Լևոն Տեր–Պետրոսյանն անդրադարձել է ներքին ու արտաքին քաղաքական խնդիրներին
Պարոն նախագահ, Մինսկի խմբի փաստացի անգործությունը, Եւրասիական Միության շրջանակներում Ղարաբաղի խնդրի անսպասելի արծարծումը եւ մանավանդ Ադրբեջանի կողմից զինադադարի հաճախացած խախտումները չափազանց մտահոգիչ վիճակ են ստեղծել Արցախի անվտանգության եւ ընդհանրապես Ղարաբաղյան կարգավորման հեռանկարի առումով։ Հայաստանի իշխանությունները, ջայլամի քաղաքականություն որդեգրելով, առայժմ որեւէ բանական մեկնաբանությամբ հանդես չեն եկել այս ամենի վերաբերյալ։ Բայց շատերը նաեւ մեղադրում են ընդդիմությանն ու ոչ իշխանական քաղաքական ուժերին, որ վերջիններս նույնպես հավուր պատշաճի չեն արձագանքում նշված խնդիրներին։
– Զարգացումներն իսկապես մտահոգիչ են, բայց ընդդիմությունը կամ իշխանական համակարգից դուրս գտնվող որեւէ ուժ, չտիրապետելով խնդրո առարկային առնչվող ողջ տեղեկատվությանը, չի կարող որեւէ հիմնավոր կամ քիչ թե շատ համոզիչ կարծիք արտահայտել։ Կարելի է, իհարկե, լուրջ դեմք ընդունելով, ինչ-ինչ դատողություններ անել, բայց Ձեզ հայտնի պիտի լինի, որ քաղաքագիտական սպեկուլյացիաներն իմ ժանրը չեն, հետեւաբար ես զերծ կմնամ դրանից։ Տեղեկատվությանը եւ Ղարաբաղյան խնդրի ներքին խութերին տիրապետում է բացառապես իշխանությունը, եւ առաջին հերթին հենց նրա պարտքն է հանդես գալ անհրաժեշտ մեկնաբանություններով։ Մինչդեռ, ինչպես Դուք նշեցիք, իշխանության պատկան մարմիններն առայժմ որեւէ հոդաբաշխ բացատրություն չեն տվել հասարակությանը, ինչը ավելի մտահոգիչ է դարձնում իրավիճակը։
Անհրաժեշտ մեկնաբանություններով հանդես չգալու թերացումից բացի, ինչո՞վ եք բացատրում հայկական կողմի ակնհայտ պասիվությունը շփման գծում Ադրբեջանի ձեռնարկած ինտենսիվ պրովոկացիաների հանդեպ, որոնք բացի տագնապ սերմանելուց, ուղեկցվում են ցավալի մարդկային կորուստներով, ինչպես զինվորականության, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց շարքերում։
– Այո, ակնհայտ է, որ հայկական կողմի հակազդեցությունը բավականին զուսպ ու անհամարժեք է սահմանամերձ շրջաններում Ադրբեջանի ծավալած ռազմական ոտնձգությունների հանդեպ, ինչը, իմ կարծիքով, բացատրվում է հետեւյալ հանգամանքով։ Հայկական կողմը զգուշանում է համարժեք պատասխան գործողություններից, նկատի ունենալով, որ դրանց հետեւանքով իրավիճակը կարող է դուրս գալ վերահսկողությունից, եւ սահմանային փոխգնդակոծությունների ծավալումը կարող է հանգեցնել եթե ոչ անգամ պատերազմի, ապա առնվազն իրադրության առավել վտանգավոր սրման։ Սխալ չհասկացվելու համար ավելացնեմ, որ հայկական կողմի պասիվությունն ամենեւին բանակի մեղքը չէ, այլ քաղաքական որոշման արդյունք, հետեւաբար` դրա պատասխանատուն իշխանություններն են, և ոչ թե զինված ուժերը, որոնք, ենթարկվելով այդ քաղաքական որոշմանը, ակամա հայտնվել են քննադատության թիրախի կամ քավության նոխազի դերում: Մյուս կողմից, հայկական կողմի զսպվածությունը ավելի է լկտիացնում Ադրբեջանին, որը կարծես-թե ձգտում է առավելագույնս թեժացնել իրավիճակը սահմանային գոտում։ Հայաստանի իշխանություններն, ըստ այդմ, կանգնած են դժվարագույն դիլեմայի առջեւ, որի լուծումը ահռելի ջանքեր եւ բացառիկ քաղաքական հնարամտություն է պահանջում։
