Ռուբեն Թովմասյան. «Պառակտման գործում իշխանության մատը խառն է, և «Ժառանգություն» կուսակցության վարած ոչ խելացի քաղաքականության արդյունքն է»
-Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այն ֆիգուրն է, որ կարող է հետևանք թողնել քաղաքական գործընթացների վրա, իսկ այդ կուսակցությունն ինքը պառլամենտական կուսակցություն է, և այն, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դրեց իր դեպուտատական մանդատը՝ նշանակում է, որ իշխանությունը հասել է իր նպատակին,-խոսելով «Ժառանգություն» կուսակցությունում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին՝ ասել է «Կոմունիստական» կուսակցության կենտկոմի առաջին քարտուղար Ռուբեն Թովմասյանը։
Նա նշել է, որ իշխանությունների մատն անպայման խառն է այս ամբողջ գործընթացի մեջ, բայց նաև ««Ժառանգության» վարած  ոչ խելացի քաղաքականության արդյունքն է»։
-Անընդհատ նրանք խոսում էին, որ մեկ ՀԱԿ-ի հետ են, մեկ ՀԱԿ-ի հետ չեն, մեկ Դաշնակցության հետ են, մեկ Դաշնակցության հետ չեն։ Հայտարարութուններում այսպիսի լղոզված արտահայտություններով և իշխանությունների անմիջական միջամտությամբ այդ կուսակցությունն այսօր այդ վիճակին է հասել,-ասել է Ռուբեն Թովմասյանը։

Рубен Товмасян: «В деле раскола замешаны власти, и это результат неразумной политики партии «Наследие»»
«Принимая во внимание то обстоятельство, что Раффи Ованисян - та фигура, которая может оставить след на политических процессах, а данная партия является парламентской, и то, что Раффи Ованисян сложил свой депутатский мандат, означает, что власть добилась своей цели», - говоря о событиях, разворачивающихся в партии «Наследие», сказал первый секретарь ЦК Коммунистической партии Рубен Товмасян.
Он отметил, что власти обязательно замешаны во всем этом процессе, но это также результат неразумной политики партии «Наследие».
«Наследие» постоянно говорило, что оно то с АНК, то не с ними, то с Дашнакцутюн, то нет. Эта партия сегодня дошла до этого состояния из-за таких размытых высказываний в своих заявлениях и при непосредственном вмешательстве  властей», - сказал Рубен Товмасян.