Հարցազրույց ռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանի հետ
-Կարծում եմ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների խնդիրը ազգային անվտանգությանը վերաբերող ամենակարևոր հարցն է։ Եվ դա ակնհայտ է բոլորի համար։ Փաստորեն, մեր աչքի առաջ ազգային անվտանգության կարևորագույն հարցի շուրջ կատարվում է ընտրություն։ Այդ ընտրությունը պետք է լինի ազգային, և դա պետք է արվի ազգովի։ Մենք շատ բարդ խնդրի առջև ենք կանգնած։ Շատ խոցելի, անչափ կախված, ազգային աջակցությունը չվայելող խմբավորում կամ քաղաքական գործիչների շրջանակ կատարում է մի ընտրություն, որը պետք է քննարկվի գոնե ազգովի։ Սակայն դա արվում է կիսագաղտնի՝ խավարում, գիշերային պայմաններում։ Սա ինքնըստինքյան արդեն անհեթեթություն և ազգային խայտառակություն է։
-Ձեր կարծիքով հայ-թուրքական հարաբերությունների մասով Հայ ազգային կոնգրեսի և իշխանությունների միջև էական բաժանարար գծեր կա՞ն, թե՞ ոչ։
-Ես շատ անհանգստացած եմ նրանով, որ երկրում պետք է լինի ազգային շահերը պաշտպանող ընդդիմություն, որի համար Ձեր նշած ջրբաժանը երևար հենց այս հարցում։ Վերջին տարիների տրամաբանությունը և հայ-թուրքական հարաբերություններին վերաբերող Հայ ազգային կոնգրեսի հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ այս կարևորագույն հարցում արմատական ընդդիմությունը չի ընդդիմանում։ Ուստի ժողովուրդը մնում է անպաշտպան։ Եվ ամենազարմանալին այն է, որ նման իրողության մենք արդեն հանդիպել ենք։ 90 տարի առաջ մենք կորցրեցինք հսկայական հնարավորություններ և չկարողացանք դիմագրավել մարտահրավերներին։ Խոսքը 1918-1920թթ. զարգացումների մասին է։
-Մի քանի օր առաջ Դուք հայտարարեցիք, որ ընդդիմությունը պետք է վերակազմավորվի։ Ո՞ր հենքի վրա դա պետք է տեղի ունենա և ի՞նչ հասկանալ վերակազմավորման տակ։
-Գտնում եմ, որ դա ոչ այնքան հայտարարություն էր, որքան փաստի հաստատում։ Դա ակնհայտ է։ Պետք է հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունենում։ Մենք գավառական մտածողությամբ ենք առաջնորդվում՝ տեղի ունեցող գործընթացները դիտարկելով մանր խմբակային շահերի տեսանկյունից։ Իրականում տեղի է ունենում խոշորագույն քաղաքական գործընթաց, որի հետևանքով Ռուսաստան-Իրան-Չինաստան տանդեմն ու նրա ազդեցությունը դուրս է մղվում տարածաշրջանից։ Եվ այս դեպքում Արևմուտքը Թուրքիային օգտագործում է որպես գործիք։ Իսկ Հայաստանը, որը տվյալ պահին փորձադաշտ է, անցնում է Թուրքիայի և Արևմուտքի կողմը։ Մենք շատ լավ պետք է հասկանանք, որ սա ունենալու է հետևանքներ։ Եվ հակազդեցության առումով շատ կարևոր է ճիշտ հասկանալ իրավիճակը։ Նման իրավիճակ տեղի ունեցավ 1920թ., երբ ԱՄՆ-ի կողմից  Հայաստանին վերաբերող մանդատի ստորագրումից հետո ընդամենը 7 օր անց Բաքվից 11-րդ կարմիր բանակը մտավ Երևան։ Այսինքն, Ռուսաստանը հակազդեց Միացյալ Նայանգներին։ Եվ հիմա շատ միամիտ է կարծել, թե հակազդեցություն չի լինի։ Եվ դա ոչ միայն Ռուսաստանի, այլև Իրանի և Չինաստանի հակազդեցությունն է լինելու։ Մարդիկ, ովքեր սա չեն կարևորում, չեն վերլուծում դա, չեն մտածում ու գրում դրա մասին, իրավունք չունեն մոտիկ գալ այս հարցին։
-Հիմա Դուք քաղաքական դաշտի ո՞ր դիրքերում եք։
-Նախ՝ ասեմ, որ ես երբեք ՀԱԿ անդամ չեմ եղել։ Մեկ անգամ ելույթ եմ ունեցել ՀԱԿ-ի ամբիոնից, երբ ինձ հատուկ հրավիրել էին, և հենց այնտեղ ասել եմ, որ ես Լևոն Տեր-Պետրոսյանի օգտին չեմ քվեարկել և ինքս անձամբ ՀԱԿ-ի անդամ չեմ և չեմ էլ պատրաստվում լինել։ Թեև ես շատ մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում ընդդիմության մտավոր ուժին և հատկապես նրա առաջնորդին։
-Հայ-թուրքական հարաբերությունները հնարավոր ի՞նչ զարգացումներ կարող են ունենալ, և ինչպե՞ս դրանք կանդրադառնան ներքաղաքական իրավիճակի վրա։
-Տվյալ դեպքում չեմ ցանկանա կանխատեսումներ անել։ Ես պնդում եմ, որ պետք է գործենք։ Ապագան ավելի շատ  կախված է մեզանից, քան ուրիշներից։ Այստեղ տեղին է հիշել երկու գորտի մասին Եզոպոսի առակը, որը սիրում էր կրկնել Մոնթե Մելքոնյանը։ Երկու գորտ ընկնում են կաթով լիքը տակառի մեջ։ Նրանցից մեկը, մտածելով, որ, միևնույն է, դրանից չի կարող դուրս գալ, խորտակվում է։ Մյուսը սկսում է թպրտալ և այնքան է պայքարում, որ վերջը կաթը մերվում, կարագ է դառնում, ու գորտը կարողանում է դուրս գալ։ Հիմա մենք կանգնած ենք շատ վտանգավոր իրավիճակի առջև, որը, կրկնում եմ, նման է 90 տարի առաջ տեղի ունեցած զարգացումներին, երբ մենք հաղթեցինք մարտի դաշտում՝ Սարդարապատում, բայց պարտվեցինք բանակցային գործընթացում՝ Բաթում, Կարս։ Այսօր սարսափելի այդ սցենարը իրականանում է։ Մենք այս իրավիճակը անցել ենք, տեսել ենք։ Մի՛ կրկնեք անցյալի սխալները։ Այսինքն, ցանկություններս  հետևյալն են. ժողովուրդը պետք է դուրս գա Ազագային ժողովի շենքի դեմ և պահանջի գոնե մեկ բան. բնականաբար, ոչ ոք չի ընդդիմանում հայ-թուրքական հարաբերություններին կամ սահմանի բացմանը։ Սակայն մենք պետք է հստակ դնենք մեր պահանջները և տեր կանգնենք մեր պահանջատիրությանը։