Եթե գաղտնիք չէ, այդ առումով ի՞նչ խորհուրդ կտայիք իշխանություններին։
– Խորհուրդ տալը տվյալ պարագայում իմ կողմից անլրջություն կլիներ, որովհետեւ, ինչպես արդեն նշեցի, ես չեմ տիրապետում խնդրո առարկային առնչվող ողջ տեղեկատվությանը։ Կցանկանայի ավելացնել միայն, որ, իմ կարծիքով, Ադրբեջանի ներկայիս ագրեսիվ գործողությունները որոշ չափով կապված են մի կողմից` Եւրոասոցացման գործընթացի վիժեցումից հետո Հայաստանի նկատմամբ Արեւմուտքի ցուցաբերած անվստահության, իսկ մյուս կողմից` Եւրասիական միության շրջանակում Հայաստանի դեռեւս անհստակ կարգավիճակի հանգամանքի հետ։
Իսկ Ձեր կարծիքով` ինչո՞ւ է ուշանում այդ կարգավիճակի հստակեցումը։ Չէ՞ որ Հայաստանի իշխանությունները ձգտում էին Եւրասիական միությանը միանալու համաձայնագիրը ստորագրել դեռեւս հուլիսի 3-ին։ Հետո հայտարարվեց, որ դա տեղի կունենա հուլիսի 30-ին։ Իսկ այժմ արդեն խոսքը գնում է հոկտեմբերի կամ նույնիսկ տարեվերջի մասին։
– Կարծում եմ, այդ հարցի ձգձգման պատճառը ո՛չ տեխնիկական խնդիրներն են, որոնք հայկական կողմի հավաստմամբ վաղուց լուծված են, ո՛չ էլ տնտեսական նկատառումները, քանի որ Հայաստանի եւ Ղարաբաղի առեւտրա-տնտեսական հարաբերությունների չնչին ծավալը (շուրջ 20-30 մլն դոլար) ո՛չ դրական, ո՛չ էլ բացասական առումով որեւէ ազդեցություն չի կարող ունենալ Եւրասիական միության հսկայական շուկայի վրա։ Հարցի պատասխանն, ուստի, պետք է որոնել քաղաքական ոլորտում։ Հստակ է, որ Եւրասիական միության հիմնադիր անդամների կողմից Հայաստանի առջեւ կտրուկ պայման է դրվել մաքսակետեր տեղադրել հայ-ղարաբաղյան սահմանի ողջ երկայնքով։ Հայաստանի իշխանություններն, ըստ այդմ, կանգնած են այդ պայմանը կատարելու կամ չկատարելու երկընտրանքի առջեւ` հարկադրված լինելով ծանրութեթեւ անել իրենց այս կամ այն որոշման լրջագույն հետեւանքները, որոնք կանխատեսելը մեծ երեւակայություն չի պահանջում։ Պայմանը չկատարելու պարագայում` արդեն իսկ իր հարաբերություններն Արեւմուտքի հետ փչացրած Հայաստանը կհայտնվի լիակատար քաղաքական եւ տնտեսական վակուումում, իսկ կատարելու պարագայում` լքվածության խուճապային հոգեբանական վիճակ կստեղծվի Ղարաբաղում` հղի Հայաստանի եւ Ղարաբաղի հարաբերություններում լուրջ լարվածություն առաջացնելու վտանգով։ Պատկերացրեք, թե մաքսային անցակետերի տեղակայումից հետո ինչ տեղի կունենա Ղարաբաղում. 22 տարի ֆիզիկապես Հայաստանին միացած երկրամասը կրկին, ինչպես 1988-1992 թվականներին, իրեն լիովին կտրված կզգա արտաքին աշխարհից՝ դրանից բխող բոլոր երեւակայելի հետևանքներով: Մի խոսքով` Եւրասիական միությանն անդամակցության հետաձգման պատճառն այս պահին ոչ թե Ռուսաստանը, Ղազախստանը կամ Բելոռուսիան է, այլ Հայաստանը, որն առայժմ չի գտել հայ-ղարաբաղյան սահմանում մաքսակետեր տեղադրելու հարցի լուծման բանալին։
