Հայ դիվանագետները չե՞ն տիրապետում ղարաբաղյան հիմնախնդրին
-Ե՛վ բանակցողները, և՛ քաղաքական գործիչները պետք է տիրապետեն նյութին, սակայն մինչ օրս նյութին կարգին չենք տիրապետում,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին՝ ասել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը։
Նա  կարծիք է հայտնել, որ եթե մեր երրորդ հանրապետության առաջին ՀՀՇ-ական քաղաքական ղեկավարությունը կարգին տիրապետեր ղարաբաղյան հիմնախնդրին վերաբերող իրավական փաթեթի նյութին, ապա 1992-ին չէր ասի, որ խնդրի լավագույն լուծումը Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար հանրապետության ճանաչումն է Ադրբեջանի կազմում։ Քաղաքագետը նշել է, որ վերջին ժամանակներս կարծես «սայլը տեղից շարժվել է»։
-Միակ փաստաթուղթը Մադրիդյան սկզբուքներն են, որտեղ բաց տեքստով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության  մասին ոչինչ չկա, բայց դա չի նշանակում, որ Մադրիդյան սկզբունքները մեզ համար վտանգավոր չեն։ Գրեթե չկա մի դրույթ այդ սկզբունքների մեջ, որը հնարավոր չլինի մեկնաբանել հօգուտ Ադրբեջանի։ Բայց դիվանագիտության և քաղաքականության խնիրն այն է, որ հետագա գործընթացում այդ երկակի մեկնաբանությունների տեղիք տվող դրույթները մեկնաբանվեն մեր օգտին։
Այն, որ հայ դիվանագետները չեն փայլում ճկուն դիվանագիտությամբ, նշել է նաև քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը։
-Ցավոք, ևս մեկ անգամ հաստատում եմ, որ մեր դիվանագիտական կազմում ոչ բոլորն են  բավարար մակարդակով ճանաչում խդիրը։ Ես սխալ եմ համարում, երբ մեր արտաքին գործերի նախարարն անում է լրագրողների համար անհասկանալի արտահայտություն, կրկնում է այն երկրորդ, երրորդ անգամ, բայց  էլի չի հասկացվում, և մյուս օրը նրա մամլո քարտուղարը փորձում է բացատրել, թե ինչ էր ուզում ասել նախարարը։ Այդպես չպիտի լինի։ Կարծիքը պետք է լինի հստակ, բանձևված և մատչելի հանրության համար,-փաստել է քաղաքագետը։
Նրա պնդմամբ՝ Ղարաբաղում տարածքներ հանձնել-չհանձնելու մասին խոսակցություններն են նույնիսկ անբարոյական։
-Ոչ մեկը՝ սկսած նախագահից, իրավունք չունի տարածքներ տալ-չտալու հարցերի շուրջ խոսել, որովհետև դա անբարոյական է։ Ե՛վ բարոյական, և՛ ռազմական, և՛ իրավական տեսանկյունից մենք ոչինչ չունենք հանձնելու։ Ինչո՞ւ պիտի հող տանք. միայն նրա համար, որ վերջին տասնամյակում այնտեղ  հայ չի՞ ապրել։ Վերջին տասնամյակներում Նախիջևանում էլ հայ չի ապրում, Արևմտյան Հայաստանում էլ, բայց դա չի նշանակում՝ մենք պետք է մոռանանք մեր պատմական հայրենիքը, մեր պապերին...,-նշել է Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը։

Армянские дипломаты не владеют карабахской проблемой?
«И лица ведущие переговоры, и политические деятели должны владеть материалом, однако по сей день мы не владеем материалом в достаточной мере», - сказал политолог Александр Манасян, говоря о Карабахском конфликте.
Он выразил мнение, что если бы первое АОД-овское политическое руководство нашей третьей республики хорошо владело бы правовыми материалами относительно Карабахского конфликта, то в 1992 г. оно не сказало бы, что лучшее решение проблемы признание автономной республики Нагорного Карабаха в составе Азербайджана. Политолог отметил, что в последнее время будто бы «лед тронулся».
«Единственный документ - Мадридские принципы, где открытым текстом нет ничего о территориальной целостности Азербайджана, но это не означает, что Мадридские принципы для нас не опасны. Почти нет одного пункта в этих  принципах, который невозможно истолковать в пользу Азербайджана. Но задача дипломатии и политики в том, чтобы в последующем процессе пункты, дающие повод для двоякого истолкования, были истолкованы в нашу пользу», - отметил он.
То, что армянские дипломаты не блестят дипломатичностью, отметил также политолог Левон Мелик-Шахназарян.
«К сожалению, я еще раз подтверждаю, что в нашем дипломатическом аппарате не все на достаточном уровне знакомы с проблемой. Я считаю неверным, когда наш министр иностранных дел делает непонятное выражение перед нашими журналистами, повторяет во второй, в третий раз, но опять не понимают, и на другой день его пресс-секретарь пытается объяснить, что хочет сказать министр. Так не должно быть. Мнение должно быть четким, сформулированным и понятным для общественности», - констатировал политолог.
По его утверждению, разговоры о сдаче или несдаче территорий в Карабахе даже аморальны.
«Никто, начиная с президента, не имеет право говорить о сдаче или несдаче территорий, поскольку это аморально. Как с моральной, так и военной, и правовой точки зрения нам нечего сдавать. Зачем мы должны отдавать земли? Только за то, что за последние 10 лет там не жил армянин? За последние 10 лет и в Нахичеване не живет армянин, и в Западной Армении, но это не означает, что мы должны забыть нашу историческую родину, наших дедов...», - отметил Левон Мелик-Шанхназарян.