Ճապոնիան չեղյալ կհայտարարի Հյուսիսային Կորեայի դեմ ընդունած մի շարք պատժամիջոցներ
Gazeta.ru–ի փոխանցմամբ՝ Ճապոնիայի կառավարությունը որոշել է չեղյալ հայտարարել Հյուսիսային Կորեայի դեմ նախկինում ընդունած մի շարք պատժամիջոցներ: Այս մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Սինձո Աբեն:
«Առայժմ սա սկիզբն է: Մենք կգործադրենք հնարավոր քայլեր խնդրի վերջնական լուծման համար»,—ասել է Աբեն:
Պաշտոնական Տոկիոյի կողմից այս որոշումը կայացնելու պատճառը Հյուսիսային Կորեայում 1970-80-ականներին հատուկ ծառայությունների կողմից առևանգված և ԿԺԴՀ-ում բռնի կերպով պահվող ճապոնացիների ճակատագրերն ուսումնասիրող հանձնաժողովի ստեղծումն է։
2006թ. Հյուսիսային Կորեայի դեմ Ճապոնիայի մտցրած պատժամիջոցներով արգելվում էին ներմուծման-արտահանման մատակարարումները, քաղաքացիների տեղաշարժը մի երկրից մյուսը, ինչպես նաև հյուսիսկորեական նավերի մուտքը Ճապոնիայի նավահանգիստներ:

Япония отменит ряд санкций против Северной Кореи
Правительство Японии приняло решение отменить ряд санкций в отношении Северной Кореи. Как сообщает «Reuters», об этом заявил премьер-министр Японии Синдзо Абэ.
«Токио отменит свои санкции против Пхеньяна. Это действие в ответ на действие. Но это только начало. Мы приложим все усилия для полного разрешения этого вопроса», — сказал Абэ.
Причиной для принятия властями Японии данного решения стало создание в Северной Корее комитета для расследования судьбы японцев, похищенных в 1970-80-е годы северокорейскими спецслужбами и насильно удерживаемых в КНДР.
Отметим, что в 2006 году Япония ввела санкции в отношении КНДР, которые запрещают импортно-экспортные поставки, поездки граждан, а также заход северокорейских судов в порты Японии. Позже были ужесточены условия денежных переводов из Японии в Северную Корею.