Շատերը, Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում դրական տեղաշարժ ապահովելու ակնկալիքով, որոշ հույսեր են կապում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի մասնակցությամբ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի միջեւ Փարիզում հանդիպում անցկացնելու նախաձեռնության հետ։ Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այդ նախաձեռնությանը, եւ արդյոք արդարացվա՞ծ եք համարում նման ակնկալիքը։
– Սկսենք նրանից, որ հակամարտող երկրների ղեկավարների միջեւ կայացած ցանկացած հանդիպում ինքնըստինքյան դրական պետք է գնահատել։ Սակայն ինչ վերաբերում է Օլանդի նախաձեռնած հանդիպմանը, ապա դժվարանում եմ ասել, թե այն, բացի փոխըմբռնման որոշ մթնոլորտ ստեղծելուց, ի՞նչ կոնկրետ արդյունք կտա։ Այս առիթով, զուտ փաստի արձանագրման կամ հետաքրքրության համար, ուզում եմ մի դրվագ պատմել իմ անձնական փորձից։ 1996 թվականին նման մի նախաձեռնությամբ հանդես եկավ նաեւ Ժակ Շիրակը` առաջարկելով Փարիզում եռակողմ հանդիպում կազմակերպել իր, Հեյդար Ալիեւի եւ իմ միջեւ։ Ես պարոն Շիրակին ասացի, որ այդ հանդիպումն անիմաստ է ու դժվար-թե որեւէ արդյունք տա, եթե դրան չմասնակցի նաեւ ԼՂՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, նկատի ունենալով, որ ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովի որոշմամբ Ղարաբաղը ճանաչված է որպես հակամարտության երրորդ իրավահավասար կողմ։ Շիրակն ընդունեց տվյալ փաստարկի հիմնավորվածությունը եւ խոստացավ համոզել Ալիեւին` համաձայնելու հանդիպման իմ առաջարկած ձեւաչափին։ Սակայն վերջինս չհամաձայնեց, եւ այդ հանդիպումն այդպես էլ չկայացավ։ Ինչեւիցե, եթե Օլանդ-Ալիեւ-Սարգսյան հանդիպումը, Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում լուրջ տեղաշարժ չապահովելով հանդերձ, թեկուզ միայն նպաստի հայ-ադրբեջանական սահմանային գոտում լարվածության թուլացմանը, ապա այդ արդյունքն անգամ լիովին գոհացուցիչ կարելի է համարել։
Կարծես-թե, մենք մի փոքր շեղվեցինք հարցազրույցի հիմնական ուղղվածությունից, ուստի վերադառնանք մեր բուն նյութին։ Երկրի առջեւ ծառացած ներքին թե արտաքին անթիվ մարտահրավերների առկայության պայմաններում, Ձեր կարծիքով, Հայաստանի իշխանությունն ի՞նչ պիտի աներ, որ չի արել։
– Ես հարցը կձեւակերպեի այլ կերպ. Հայաստանի իշխանությունն ի՞նչ պիտի չաներ, որ անում է։ Տվյալ ձեւակերպումն, առաջին հայացքից, կարող է պարադոքսալ թվալ, սակայն, հավատացեք, որ այն լավագույնս է բնութագրում Հայաստանի իշխանության կատարյալ անմեղսունակությունը կամ, ավելի ճիշտ, հանցավոր անպատասխանատվությունը։ Փոխանակ լծվելու Ձեր նշած մարտահրավերների շուտափույթ դիմագրավման գործին, սարգսյանական ռեժիմն այսօր սեւեռված է բացառապես մեկ խնդրի` Հայաստանի գործող Սահմանադրության փոփոխության ժամանակավրեպ ծրագրի վրա, այն էլ անգամ Սահմանադրական դատարանի նախագահի վերջնական փչացման գնով (վերջինիս խայտառակ դերակատարությունն այս ծրագրի իրականացման գործում առանձին թեմա է, որին թերեւս կանդրադառնամ մի այլ առիթով)։ Ավելի պատկերավոր ասած, Հայաստանում եւ Ղարաբաղում բռնկված հրդեհը հանգցնելու փոխարեն, ռեժիմն զբաղված է Հայոց պետականության հիմքերը քայքայելու ազգակործան գործով` թշնամական մի ակտ, որն անգամ Ադրբեջանի մտքով չէր կարող անցնել։ Հայաստանի եւ Ղարաբաղի հետ կապված հրատապ լուծում պահանջող բոլոր