ԱՄՆ–ը և Իրանը կքննարկեն առաջիկա բանակցությունները միջուկային խնդրով
ԱՄՆ–ի և Իրանի ներկայացուցիչներն այսօր կհանդիպեն Ժնևում՝ քննարկելու առաջիկա բանակցություններն Իրանի միջուկային ծրագրի խնդրով։ Այս մասին «Twitter»–ում գրել է ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարի Հարֆը։
«ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Բերնսը և Շերմանը, ինչպես նաև խորհրդական Ջեյքոբ Սալլիվանը կհանդիպեն Իրանի պատվիրակության հետ Ժնևում սեպտեմբերի 4-5–ը», – գրել է Հարֆը։
Ավելի վաղ ամերիկյան «Wall Street Journal»–ը հայտնել էր, որ բանակցությունները միջազգային միջնորդների «վեցնյակի» և Իրանի միջև կվերսկսեն սեպտեմբերի 18-ին։ Առաջիկա քննարկումները, ինչպես նշվել է, կկայանան ՄԱԿ–ի Գլխավոր ասամբլեային ընդառաջ, որի անցկացումը նույնպես նշանակված է Նյու Յորքում։
Հիշեցնենք, որ Իսրայելը, ԱՄՆ–ը և Արևմուտքի մի շարք այլ երկրներ մեղադրում են Իրանին խաղաղ ատոմի ծրագրի քողի տակ միջուկային զենք արտադրելու մեջ։ Թեհրանն այդ մեղադրանքները հերքում է՝ հայտարարելով, որ իր միջուկային ծրագիրը բացառապես ուղղված է երկրի էներգետիկ պահանջմունքները բավարարելուն։ Նախորդ շաբաթ հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ–ը նոր պատժամիջոցներ է կիրառել 25 մարդու և կազմակերպության դեմ, այդ թվում՝ տրանսպորտային ընկերությունների, ավիաընկերությունների և վեց բանկերի նկատմամբ, որոնց կասկածում են իրանական միջուկային ծրագրին աջակցելու մեջ։

США и Иран обсудят предстоящие переговоры по ядерной программе
Представители США и Ирана встретятся в четверг в Женеве для обсуждения предстоящих переговоров по ядерной программе Исламской Республики. Как передает РИА «Новости», об этом сообщила в своем микроблоге в «Twitter» официальный представитель госдепартамента США Мари Харф.
«Заместитель госсекретаря США Бернс, заместитель госсекретаря (по политическим делам Уэнди) Шерман, а также советник (вице-президента по вопросам национальной безопасности) Джэйкоб Салливан встретятся с иранской делегацией в Женеве 4-5 сентября», — написала Харф.
«Эти двусторонние консультации пройдут в контексте ядерных переговоров (с Ираном) при участии «шестерки» во главе с Верховным представителем Союза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон», — добавила представитель госдепартамента.
Ранее в четверг американское издание «Wall Street Journal» со ссылкой на дипломатический источник сообщило, что переговоры между представителями «шестерки» международных посредников и Ирана возобновятся в Нью-Йорке 18 сентября. Предстоящие обсуждения, как отмечалось, состоятся в преддверии сессии Генассамблеи ООН, проведение которой также назначено в Нью-Йорке.