«Օրինաց երկիր» կուսակցության դիրքորոշմանը ծանոթացեք «Հայոց աշխարհ» օրաթերթից
«7օր»-ը նկատել էր, որ վերջին շրջանում հայաստանյան քաղաքական կյանքը բավական հագեցած է տարատեսակ զարգացումներով, և դրանց վերաբերյալ գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերը հայտնել են իրենց դիրքորոշումն ու տեսակետները։ Սակայն «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը կարծես լռության խոստում է տվել։ Այսօր ՕԵԿ մամուլի խոսնակ Սուսաննա Աբրահամյանը «7օր»-ին խոստացել էր ներկայացնել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագարությունների վերաբերյալ «Օրինաց երկրի» դիրքորոշումը։
Քիչ առաջ Ս. Աբրահամյանը կապ է հաստատել «7օր»-ի հետ և առաջարկել կուսակցության դիրքորոշմանը ծանոթանալ «Հայոց աշխարհ» օրաթերթից.
-Ընդհանրապես, «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը բազմիցս հրապարակավ արտահայտել է իր տեսակետը խնդրի շուրջ։ Մասնավորապես վերջերս՝ սեպտեմբերի 5-ին, ԱԺ գյուղատնտեսական և բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությունյանը «Հայոց աշխարհ» օրաթերթում արտահայտել է կուսակցության դիրքորոշումը,- ասել է Ս. Աբրահամյանը՝ այդ դիրքորոշումն ամփոփելով մեկ նախադասությամբ,- հայ-թուրքական սահմանի բացումը դրական առումով որակապես նոր իրավիճակ է ստեղծում ոչ միայն Հայաստանում և Թուրքիայում, այլև ողջ տարածաշրջանում, և մենք բոլոր առումներով պետք է պատրաստ լինենք դրան։

С позицией «Оринац Еркир» ознакомьтесь в газете «Айоц Ашхар»
«7or» заметил, что за последний период армянская политическая жизнь достаточно насыщена различными развитиями и относительно их почти все политические силы представили свои подходы и точки зрения. Однако партия «Оринац еркир» как будто дала обет молчания. Сегодня пресс-секретарь ОЕ Сусанна Абрамян обещала представить позицию «ОЕ» относительно парафированных между Арменией и Турцией протоколов.
Только что, С.Абрамян установила связь с «7or» и предложила ознакомиться с позицией  партии по газете «Айоц ашхар».
«Вообще партия «Оринац Еркир» неоднократно публично выражала свою точку зрения вокруг проблемы. В частности, недавно, 5 сентября, председатель постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы Хачик Арутюнян выразил позицию партии в ежедневной газете «Айоц ашхар»», - сказала С.Абрамян, подытожив эту позицию одним предложением: «Открытие армяно-турецкой границы в положительном плане создает качественно новую ситуацию не только в Армении и Турции, но и во всем регионе и мы со всех точек зрения должны быть готовы к этому».