խնդիրներն, ըստ այդմ, ստորադասված են Սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով Սերժ Սարգսյանի բռնապետության հավերժացման միակ նպատակին։ Եւ դա արվում է այնքան ցինիկ ու կոպիտ ձեւով, որ այլեւս ոչ ոքի մոտ կասկած չի թողնում Սարգսյանի բուն շարժառիթի վերաբերյալ։ Թեեւ քաղաքական բոլոր լուրջ ուժերը կտրականապես դեմ են արտահայտվել Սահմանադրական փոփոխությունների չարաբաստիկ նախաձեռնությանը, սակայն Սերժ Սարգսյանն իր նպատակին հասնելու գլխավոր խոչընդոտը համարում է Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության դիրքորոշումը։ Եւ եթե մինչեւ հիմա նա փորձում էր այդ խոչընդոտը հաղթահարել բլիթի, այսինքն վերջինիս ինչ-ինչ խոստումներով սիրաշահելու քաղաքականությամբ, ապա այժմ, մեզ հասու տեղեկատվության համաձայն, գործի դնելով ողջ իրավապահ մեքենան, նա պատրաստվում է ԲՀԿ-ի նկատմամբ կիրառել մտրակի, այն է` սպառնալիքների եւ շանտաժի լեզուն, ինչը որեւէ պարագայում չի կարող հանդուրժվել քաղաքական մյուս ընդդիմադիր ուժերի եւ ողջ հասարակության կողմից։ Վստահ եմ, նրանք այլեւս թույլ չեն տա տասը զոհերի արյան գնով իշխանության եկած բռնապետին` իր քաղաքական հակառակորդների հետ կրկին խոսել բիրտ ուժի դիրքերից։ Սահմանադրական փոփոխությունների խնդիրն, ըստ այդմ, յուրատեսակ ջրբաժան է բռնապետական ռեժիմի եւ հասարակության առողջ ուժերի միջեւ` կնճիռ, որի հանգուցալուծումից է կախված Հայաստանի եւ Ղարաբաղի ապագան։ Եթե Սերժ Սարգսյանը շարունակի համառել սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով իր իշխանությունը հավերժացնելու փորձում, ապա աշնանը ծավալվելիք լուրջ քաղաքական գործընթացների ճնշման տակ, նա, անտարակույս, կդառնա սեփական ավազակապետական համակարգի գերեզմանափորը։ Քաղաքական ուժերը որոշ առումով նույնիսկ պետք է շնորհակալ լինեն Սերժ Սարգսյանին` իրենց մի այնպիսի կոնսոլիդացնող զենք տրամադրելու համար, ինչպիսին սահմանադրական փոփոխությունների դեմ պայքարի միավորիչ գաղափարն է։ Ցանկացած բռնապետ, որքան էլ հզոր, ժամանակի ընթացքում կորցնելով իրականության զգացողությունը, վերջիվերջո մի ճակատագրական սխալ թույլ է տալիս։ Սերժի պարագայում այդ ճակատագրական սխալը միանշանակ սահմանադրական փոփոխությունների ձախորդ նախաձեռնությունն է հանդիսանալու։

Левон Тер-Петросян коснулся внутри- и внешнеполитических проблем
Интервью лидера партии «Армянский национальный конгресс», первого президента РА Левона Тер-Петросяна сайту «iLur.am»
-Господин президент, фактическое бездействие Минской группы, неожиданное поднятие вопроса Карабаха в рамках Евразийского союза и участившиеся случаи нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана внушают опасения с точки зрения безопасности Арцаха и перспектив урегулирования карабахской проблемы в целом. Власти Армении, взяв на вооружение политику страусов, пока не выступили с каким-либо адекватным заявлением в связи с происходящим. Но многие также обвиняют оппозицию и невластные силы в том, что они также не реагируют должным образом на указанные проблемы.
