Հայկ Դեմոյան. «Ես կուզենայի, որ նախագահները հանդիպեին Կարսում»
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ մեզ համար շահեկան կլինի, որ սահմանները բացվեն։ Նրա խոսքերով՝ սահմանը բացվելու մի քանի սցենարներ կան, և հնարավոր է՝ միայն մի ուղեկալը բացվի։
-Բացվում է միայն ավտոճանապարհը՝ միգուցե նաև այն պատճառով, որ երկաթուղային գծերի խնդիր կարող է լինել. դա լուրջ տեխնիկական խնդիր է։ Կամ բացվում է երկաթուղային ավտոճանապարհը, ընդ որում՝ բացվում  է շաբաթը մեկ անգամ, երկու անգամ։ Սա շահեկան է, կարծեմ, հայկական  կողմի համար, որովհետև սահմանների դանդաղ բացումը մեզ հնարավորություն կընձեռի, որպեսզի հետևենք, թե ինչպիսի  բեռնափոխադրումներ են կատարվում, որպեսզի կարողանանք ձեռքը զարկերակին պահել,-հավելել է նա։
Այն հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ մինչև տարեվերջ սահմանը բացվի, Հայկ Դեմոյանը պատասխանել է, որ չի բացառում։
-Առաջին հերթին բացման պարագայում սահմանային գյուղերի վրա պետք է ուշադրություն դարձնենք, որպեսզի այստեղ որոշակի աշխուժություն նկատվի։ Ես կուզենայի, որ նախագահները հանդիպեին Կարսում, և ոչ միայն նրա համար, որ Կարսում այս պահին Սուրբ Առաքելոց տաճարը վերափոխվում է մզկիթի և դրանով կկանխվի և խորհրդանշական կլինի, այլ նաև այն, որ սահմանային քաղաքում կհանդիպեն, այնուհետև նախագահները կգնային խաղը դիտելու,-ասել է նա։

Айк Демоян: «Я бы хотел, чтобы президенты встретились в Карсе»
Во время встречи с журналистами директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян отметил, что для нас открытие границы было бы выгодным. По его словам, есть несколько сценариев открытия границы, и возможно, что будет открыта лишь одна застава.
«Открывается лишь автодорога, может быть и по той причине, что может быть проблема ж/д путей, это серьезная техническая проблема. Или открывается ж/д и автодорога, при этом открывается один или два раза в неделю. Это для армянской стороны выгодно, так как медленное открытие границы даст нам возможность следить за тем, какие грузоперевозки осуществляются, чтобы суметь сохранять руку на пульсе», - добавил он.
На вопрос  «возможно ли открытие границы до конца года», А.Демоян ответил, что он этого не исключает.
«В случае открытия, внимание в первую очередь нужно будет обратить на пограничные села, чтобы здесь наметилось определенное оживление. Я бы хотел, чтобы президенты встретились в Карсе, и не только потому, что на данный момент храм Сурб Аракелоц в Карсе переделывается в мечеть (это будет пресечено, что будет символичным), но также то, что встретятся в пограничном городе, затем уже пойдут смотреть игру», - сказал он.