասյանը քրեորեն հետապնդելի որևէ արարք չի կատարել։ Այնուհանդերձ, քրեական հետապնդում կար այսքան ժամանակ, և պարոն Սուքիասյանը որոշեց ներկայանալ և իր անմեղությունը  հաստատել՝ վիճարկել իրեն ներկայացված քրեական մեղեադրանքը,-ասել է փաստաբանը։
Այն հարցին, թե չէ՞ որ Խաչատուր Սուքիասյանը հայտարարել էր, որ չի ներկայանա, Արթուր Գրիգորյանը պատասխանել է, որ նա ընդամենը ասել է, որ կներկայանա այն ժամանակ, երբ ցանկանա։
-Նա ասել է, որ կներկայանա՝ երբ որ ինքը կցանականա, այլ ոչ  թե այնպես, որ փորձում էին իշխանությունները՝   համաներում կիրառելու ակնկալիքով, որը Պարոն Սուքիասյանի համար տարբերակ չէր ներկայանալու, և այստեղ գխավոր դերը պիտի խաղար իր կամարտահայտությունը, երբ ինքը կցանկանար իրականացնել, և նա ցանկացավ իրականացնել հիմա,-հավելել է նա։
Փաստաբանը նաև նշել է, որ սեպտեմբերի երկուսի՝ ժամը 14։50-ից սկսած, քննչական մարմինը 72 ժամ ունի դատարան դիմելու և Խաչատուր Սուքիասյանին կալանավորելու պահանջ ներկայացնելու համար, այլապես, ըստ օրենքի, նա ենթակա է անհապաղ ազատ արձակման։
-Ինչ վերաբերում է մեղադրանքին, ապա, եթե գործը նախաքննությամբ չկարճվեց,  դատարանում պիտի քննվի Խաչատուր Սուքիասյանի մեղավորության հարցը,-նշել է Արթուր Գրիգորյանը։

Адвокат: «Господин Сукиасян решил явиться, подтвердить свою невиновность и оспорить выдвинутое ему уголовное обвинение»
Как мы уже сообщали, вчера находящийся в розыске депутат НС Хачатур Сукиасян добровольно явился в орган предварительного следствия прокуратуры. В беседе с 7or.am адвокат Х. Сукиасяна Артур Григорян сказал, что его подзащитный находится в уголовно-исполнительном учреждении ереванской общины «Кентрон».
«Господин Сукиасян не совершал никакого уголовного наказуемого поступка. Тем не менее, за это время было уголовное преследование, и господин Сукиасян решил явиться и подтвердить свою невиновность, оспорить выдвинутое ему уголовное обвинение»,- сказал адвокат.
На вопрос «разве Хачатур Сукиасян не заявлял, что он не явится», Артур Григорян ответил, что он всего лишь сказал, что явится тогда, когда пожелает.
«Он сказал, что явится, когда он сам пожелает, а не так, как пытались власти, ожидая применить амнистию, которая для господина Сукиасяна не была вариантом для явки, и здесь главную роль должна была сыграть его воля, когда бы он сам пожелал это выполнить  и он пожелал осуществить сейчас»,- добавил он.
Адвокат также добавил, что начиная с 14:50, 2-го сентября, у следственного органа есть 72 часа, чтобы обратиться в суд и представить требование арестовать Хачатура Сукиасна, иначе, по закону, он подлежит незамедлительному освобождению.
Что касается обвинения, то, если бы дело по следствию не будет свернуто, в суде должен быть обсужден вопрос вины Х. Сукиасяна», - отметил Артур Григорян.