ՀՀԿ ներկայացուցիչ. «Ոչ ոք չի ասում, որ Արևմտյան Հայաստանը մեր պատմական հայրենիքը չէ և դադարելու է այդպիսին լինելուց»
ՀՀԿ ներկայացուցիչ. «Ոչ ոք չի ասում, որ Արևմտյան Հայաստանը  մեր պատմական հայրենիքը չէ և դադարելու է այդպիսին լինելուց»
-Մեր կուսակցությունը գնահատում է, որ արձանագրությունները հայ-թուրքական հարաբերությունների և սահմանների բացման ուղղությամբ մի միջանկյալ  քայլ են։ Ստորագրվել է մի արձանագրություն, որն ունի  հիմնականում 3 կարևոր առավելություններ, փաստաթղթում նախապայմաններ չկան։ Այստեղ չկա ղարաբաղյան հարցը, պատմաբանների հանձնաժողովի հարցը և, ամենակարևորը, սա այն փաստաթուղթն է, որը դրվելու է հրապարակային քննարկման և՛ Հայաստանում, և՛ սփյուռքում, և՛ բոլոր շահագրգիռ կողմերի շրջանում,- «Հայելի» ակումբում ասել է  ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության փոխնախագահ Էդգար Հովհաննիսյանը։
Ինչ վերաբերում է տարածքների փոխադարձ ճանաչման կետին, ապա Էդգար Հովհաննիսյանն ասել է.
-Ոչ ոք չի ասում, որ Արևմտյան Հայաստանը  մեր պատմական հայրենիքը չէ և դադարելու է այդպիսին լինելուց։ Ոչ ոք չի ասում, որ Արարատը երբևէ մեզ համար կդառնա Այրիդաղ, կամ Կոստանդնուպոլիսը երբևէ հույների համար կդառնա Ստամբուլ, կամ Ալեքսանդրետի սանջակը Սիրիայի համար կդադարի սիրիական մարզ լինելուց։ Սրանք պատմական իրողություններ են։ Խոյը, Սալմաստը կամ Ջավախքը մեզ համար պատմական հայրենի՞ք են, թե՞ ոչ։ Իհարկե, պատմական հայրենիք են, սակայն մենք այդ պետությունների տարածքային ամբողջականությունը ճանաչել ենք։
Նա նաև նշել է, որ հայաստանյան իշխանություններն ամեն ինչ անում են, որ ղարաբաղյան հարցը չզուգորդվի հայ-թուրքական սահմանի բացման գործընթացի հետ։ Դրան կողմնակից է նաև միջազգային հանրությունը, և «այստեղ ինչ-որ տեղ մեր և միջազգային հանրության շահերը կարծես համընկնում են»։

Представитель РПА: «Никто не говорит, что Западная Армения не наша историческая родина и перестанет быть такой»
«Наша партия считает, что протоколы являются промежуточным шагом в направлении нормализации армяно-турецких отношений и открытия границы. Был подписан протокол, имеющий 3 важных преимущества, в документе нет предусловий. Здесь нет Карабахского вопроса, вопроса комиссии историков, и самое главное, это тот документ который будет вынесен на публичное обсуждение и в Армении и в диаспоре, и в кругу всех заинтересованных сторон», - в клубе «Айели» сказал заместитель председателя молодежной организации РПА Эдгар Оганесян.
Что касается пункта взаимного признания границ, то Э. Оганесян сказал:
«Никто не говорит, что Западная Армения не наша историческая родина и перестанет быть такой. Никто не говорит, что Арарат когда-нибудь станет для нас Агрыдагом или Константинополь когда-нибудь станет для греков Стамбулом или Александретский санджак перестанет быть для Сирии сирийской областью. Это исторические реалии. Хой, Салмаст или Джавахк для нас историческая родина или нет? Конечно, историческая родина, однако мы признали территориальную целостность этих стран».
Он также отметил, что власти Армении делают всё, чтобы Карабахский вопрос не был привязан к процессу открытия армяно-турецкой границы. Сторонником этого является также международное сообщество и «здесь в какой-то степени наши интересы и интересы международного сообщества будто совпадают».