ՄԱԿ–ը ճանաչել է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը
Համապատասխան հռչակագրի ընդունմամբ՝ ՄԱԿ-ը ճանաչել է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Հռչակագրի նախագիծը քննարկվել է «ՎՈՒԱՄ (Վրաստան, Ուկրաինա, Ադրբեջան, Մոլդովա) երկրների տարածքում ձգձգված հակամարտությունները և դրանց հետևանքները միջազգային խաղաղության, անվտանգության և զարգացման վրա» օրակարգի շրջանակներում։
Նախագիծն արժանացել է Ռուսաստանի հակազդեցությանը։ ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ ռուսական կողմը հռչակագրի տեքստը չի տեսել՝ մեղադրելով Վրաստանին քաղաքական սադրանքների համար։
Հռչակագրում հստակ նշվում է Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի պատկանելությունը, ինչպես նաև գրաֆիկ կազմելու մասին պահանջը, որը կապահովի Վրաստանի հակամարտության արդյունքում իրենց բնակավայրում տուժած բոլոր ներքին տեղահանվածների և փախստականների կամավոր, անվտանգ, արժանավայել և առանց խոչընդոտների վերադարձը ։
Մեկնաբանելով ՄԱԿ-ի հռչակագիրը՝ Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ տվյալ փաստաթուղթը դատապարտում է Վրաստանի նկատմամբ կիրառված Ռուսաստանի օկուպացիոն գործողությունները։

ООН признала территориальную целостность Грузии
ООН признала территориальную целостность Грузии, приняв соответствующую резолюцию. Проект резолюции был рассмотрен в рамках повестки «Затянувшиеся конфликты на пространстве ГУАМ (Грузия, Украина, Азербайджан, Молдавия) и их последствия для международного мира, безопасности и развития».
Проект был яростно встречен Россией, постпред России в ООН заявил, что российская сторона не видела текст резолюции, обвинив Грузию в политических провокациях.
В резолюции четко указывается принадлежность Абхазии и Южной Осетии Грузии, а также содержится требование разработки графика, который обеспечил бы добровольное, безопасное, достойное и беспрепятственное возвращение всех внутренне перемещенных лиц и беженцев, пострадавших в результате конфликтов в Грузии, в их дома.
Комментируя резолюцию ООН, президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что данный документ осуждает оккупационные действия России в отношении Грузии.