ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար. «Բացառված է, որ սահմանները բացելու հարցը գա, սվաղի Ցեղասպանության հիշողությունը և ճանաչումը»
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար, «Բարգավաճ Հայաստան»  կուսակցության անդամ Գևորգ Պետրոսյանը «շատ ուրախալի է համարում» Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունները։ Նա «7օր»-ին ասել է, որ եթե հայ-թուրքական սահմանի բացումն «օգուտ չտա, հաստատ մեր տնտեսությանը չի վնասի».
-Բայց ես վստահ եմ, որ դա զգալի օգուտ է տալու մեր տնտեսությանը։ Հասարակ մի բան։ Օրինակ՝ հանգստի կազմակերպման ոլորտը։ Այսօր դուք լավ գիտեք, թե Հայաստանում որքան թանկ արժե մեկ անձի մեկ օրը՝ ոչ այնքան բարձրակարգ հաստատությունից օգտվելիս։ Հիմա եթե սահմանները  բացեն, դուք ձեր ավտոմեքենայով հնարավորություն եք ունենալու գնալ և այդ գումարից ավելի պակաս գումարով ձեր հանգիստը կազմակերպել դրսում։ Վա՞տ է դա ձեզ համար։ Դրան գումարած՝ շատ ավելի մեծ խնդիրներ կլուծվեն առևտրի սպասարկումների առաջավոր փորձի յուրացման ոլորտում։ Կարծում եմ, որ դա շատ դրական է, և ես ողջունում եմ այդ քայլն ամենից առաջ որպես քաղաքացի, հետո նոր՝ որպես պաշտոնյա։
Գ. Պետրոսյանը նաև ողջամիտ չի համարում այն կասկածներն ու մեղադրանքները, որ հայ-թուրքական սահմանը կարող է բացվել, օրինակ, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հաշվին.
-Ոչ մի նախագահ էլ սահմանների բացումը չի փոխհատուցել և չի փոխհատուցում Ցեղասպանության ճանաչմամբ։ Այդպիսի բան չի՛ կարող լինել։ Առավել ևս՝ ես գիտեմ, որ մեր հանրապետության նախագահը հեռու է այդպիսի դիրքորոշումից։ Բացառված է, որ սահմանները բացելու հարցը գա, սվաղի Ցեղասպանության հիշողությունը և ճանաչումը։ Ինչի՞ մասին է խոսքը։ Ես այդպիսի վտանգ ընդհանրապես չեմ տեսնում։

Министр труда и по социальным вопросам РА: «Исключено, чтобы вопрос открытия границ стёр бы память о Геноциде и его признание»
Министр труда и по социальным вопросам РА, член партии «Процветающая Армения» Геворг Петросян «отрадными назвал» протоколы парафированные Арменией и Турцией. Он сказал «7or», что если открытие армяно-турецкой границы «не принесет пользы, то точно не навредит нашей экономике»:
«Но я уверен, что это принесет значительную пользу нашей экономике. Просто пример, сфера организации отдыха. Вы хорошо знаете, как дорого стоит сегодня в Армении один день отдыха для одного лица, чтобы пользоваться услугами учреждения не столь высокого класса. Сейчас если откроют границы, вы на своей машине сможете поехать и за меньшую сумму провести ваш отдых за границей. Для вас это плохо? Плюс к этому, гораздо большие проблемы решатся в сфере усвоения передового опыта сервиса в торговле. Думаю, что это очень положительно, и я приветствую этот шаг, прежде всего как гражданин, потом, как должностное лицо.
Г. Петросян не считает разумными те сомнения и обвинения, что армяно-турецкая граница может быть открыта, скажем, за счет отказа от процесса признания Геноцида армян.
«Ни один президент открытие границ не компенсировал, и не будет компенсировать за счет признания Геноцида. Такого не может быть. Тем более, я знаю, что президент нашей республики далек от такой позиции. Исключено, чтобы вопрос открытия границ стёр бы память о Геноциде и его признание. О чем речь? Я вообще не вижу такой опасности», - заявил министр.