Ստեփան Սաֆարյան. «Ռաֆիկ Պետրոսյանի հայտարարությունն արվել է արտաքին լսարանի համար»
Մամլո ասուլիսի ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Ռաֆիկ Պետրոսյանը հայտարարել էր, որ ՀՀԿ-ն արձանագրությունների վավերացման հետ կապված բոլոր հարցերը կարող է ԱԺ-ում  լուծել  առանց որևէ այլ կուսակցության վրա հենվելու, առանց նրա օգնության։ Այս կապակցությամբ «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Ստեփան Սափարյանն ասել է, որ ցավում է, որ ՀՀԿ-ի խոսափող է մնացել Ռաֆիկ Պետրոսյանը, ով «չգիտի՝ ինչ է գիտաժողովը»։
-Ես կարծում եմ՝ Ռաֆիկ Պետրոսյանն այդ հայտարարությունը չի արել ներքին լսարանի համար. այդ հայտարարությունն արվել է արտաքին լսարանի և դեսպանատների համար, որպեսզի հանկարծ նախագահի մասին չփոխեք կարծիքն ու դիրքորոշումը։ Նա ամենակարող տղա է. կարող է ամեն ինչ անել,-նշել է նա։
Ստեփան Սաֆարյանի խոսքերով՝ «Ժառանգությունն» անհամաբերությամբ սպասում է, թե ովքեր են  գովաբանելու նախաստորագրված արձանագրությունները, որպեսզի դրանք վավերացվեն։

Степан Сафарян: «Заявление Рафика Петросяна было сделано для внешней аудитории»
Во время пресс-конференции член фракции РПА НС Рафик Петросян заявил, что все вопросы, связанные с ратификацией протоколов, РПА может решить в НС без опоры на какую-либо другую партию. В связи с этим член фракции «Наследие» Степан Сафарян сказал, что сожалеет, что микрофоном РПА остался Рафик Петросян, «который не знает, что такое научная конференция».
«Я думаю, что Рафик Петросян не делал это заявление для внутренней аудитории, это заявление было сделано для внешней аудитории и для посольств, чтобы случайно не поменяли мнение и позицию о президенте. Он самый всемогущий парень и может все сделать», - отметил он.
По словам С.Сафаряна, «Наследие» с нетерпением ждет, кто будет хвалить парафированные протоколы, чтобы они были ратифицированы.