Համլետ Հովսեփյան. «Մենք այս արձանագրությունները հայ–թուրքական հարաբերությունների առումով կես քայլ առաջ ենք համարում»
-Արձանագրությունը դեռ իրավական փաստաթուղթ չէ. դրանք լոկ համաձայնության եկած հարցերն են, որոնք ուղղակի տրվել են թղթին,- «Արցախ» ակումբում ասել է  Ազատամարտի վետերանների միության պատվավոր նախագահ, ՀՀ վարչապետի իրավական հարցերով խորհրդական Համլետ Հովսեփյանը։
Արձանագրությունների վերաբերյալ միության դիրքորոշումը ներկայացնելիս՝ նա ասել է.
-Մենք մտածում ենք, որ քանի որ արցախյան հարցն այդ արձանագրություններում չի շոշափվում, չի շոշափվում նաև Ցեղասպանության ուրացման հարցը, և նման նախապայմաններ չկան, ապա մենք այդ արձանագրությունները հայ-թուրքական հարաբերությունների առումով կես քայլ առաջ ենք համարում։
Նա նշել է, որ եթե երկրի նախագահն արդեն մի քանի անգամ հայտարարել է, որ այնտեղ այդ նախապայմանները չկան, ուրեմն ինքն ուզում է հավատալ դրան։
Ինչ վերաբերում է պատմական հարցերն ուսումնասիրող հանձնաժողովին, ապա, նրա կարծիքով, չի կարելի մտածել, որ որևէ հայ պատմաբան կարող է գնալ այդ հանձնաժողովում Ցեղասպանության հարցը քննարկելու. այդտեղ կարող են քննարկվել բազմաթիվ հարցեր։
«Կվավերացնի՞ Թուրքիայի խորհրդարանը նախաստորագրված արձանագրությունները, թե՞ ոչ» հարցին Հ.Հովսեեփյանը պատասխանել է.
-Բնական է, որ բանավեճեր այդ հարցի շուրջ կլինեն։ Սակայն ինչպես մեր խորհրդարանում, այնպես էլ Թուրքիայի մեջլիսում իշխող կուսակցությունը մեծամասնություն է։ Եթե իշխող կուսակցությունը փաստաթուղթ է նախաստորագրում և գալիս է խորհրդարան՝ այն ներկայացնելու, կարծում եմ՝ ինքը պետք է ջանքեր թափի, որ այն վավերացվի։ Այլապես, եթե մենք վավերացնում ենք, իսկ թուրքերը՝ ոչ, ապա ամբողջ աշխարհի կողմից դիտվում է, որ թուրքերը նորից խաբեցին։

Гамлет Овсепян: «Мы эти протоколы в плане армяно-турецких отношений считаем продвижением на полшага вперед»
«Протокол - пока еще не правовой документ, это лишь согласованные вопросы, которые просто преданы бумаге», - сказал в клубе «Арцах почетный председатель союза ветеранов Азатамарта, советник премьер-министра РА по правовым вопросам Гамлет Овсепян.
Представляя позицию Союза относительно протоколов, он сказал:
«Мы думаем, что поскольку арцахский вопрос  в этих протоколах не затронут, не затронут также вопрос забвения вопроса Геноцида и нет подобных предусловий, то мы  эти протоколы в плане армяно-турецких отношений считаем на полшага вперед», - отметил он.
Он подчеркнул, что если президент страны несколько раз заявлял, что там нет этих предусловий, значит, он хочет этому верить.
Что касается комиссии, изучающей исторические вопросы, то, по его мнению,  нельзя думать, что какой-либо армянский историк может пойти в комиссию для обсуждения вопроса Геноцида, там могут быть обсуждены многочисленные вопросы.
На вопрос  ратифицирует ли парламент Турции парафированные протоколы, Г.Овсепян ответил:
« Естественно, дискуссии по этому вопросу будут. Однако, как в нашем парламенте, так и в меджлисе Турции правящая партия составляет большинство. Если правящая партия готовит документ и приходит в парламент для его представления, то думаю, она должна приложить усилия, чтобы его ратифицировать. Иначе, если мы ратифицируем, а турки - нет, то со стороны всего мира рассматривается, что турки вновь обманули».