Գեղամ Բաղդասարյան. «Արցախը դադարել է սուբյեկտ լինելուց և վերածվել է օբյեկտի»
-Շատ ավելի կարևոր է այս պահին ղարաբաղյան գործոնի ճանաչումը։ Ես դա ավելի կարևոր եմ համարում, քան պարզապես ԼՂՀ ճանաչումը, որովհետև վերջին տասնամյակում պարզապես վերացել է ղարաբաղյան գործոնը։ Ղարաբաղը գործոն չէ ոչ միայն բանակցային գործընթացում, այլ նաև համահայկական հարթության մեջ,-այսօր լրագրողներին է ասել ԼՂՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, փորձագետ, «Անալիտիկոն» հանդեսի գլխավոր խմբագիր Գեղամ Բաղդասարյանը։
Փորձագետը նշել է, որ նախքան միջազգային հանրության կողմից ԼՂՀ ճանաչումը՝ հայկական հանրությունը պետք է նպաստի ղարաբաղյան գործոնի ճանաչմանը, այսինքն Ղարաբաղը պետք է իր խոսքն ունենա իրեն վերաբերող ցանկացած հարցում։ Սակայն նա նաև ափսոսանքով հայտնել է, որ բոլոր գործընթացներում Ղարաբաղը դադարել է սուբյեկտ լինելուց և վերածվել է օբյեկտի։
-Սա բացատրվում է նրանով, որ ԼՂՀ իշխանություններն ինքնուրույն քաղաքականություն վարելու քիչ ռեսուրս ունեն և քիչ ցանկություն, և սա լինելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ ԼՂՀ իշխանությունները ձևավորվում են Հայաստանի իշխանությունների միջամտությամբ,-ասել է նա՝ հավելելով, որ Արցախի ժողովրդավարացման հարցը միշտ էլ «լուրջ անտարբերության է հանդիպել Հայաստանում»՝ թե՛ իշխանությունների (քանի որ արցախյան այսօրվա միաբևեռ վիճակը նրանք համարում են իրենց իշխանության պահպանման լծակներից մեկը), և թե՛ հասարակության կողմից, ինչը, սակայն,  բանախոսի համար անհասկանալի է։

Гегам Багдасарян: «Арцах перестал быть субъектом и превратился в объект»
«Гораздо важнее на данный момент признание карабахского фактора. Для меня это намного важнее, чем просто признание НКР, поскольку в последнее десятилетие этот фактор просто исчез. Арцах не является фактором не только в переговорном процессе, но и во всеармянской плоскости», - заявил на сегодняшней встрече с журналистами бывший депутат Национального собрания НКР, эксперт, главный редактор издания «Аналитикон» Гегам Багдасарян.
По словам эксперта, до того, как международное сообщество признает НКР, армянская общественность должна способствовать признанию карабахского фактора, то есть, Арцах должен иметь право голоса в вопросах, которые касаются именно его. Между тем, как отметил Багдасарян, во всех процессах Арцах перестал быть субъектом и превратился в объект.
«Это объясняется тем, что у властей НКР есть мало ресурсов и желания для того, чтобы  вести самостоятельную политику, причем это продолжится до тех пор, пока власти НКР формируются при посредничестве властей Армении», - отметил Г.Багдасарян, добавив, что вопрос демократизации Арцаха всегда встречал «серьезное безразличие в Армении», проявляемое как властями (поскольку  сегодняшнее однополярное положение Арцаха они считают одним из рычагов сохранения своей власти), так и обществом, что, однако, для Г.Багдасаряна является непонятным.