Հայաստանը կարո՞ղ է ԼՂ բանակցային գործընթացից դուրս գալ
Այսօր մամլո ասուլիսին խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացից՝ ԼՂՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, փորձագետ, «Անալիտիկոն» հանդեսի գլխավոր խմբագիր Գեղամ Բաղդասարյանն ասել է, թե վերջին տարում հայկական երկու կողմերին առաջարկներ են եղել դուրս գալ բանակցային գործընթացից։
-Այնպես որ, այսօր խոսվում է ոչ միայն այն մասին, որ Ադրբեջանը կարող է դուրս գալ բանակցային գործընթացից և ընտրել ռազմական ճանապարհը, այլ նաև խոսվում է հայկական կողմերի դուրս գալու մասին։ Այս պարագայում, սակայն, խոսքը չի գնում ռազմական ճանապարհով հարցը լուծելուն, այլ խոսքը գնում է  բոլոր ջանքերը ներդնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանը հասնելու հարցում։
Բանախոսը սակայն հավելել է, որ բանակցային գործընթացից Հայաստանի դուրս գալը այս պահին ճիշտ չի լինի։ Պարզապես հայկական արտաքին քաղաքականության մեջ ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացը և ԼՂՀ միջազգային ճանաչումը պետք է զուգահեռաբար տարվեին, և որ այդ երկու գործընթացները չպետք է իրար հակասեին և կախվածության մեջ ընկնեին միմյանցից։
-Եվ այդ դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը կնպաստեր բանակցային գործընթացին, մինչդեռ այս ամբողջ ընթացքում հայկական երկու կողմերը, հատկապես ղարաբաղյան կողմը, գրեթե ոչինչ չի արել ԼՂՀ միջազգային ճանաչման համար,-ինչը, ըստ բանախոսի, սկզբունքային շատ մեծ սխալ է։

Армения может выйти из переговорного процесса по урегулированию Карабахского конфликта?
Говоря на сегодняшней встрече с журналистами о переговорном процессе по урегулированию Карабахского конфликта, бывший депутат Национального собрания НКР, эксперт , главный редактор издания «Аналитикон» Гегам Багдасарян заявил, что в прошлом году двум армянским сторонам предложили выйти из переговорного процесса.
«Так что, сегодня говорят не только о том, что Азербайджан может выйти из переговорного процесса, избрав военный путь, но и о том, что из переговорного процесса могут выйти и две армянские стороны. Тем не менее, в данном случае, речь идет не о решении конфликта военным путем, а о том, чтобы приложить все усилия по достижению международного признания Нагорно-Карабахской Республики ».
Г.Багдасарян добавил, что было бы неправильно, чтобы Армения вышла из переговорного процесса в данный момент. Просто во внешней политике армянской стороны переговорный процесс по урегулированию Карабахского конфликта и международное признание НКР должны были вестись параллельно, а эти два процесса не должны были противоречить друг другу и впадать в зависимость друг от друга.
«В данном случае, международное признание НКР поспособствовало бы переговорному процессу. Между тем, во всëм этом процессе две армянские стороны и, особенно, карабахская, почти ничего не сделали для международного признания НКР», - отметил Бандасарян, подчеркнув, что это является величайшей принципиальной ошибкой.