-Процессы действительно вызывают опасение, но оппозиция или какая-либо сила, находящаяся вне системы власти, не владея всей информацией по данному вопросу, не может выразить обоснованной или убедительной точки зрения. Безусловно, можно, приняв серьезное выражение лица, сделать какие-либо замечания, но вам должно быть известно, что политологические спекуляции – не мой жанр, следовательно, я воздержусь от подобных заявлений. Информацией и подводными рифами Карабахской проблемы владеют исключительно власти, и в первую очередь именно они обязаны выступить с соответствующими комментариями. Однако, как вы отметили, уполномоченные структуры власти пока не дали общественности каких-либо членораздельных разъяснений, что еще более усложняет ситуацию.
-Вы указали на отсутствие необходимых комментариев со стороны властей. А чем Вы объясните очевидную пассивность армянской стороны в отношении интенсивных провокаций Азербайджанской стороны, которые, помимо сеяния паники, сопровождаются также человеческими жертвами как среди военных, так и среди гражданского населения?
-Да, очевидно, что противодействие армянской стороны довольно сдержанно и несоразмерно военным посягательствам Азербайджана в приграничных районах. На мой взгляд, армянская сторона опасается давать адекватный ответ, учитывая, что в результате ситуация может выйти из-под контроля и перестрелки на границе могут привести если не к началу войны, то к существенному обострению ситуации. С другой стороны, в результате сдержанности армянской стороны Азербайджан еще более наглеет, стремясь обеспечить максимальную эскалацию на границе. Иными словами, власти Армении оказались перед лицом сложнейшей дилеммы, решение которой требует усилий и исключительной политической ловкости.
-Если не секрет, чтобы Вы в этом плане посоветовали властям?
-Давать в подобных обстоятельствах советы было бы с моей стороны несерьезным, поскольку, как я уже отметил, я не владеют всей информацией по данному вопросу. Хотел бы только добавить, что, на мой взгляд, нынешние агрессивные действия Азербайджана в определенной степени связаны, с одной стороны, с недоверием Запада к Армении вследствие отказа от процесса ассоциации, а с другой – нечетким статусом Армении в Евразийском союзе.
-А с чем, на Ваш взгляд, связано затягивание процесса предоставления этого статуса Армении? Ведь армянские власти стремились подписать соглашения о вступлении в Евразийский союз уже 3 июля. Затем было объявлено, что это произойдет 30 июля. Ну а теперь речь идет об октябре и даже конце года.
-Я думаю, что причиной перенесения сроков являются вовсе не технические проблемы, которые, по словам армянской стороны, давно решены. Причины не носят также экономического характера, поскольку незначительные объемы торгово-экономических отношений Армении и Карабаха (порядка 20-30 млн. долларов) не смогут оказать ни положительного, ни отрицательного влияния на огромный рынок Евразийского союза. Поэтому ответ на этот вопрос необходимо искать в политической плоскости. Очевидно, что члены-основатели Евразийского союза поставили перед Арменией четкое условие – установить ТПП на границе с Карабахом. Ну а власти Армении стоят перед дилеммой выполнять или нет это требование, они вынуждены оценить серьезные последствия того или иного решения, а для того, чтобы их предугадать не требуется богатого воображения. Если требование не будет выполнено, то уже подпортившая свои отношения с Западом Армения окажется в вакууме. В случае же выполнения этого требования в Карабахе будут ощущать себя брошенными, повысятся панические настроения, что чревато серьезным напряжением в отношениях между Арменией и Карабахом. Иными словами, причиной затягивания сроков вступления являются не Россия, Казахстан и Беларусь, а Армения, которая пока не нашла ключа к решению вопроса об установлении ТПП на армяно-карабахской границе.
