Սերժ Սարգսյանի կարիերան և իր նախորդների մահվան հետագիծը
Այնպես է ստացվել, որ Սերժ Սարգսյանին նախորդած ՀՀԿ երկու ղեկավարների մահը ձեռնտու է եղել նույն Սերժ Սարգսյանին և դրականորեն ազդել նրա քաղաքական ու պաշտոնական կարիերայի վրա։
Այսպես, 1999թ. հոկտեմբերի 27–ից առաջ Սերժ Սարգսյանը շնորհազրկված սուպերնախարար էր (մինչև Վազգեն Սարգսյանի վարչապետ դառնալը Սերժը ղեկավարում էր ՆԳ և ԱԱ միավորված նախարարությունը, ինչը նրան գերլիազորություններով օժտված «մոնստր» էր դարձրել)։ Վազգենը Սերժին թողել էր Ազգային անվտանգության կառույցը, որպեսզի վերջինս, իբր, ավարտին հասցնի «Արմենիկումի» գործը։
Հոկտեմբերի 27–ից հետո Սերժ Սարգսյանը հաջողացրեց կրկին սուպերնախարար դառնալ՝ այս անգամ պաշտպանության նախարարի աթոռին հայտնվելով (նա զուգահեռաբար կոորդինացնում էր քրեաօլիգարխիկ շրջանակների գործունեությունը և հանդիսանում ստվերային տնտեսության կառավարիչը)։
Վազգենի մահը ժամանակավորապես անտեր թողեց ոչ միայն ՀՀԿ ղեկավարի աթոռը, այլ նաև սպանված վարչապետի ֆինանսական միջոցները, որոնք, ըստ տարածված լուրերի, Սերժի հետ համատեղ էին կառավարվում։ Ավելի ճիշտ՝ այդ փողերն անտեր չմնացին։ Դրանք, ըստ լավատեղյակների, սկսեց միանձնյա կառավարել Սերժը՝ «թեթևի» մեջ օգնելով նաև Վազգենի ընտանիքին։
ՀՀԿ մյուս ղեկավար Անդրանիկ Մարգարյանի հանկարծամահ լինելն էլ հօգուտ Սերժ Սարգսյանի ստացվեց։
2007թ. խորհրդարանական ընտրություններից առաջ քաղաքական մեծամասնություն ներկայացնող ՀՀԿ–ում բավական ուժեղ էին Ա. Մարգարյանի դիրքերը, և նա մշտապես ակնարկում էր, որ պետք չէ շտապել և նախագահական ընտրություններում ՀՀԿ–ի կողմից նախագահի թեկնածու համարել Սերժ Սարգսյանին։
Սերժը հասկանում էր, որ եթե ԱԺ ընտրություններում ցուցակը գլխավորի Անդրանիկ Մարգարյանը, ապա իր նախագահ դառնալու հեռանկարը կհայտնվի մշուշում, քանզի իշխանության թեկնածուն կարող է դառնալ Մարգարյանը, մանավանդ որ ինքը տնվորի կարգավիճակ ուներ այն կուսակցությունում, որն իր հրաժարականն էր պահանջել Վազգեն Սարգսյանի սպանության թեմայով։
Եվ ահա, Անդրանիկ Մարգարյանի հանկարծահաս մահը Սերժ Սարգսյանի համար բացեց դեպի Բաղրամյան 26 գնալու ճանապարհը։ Նա հնարավորություն ստացավ ՀՀԿ–ում ավարտին հասցնել կրիմինալ հեղաշրջումը և սկիզբ դնել նեոբոլշևիկյան քաղաքականությանը։
Մարգարյանի մահից հետո ՀՀԿ համամասնական ցուցակը գլխավորեց Սերժ Սարգսյանը՝ զուգահեռաբար զբաղեցնելով նաև Մարգարյանի մյուս տեղը Կառավարությունում։
Հիմա Սերժն ուզում է ցմահ իշխել և այդ իսկ նպատակով նախաձեռնել է սահմանադրական փոփոխություններ։ Եթե դա ստացվի, ապա այս անգամ արդեն կմահանա Հայաստանի Հանրապետությունը։ Ավելի ճիշտ՝ միայն Հայաստանի Հանրապետության մահը հնարավորություն կտա նրան սահմանադրական փոփոխություններ անել։
Սերժը միայն այլոց մահվան գնով է կարողանում իր ուզածին հասնել (2008–ի մարտի 1–ին էլ այդպես եղավ)։ Այս անգամ, սակայն, նրա ուզածը մի ամբողջ պետության մահն է, ինչը թույլ տալ որևէ պարագայում չի կարելի։

Карьера Сержа Саргсяна и шлейф смерти его предшественников
Так уж вышло, что смерти предшествовавших Сержу Саргсяну на посту руководителей РПА людей оказались ему на руку и позитивно сказались на его политической карьере.
Итак, до 27 октября 1999 года Серж Саргсян был опальным суперминистром (до того, как Вазген Саркисян стал премьером, Серж руководил объединенным министерством внутренних дел и национальной безопасности, что делало его наделенным сверхполномочиями «монстром»). Вазген оставил Сержу структуру Нацбезопасности, чтобы последний якобы довел до завершения дело «Арменикума».
После 27 октября Сержу Саргсяну вновь удалось стать суперминистром, на этот раз на посту главы Минобороны (параллельно он координировал деятельность криминально-олигархических кругов и являлся управляющим теневой экономикой).
Смерть Вазгена на время оставила бесхозным не только кресло руководителя РПА, но и финансовое состояние убитого премьера, которое, согласно распространенной информации, управлялось совместно с Сержем. Вернее, бесхозными эти деньги не остались. Они, согласно сведущим, начали управляться Сержем, который «слегка» помогал семье Вазгена.
Безвременная кончина другого руководителя РПА Андраника Маргаряна также пошла на пользу Сержу Саргсяну.
Перед парламентскими выборами 2007 года в представляющей политической большинство РПА весьма сильными были позиции Маргаряна, и он постоянно намекал на то, что не нужно спешить и считать кандидатом от РПА на предстоящих президентских выборах Сержа Саргсяна.
Серж понимал, что если на парламентских выборах список РПА возглавит Андраник Маргарян, то перспектива его становления президентом окажется туманной, поскольку кандидатом от власти мог стать Маргарян, тем более что сам Серж имел в правительстве, требовавшем некогда его отставки в связи с убийством Вазгена, статус квартиранта.
И вот, внезапная смерть Андраника Маргаряна открыла для Сержа Саргсяна дорогу на Баграмяна 26. Он получил возможность довести в РПА до завершения криминальный переворот и положить начало необольшевистской политике.
После смерти Маргаряна пропорциональный список РПА возглавил Саргсян, который параллельно занимал другое кресло Маргаряна в правительстве.
Сейчас Серж хочет править вечно, и именно по этой причине инициировал конституционные изменения. Если у него это получится, на этот раз может погибнуть сама Армения. Вернее, лишь кончина РА предоставит ему возможность провести конституционные изменения.
Серж может добиваться желаемого исключительно ценой смерти других (так было и 1 марта 2008 года). Однако на этот раз он хочет гибели целой страны, чего нельзя допускать ни в коем случае.