Интервью с режиссером Тиграном Хзмаляном
-Думаю, что проблема армяно-турецких отношений является самым важным вопросом, касающимся национальной безопасности. Фактически, перед нашими глазами делается выбор относительно важнейшего вопроса национальной безопасности. Этот выбор должен быть национальным, и он должен проводиться всенародно. Мы стоим перед очень сложной проблемой. Весьма ранимая, очень зависимая, не обладающая национальной поддержкой группировка или круг политических деятелей делает выбор, который должен быть обсужден хотя бы всенародно. Однако это делается полутайно, во мраке и ночью. Это само по себе уже вздор и национальный позор.
-Как, по-вашему, имеются ли существенные разделительные линии между Армянским национальным конгрессом и властями по части армяно-турецких отношений?
-Я очень обеспокоен тем, что в стране должна быть оппозиция, защищающая национальные интересы, для которой отмеченный вами водораздел был заметен как раз в этом вопросе. Логика последних лет и заявление АНК относительно армяно-турецких отношений показывает, что по данному важнейшему вопросу радикальная оппозиция не оппонирует. Поэтому народ остается незащищенным. И самое удивительное то, что мы сталкивались с подобной действительностью. 90 лет назад мы потеряли громадные шансы и не смогли противостоять вызовам. Речь идет о событиях 1918-1920 гг.
- Несколько дней тому назад Вы объявили, что оппозиция должна перестраиваться. На какой основе это должно происходить и что понимать под перестраиванием?
- Считаю, что это было не столько объявление, сколько подтверждение факта. Это очевидно. Надо понимать, что происходит. Мы руководствуемся провинциальным мышлением, рассматривая происходящие процессы с точки зрения мелких групповых интересов. На самом деле происходит крупный политический процесс, вследствие чего тандем Россия-Иран-Китай и его влияние выталкивается из региона. И в этом случае Запада использует Турцию как орудие.  А Армения на данный момент является полигоном, переходит в сторону Турции и Запада. Мы должны хорошо понять, что это будет иметь последствия. И в плане противодействия очень важно правильно понять ситуацию. Подобная ситуация имела место в 1920 году, когда после подписания мандата со стороны США, касающейся Армении, всего лишь спустя 7 дней из Баку 11-ая красная армия вошла в Ереван. То есть, Россия действовала в противовес Соединенным Штатам. И сейчас очень наивно думать, что не будет противодействия. И это будет противодействием не только России, а также Ирана и Китая. Люди, которые это не считают важным и не анализируют, не думают и пишут про это, не имеют право подходить к этому вопросу.
- Сейчас Вы на каких позициях политического поля?
- Прежде всего, скажу, что никогда не был членом АНК. Один раз выступал с трибуны АНК, когда меня специально пригласили, я прямо там сказал, что в пользу Левона Тер-Петросяна не голосовал и лично не являюсь членом АНК и не готовлюсь им стать. Хотя и я с большим уважением отношусь к умственному потенциалу оппозиции, и особенно к его лидеру.
- Какие возможные развития могут иметь армяно-турецкие отношения и как они отразятся на внутриполитическую ситуацию?
- В данном случае не могу делать прогнозов. Я утверждаю, что надо действовать. Будущее больше всего зависит от нас, чем от других. Здесь к месту вспомнить басню Эзопа про лягушку, которую любил повторять Монте Мелконян. Две лягушки упали в бочку полного молока. Один из них, думая, что все равно не может оттуда выбраться, утонул. Другой же начинает барахтаться и столько борется, что в конце концов молоко заквасилось и стало маслом, и лягушка смогла выбраться. Сейчас мы стоим перед очень опасной ситуацией, которую, повторяю, похожа на развития, имевшие место  90 лет тому назад, когда мы на поле битвы Сардарапата победили, но проиграли в переговорном процессе - Батуми, Карс. Сегодня этот ужасный сценарий повторяется. Мы эту ситуацию проходили, видели. Не повторяйте ошибки прошлого. То есть у нас желания следующие - народ должен выйти перед зданием Национального Собрания и потребовать хотя бы одного - естественно, никто не противится армяно-турецким отношениям или открытию границы. Однако мы должны четко поставить наши требования и стать хозяевами наших требований.