-Многие ожидают от парижской встречи Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева с участием Франсуа Олланда определенных положительных подвижек в карабахском урегулировании. Как Вы относитесь к этой инициативе и считаете ли подобные ожидания оправданными?
-Начнем с того, что любую встречу глав государств противоборствующих сторон нужно оценивать положительно. Однако, что касается инициированной президентом Франции Франсуа Олландом встречи, то я затрудняюсь сказать, какие результаты, кроме создания определенной атмосферы взаимопонимания, эта встреча может дать. С этой точки зрения, исключительно для констатации факта или интереса, я хотел бы рассказать определенный эпизод из личного опыта. В 1996 году с подобной инициативой выступил и Жак Ширак, предложив организовать в Париже трехстороннюю встречу. Я ответил Шираку, что эта встреча бессмысленна и вряд ли даст какие-либо результаты, если на встрече не будет присутствовать и президента НКР Роберт Кочарян, учитывая, что решением Будапештского саммита ОБСЕ Карабах был признан в качестве третьей, равноправной стороны конфликта. Ширак принял обоснованность данного аргумента и пообещал убедить Алиева дать согласие на встречу в предложенном мной формате. Однако Алиев не согласился, и встреча не состоялась. Как бы то ни было, если встреча Олланд-Алиев-Саргсян, будучи не в состоянии обеспечить серьезные подвижки в процессе карабахского урегулирования, будет способствовать хотя бы снижению напряжения в приграничной зоне, то этот результат можно будет считать удовлетворительным.
-Похоже, мы несколько отклонились от основного направления интервью, давайте вернемся к основной теме. По Вашим оценкам, с учетом бесчисленных внешних и внутренних вызовов, стоящих перед страной, что должны были сделать власти и не сделали?
-Я бы сформировал вопрос иначе: что не должны были делать власти Армении из того, что делают? Подобная формулировка, на первый взгляд, может показаться парадоксальной, но поверьте, что она наилучшим образом характеризует недееспособность или скорее преступную безответственность власти Армении. Вместо того чтобы в полной мере впрячься в работу по преодолению указанных вами вызовов, режим Саргсяна сегодня сконцентрирован на исключительно одной задаче – несвоевременной программе конституционных изменений, даже ценой окончательного уничтожения авторитета главы КС (позорная роль последнего в этом процессе – отдельная тема, которой можно коснуться в другой раз). Образно говоря, вместо того, чтобы тушить пожар в Армении и Карабахе, режим занят разложением основ Армянской государственности, это – вражеский акт, который Азербайджану даже в голову не мог прийти. Все требующие неукоснительного решения проблемы Армении и Карабаха подчинены единственной цели – увековечению авторитарного режима Саргсяна посредством конституционных изменений. Это делается таким циничным и грубым способом, что истинные мотивы Саргсяна уже ни у кого не оставляют сомнений. Несмотря на то, что все серьезные политические силы выступили против этой злосчастной инициативы, основным препятствием в достижении этой цели Серж Саргсян считает позицию партии «Процветающая Армения». И если до сих пор он пытался преодолеть это препятствие посредством «пряника», давая обещания ППА и проводя политику угождения, то сейчас, согласно имеющейся информации, он намерен устранить препятствие посредством «кнута», то есть применить язык угроз и шантажа, чего не должны терпеть оппозиционные силы и все общество. Я уверен, что они более не допустят диктатору, пришедшему к власти ценой десяти человеческих жертв, говорить со своими политическими оппонентами на языке грубой силы. Вопрос конституционных изменений стал своеобразным водоразделом между режимом и всем обществом, своеобразным узлом, от распутывания которого зависит будущее Армении и Карабаха. Если Серж Саргсян продолжит упорствовать в попытке увековечения собственной власти посредством конституционных изменений, то станет под давлением предстоящих осенью серьезных политических процессов могильщиком собственной клептократической системы. Политические силы в определенном смысле должны быть благодарны Сержу Саргсяну за предоставление такого оружия консолидации, как объединяющая идея борьбы с конституционными изменениями. Любой тиран, каким бы он ни был могущественным, с течением времени теряет бдительность и, в конечном итоге, совершает роковую ошибку. В случае Сержа этой роковой ошибкой однозначно станет провальная инициатива конституционных изменений.