Արցախի և Սյունիքի բնակչությունը բացարձակ չի պատկերացնում իր՝ այնտեղ բնակվելու հնարավորությունը անգամ մեկ տարածքի զիջման պարագայում
-Իմ բազմաթիվ շփումներն Արցախի և Սյունիքի բնակչության հետ, անհատապես անցկացրած իմ հարցումները փաստում են մեկ ակնառու բան՝ մարդիկ բացարձակ կերպով չեն պատկերացնում իրենց՝ այնտեղ բնակվելու հնարավորությունը անգամ մեկ տարածքի զիջման պարագայում,- «7օր»-ին ասել է Քարվաճառի բնակիչ, «Հայկական ընտրություն» կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամ Ալեքսանդր Քանանյանը։ Նա համոզված է, որ Արցախի ազատագրված տարածքներից անգամ մեկի զիջումը կա՛մ կհանգեցնի Արցախի և Սյունիքի բնակչության հուսալքման և գրեթե ամբողջական հայաթափության, կա՛մ ՝ համընդհանուր ընդվզման։
Ա. Քանանյանը նաև նշել է, որ թեև Արցախի իշխանությունները չեն խոչընդոտում ազատագրված տարածքների վերաբնակեցմանը, սակայն վերջինը նաև հնարավոր չէ իրականացնել ամայի տարածքներում և ավերակների վրա։ Նա ցավով է նշել, որ ազատագրված տարածքների վերաբնակեցման պետական ռազմավարություն ի սկզբանե չի եղել.
-Վերաբնակեցման արդյունքներն այսօր առավել քան խոնարհ են, իսկ պետական համակարգի համակարգային հայտնի թերությունները հանգեցնում են նաև նրան, որ վերաբնակեցված գոտում հաստատված մարդկանց զգալի մասն իրեն քաղաքական առումով ամբողջապես ապահով չի զգում։
Արցախի հիմնահարցի կարգավորման միակ ճանապարհն էլ Ա. Քանանյանը տեսնում է ներկա իրողության պահմանման մեջ.
-Ադրբեջանը պատրաստ չէ անգամ ԼՂԻՄ-ի սահմաններում ճնաչել հայերի ինքնորոշման իրավունքը։ Այսօր մենք ունենք ադրբեջանական և հայկական կողմերի շահերի և դիրքորոշումների այնպիսի մի անհամատեղելիություն, որ կարգավորում ասածի համար ես կարող եմ պատկերացնել միայն ներկա փխրուն հրադադարի պահպանումը։ Այլընտրանք պարզապես չկա,- ասել է «Հայկական ընտրություն» կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամը՝ հավելելով,- ռազամավարական առումով Ադրբեջանը համակարգային պարտության չի մատնվել։ Դա նշանակում է, որ ցանկացած համաձայնություն, որին այսօր կհանգեն կողմերը, չի ազատելու Հայաստանին և Արցախին ադրբեջանական նոր ագրեսիայից։ Միակ իրողությունը, որն այսօր հայ-ադրբեջանական սահմանը խաղաղ է պահում, ուժերի փոխհավասարակշռության առկայությունն է։

Население Арцаха и Сюника абсолютно не представляет себе возможность своего проживания здесь в случае сдачи даже одной территории
Население Арцаха и Сюника абсолютно не представляет себе  возможность своего проживания здесь в случае сдачи даже одной территории
«Мои многочисленные контакты и общение с населением Арцаха и Сюника, проведенные мною опросы свидетельствуют об одной примечательной вещи - люди абсолютно не представляют себе возможность  своего проживания здесь в случае сдачи даже одной территории, - сказал «7or» житель Карвачара, член инициативной группы партии «Армянский выбор» Александр Кананян. Он уверен, что сдача даже одной из освобожденных территорий Арцаха приведет либо к отчаянности населения Арцаха и Сюника и полной эмиграции армян с этих территорий, либо  к всеобщему восстанию.
А.Кананян также отметил, что хотя власти Арцаха и не препятствуют перезаселению освобожденных территорий, однако осуществление этого невозможно  на пустынных территориях и развалинах.  Он с болью заметил, что  государственной стратегии перезаселения освобожденных территорий не было изначально.
«Результаты перезаселения сегодня более чем скромны, а известные системные изъяны государственной системы приводят также к тому, что ощутимая часть людей на перезаселенных территориях в политическом плане не чувствует себя полностью обеспеченной», - добавил он.
А единственный путь урегулирования вопроса Арцаха А.Кананян видит в сохранении нынешней обстановки:
«Азербайджан не готов к признанию права армян на самоопределение даже в границах НКАО. Сегодня мы имеем такую несовместимость интересов и позиций азербайджанской и армянской сторон, что под так называемым урегулированием я могу представить лишь сохранение нынешнего хрупкого перемирия.  Другого выбора попросту нет», - сказал  член инициативной группы партии «Армянский выбор», добавив, - в стратегическом плане Азербайджан не потерпел системного краха. Это означает, что любое соглашение, к которому сегодня придут стороны, не освободит Армению и Арцах от новой азербайджанской агрессии. Единственной реалией, которая сегодня сохраняет армяно-азербайджанскую границу в мире, является наличие взаимного баланса сил».