Պաշտպանել Սահմանադրությունը Սերժ Սարգսյանից
ՀՀ սահմանադրությունը 19 տարեկան է։ Այն ընդունվեց 1995–ի հուլիսի 5–ին և փոփոխության ենթարկվեց 2005թ. նոյեմբերի 27–ին։
Շատ է խոսվում այն մասին, որ Սահմանադրության նորմերը չեն գործում, մարդու և քաղաքացու իրավունքները պաշտպանված չեն։
Շատ է խոսվում նաև Հայաստանի պետական կառավարման համակարգի մասին։ Ոմանք գտնում են, որ կիսանախագահականը ամենահարմարն է մեզ համար, ոմանք մաքուր նախագահական համակարգի կողմնակիցներ են, իսկ մյուսներն էլ կողմ են խորհրդարանականին։
Այսօր, սակայն, անիմաստ է մտնել մոդելային և բովանդակային քննարկումների դաշտ՝ կողմ կամ դեմ արտահայտվելով Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների առանձին կետերին։
Նախ Սերժ Սարգսյանը վերջնականապես բռնաբարեց ընտրական ինստիտուտը՝ տոկոս «խփելու» ռեկորդներ սահմանելով։ Ասել է թե՝ զրոյական վստահություն կա Սերժի կազմակերպած ցանկացած ընտրական գործընթացի հանդեպ։
Բացի այդ՝ Սերժ Սարգսյանը սահմանադրական փոփոխությունները նախաձեռնել է երկրում նեոբոլշևիկյան ռեժիմ հաստատելու և ցմահ իշխելու նպատակով։ Ի դեպ, դա չի էլ թաքցվում։
Սահմանադրական փոփոխությունները միայն «Վերջի բոլշևիկին» են անհրաժեշտ։ Իսկ դա նշանակում է, որ պետք է պաշտպանել Սահմանադրությունը Սերժ Սարգսյանից։
ՀՀԿ ղեկավարը կեղծել է հնարավոր ամեն ինչ։ Կեղծել է ընտրությունները, «անկախ» լրատվամիջոցներին, «թունդ» ընդդիմադիրներին, «քաղաքացիականներին», փորձագետ կոչվածներին։
Սերժը կեղծել ու ոտնահարել է սահմանադրական ինստիտուտը, բայց եկել ու բախվել է անընդմեջ երկու ժամկետից ավել նախագահ դառնալու սահմանադրական արգելքին։
Հիմա նրան այդ արգելքն է խանգարում, որպեսզի կարողանա հա՛մ այսօր խուսափել «կաղ բադիկի» սինդրոմից, հա՛մ վաղը մնալ աթոռին։
Սերժը հաղթել է ՀՀ քաղաքացինեերին, բայց պարտվում է ՀՀ սահմանադրությանը։
Հետևաբար՝ Քառյակի և հանրության ակտիվ շերտերի խնդիրը պետք է լինի սահմանադրական փոփոխությունների սերժամետ գործընթացը տորպեդահարելը և հանրաքվեն վիժեցնելը՝ մինչև այդ հասնելով Սերժ Սարգսյանի հեռացմանը, իսկ եթե Սերժն այնուամենայնիվ հասցնի գնալ այդ քայլին և հանրաքվեի դնել «գենսեկական» սահմանադրության փաթեթը, ապա սահմանադրական հանրաքվեն պետք է համազգային հեղափոխության վերածել ու պաշտոնանկ անել «Վերջի բոլշևիկին»։

Защитить Конституцию от Сержа Саргсяна
Конституции РА 19 лет. Она была принята 5 июля 1995 года и подверглась изменениям 27 ноября 2005 года.
Много говорится о том, что нормы Конституции не действуют, а права и свободы человека не защищены.
Много говорится и о системе государственного управления Армении. Некоторые считают, что полупрезидентская система является для нас самой приемлемой, некоторые выступают за полностью президентскую модель правления, а остальные являются сторонниками парламентской системы.
Однако на сегодня бессмысленно входить в поле модельных и содержательных обсуждений, выступая за или против отдельных пунктов инициированных Сержем Саргсяном конституционных изменений.
Во-первых, Саргсян полностью попрал институт выборов, установив рекорды «набора» процентов. То есть, в отношении любого инициированного Сержем избирательного процесса имеется нулевой уровень доверия.
Кроме того, Серж Саргсян предпринял конституционные изменения в целях установления в стране необольшевистского режима и обеспечения своей пожизненной власти. Кстати, это даже не скрывается.
Конституционные изменения необходимы исключительно одному «последнему большевику». А это означает, что Конституцию РА от Сержа Саргсяна нужно защитить.
Руководитель РПА сфальсифицировал всё, что можно. Сфальсифицировал выборы, «независимую» прессу, «ярых» оппозиционеров, гражданственников, так называемых экспертов.
Серж извратил и попрал конституционный институт, но встал перед конституционным барьером становления президентом не более двух сроков подряд.
Именно этот барьер мешает ему избавиться сегодня от синдрома «хромой утки» и остаться в будущем у власти.
Серж победил граждан РА, но проигрывает Конституции РА.
Следовательно, задачей «четверки» и активных слоев общества должно быть торпедирование просержевского процесса конституционных изменений и срыв референдума с достижением до этого отставки Сержа Саргсяна. А если Серж всё же успеет пойти на этот шаг и выставить на референдум пакет «генсековской» конституции, то конституционный плебисцит необходимо будет обратить в общенациональную революцию с отстранением «последнего большевика» от власти.
Действующую Конституцию необходимо защитить всеми методами, поскольку именно в ее силу Серж и должен будет уйти.